Niekoho láka na kempovaní dobrodružstvo či menej známe miesta, iných netradičné zážitky, za ktorými sú ochotní cestovať stovky kilometrov. Kristína Maur objavila s rodinou lásku ku kempovaniu dávno pred pandémiou. Zamilovala si najmä pokoj, spomalenie a spontánnosť, ktoré jej kempovanie do života prinieslo. Spoločne s manželom založili projekt Humnokemp, vďaka ktorému môžete zažiť kempovanie vo viniciach, na farmách či vo včelnici.

S Kristínou sme sa stretli u nej doma na dvore v Bratislave, odkiaľ pochádza a kde žije s rodinou. Rozprávali sme sa o Humnokempe, projekte, ktorý založila so svojím manželom Norbertom, aj o balanse a hľadaní pokoja a ticha po týždni strávenom v hlavnom meste.

Kempovaniu prišla na chuť postupne

Vzťah ku kempovaniu si Kristína vytvorila postupne. K turistike nemala blízko ako dieťa a neviedli ju k tomu ani rodičia. „Vždy som bola typ človeka, ktorý si vedel užiť spoločenský život, ale vedel tráviť čas aj doma osamote s knihou. Manžel bol dobrodruh a skôr on ma ťahal týmto smerom. Aj naša prvá dovolenka bola v Malej Fatre,“ hovorí Kristína s úsmevom.

Kedysi si výlety do prírody spájala predovšetkým so silnou alergiou. Práve to považuje za dôvod, prečo si dni strávené v horách nevedela schuti užiť. „Nemala som dobre nastavenú liečbu, a tak dni strávené v prírode pre mňa znamenali, že o dva dni ma bude všetko svrbieť. (smiech) Až keď mi imunoalergiologička zmenila liečbu, začala som si čas v prírode užívať.  Pozitívne pocity začali prevládať a ja som zistila, že je to niečo, čo ma napĺňa a mám z toho radosť. Turistické výlety s rodinou sa veľmi prirodzene prehupli do kempovania,“ opisuje.

Rodine sa zapáčili dovolenky bez naháňania 

Prvé kempovanie zažili v Chorvátsku, dovtedy mali skúsenosti maximálne s prespatím v stane počas splavu. „Rozmýšľali sme, kam pôjdeme na letnú dovolenku. Bola som akurát po materskej dovolenke a nemali sme peňazí nazvyš. Keď kolega manželovi poradil kemp v Chorvátsku, dlho sme neváhali. Bol to impulz vyskúšať niečo nové. Týždeň v stane sa nám však zapáčil, samozrejme, mali sme malé komplikácie, ale zároveň sme videli, aký to má veľký prínos − deti boli celý čas na čerstvom vzduchu, nikde sme sa nemuseli náhliť, ponáhľať sa na raňajky či obed. Páčila sa nám najmä tá spontánnosť,“ spomína Kristína na prvé kempovanie.

Dovolenky v kempoch si zatiaľ pochvaľujú aj dcéry, rodičia sa snažia urobiť im z každého výletu malé dobrodružstvo. „Dievčatá zatiaľ tento spôsob cestovania baví, uvidíme s vekom,” hovorí Kristína. Rodinu teší spoločne objavovať skryté miesta na Slovensku. „Často zažívame pocit prekvapenia. Máme u nás toľko krásnych miest, o ktorých nevieme, a pritom sú tak blízko,” dodáva.

Hľadali ticho, súkromie, ale aj zážiky a dobrodružstvo 

Myšlienka založiť Humnokemp vznikla postupne. S manželom rozmýšľali nad tým, ako skĺbiť zážitok z kempovania so súkromím, bezpečím aj menej známymi miestami. „V samotných kempoch si nevieme naplno vychutnať
dané miesto. Vtedy nám zišlo na um, že by sme možno radizakempovali niekde inde, užili si chvíľu ticha a súkromia, avšak zároveň mali aj kontakt s miestnymi obyvateľmi. Samozrejme, neznamená to, že si dovolenku v kempe, už nevieme predstaviť. V súčasnosti však dbáme oveľa viac na to, či po určitej večernej hodine sa dodržiava nočný kľud. V zahraničí je bežné, že v kempoch už aj o ôsmej večer všetko stíchne,” hovorí zo skúsenosti.

Kristína vníma, že pokoj a ticho, ktoré si zamilovali pri kempovaní, sú protikladmi toho, čo zažívajú cez týždeň v meste. „Viem si užívať život v samote a ústraní možno práve preto, že počas pracovného týždňa veľa komunikujem s ľuďmi. S manželom sme prišli na to, že nás veľmi baví vychutnávať si sedieť v tichu a len nasávať prírodu a atmosféru naokolo. V kempovaní sme našli balans. Vďaka tomu vieme zrelaxovať a nabrať sily.”

Spolu s manželom Norom rozmýšľali nad možnosťami, ktoré Slovensko v rámci kempovania ponúka. „Napadlo nám, aké super by bolo, keby sme mohli voľne kempovať na rôznych súkromných pozemkoch. Využívať napríklad záhrady, vinice alebo iné oplotené areály,” hovorí Kristína. Po krátkom prieskume na internete zistili, že podobné projekty fungujú v Európe, Česku aj v Amerike. „Veľmi nás zaujal jeden americký projekt, za ktorým nebola iba myšlienka prenajať si pozemok, ale aj zažiť niečo zaujímavé,” hovorí.

Všetky humná najprv navštívia osobne 

Projekt Humnokemp začali realizovať pred pandémiou. Najprv oslovili známych, o ktorých vedeli, že by mohli mať pozemky vhodné na kempovanie. „Väčšinou išlo o ľudí, ktorí majú pekné priestranstvá, ale zároveň sú akční a vytvárajú niečo viac. Sú to napríklad farmári, včelári či vinári. Ich prvá spätná väzba bola pre nás impulzom, že to má zmysel,” hovorí Kristína.

Humien, ako pozemky na kempovanie volajú, pribúda v ponuke čoraz viac. Všetky z nich sa rodina snaží navštíviť osobne. „Naším plánom je nafotiť ich tak, aby si kempujúci vedeli predstaviť, ako to tam vyzerá, a mohli to lepšie vizualizovať. V opise si ľudia môžu pozrieť, či sa v humne dá stanovať, či má napríklad elektrickú prípojku, sociálne zariadenie, či sú tam dovolené zvieratá alebo aký je tam vstup. Všetko sme sa snažili zjednodušiť, cena na noc sa odvíja od vybavenosti. Medzi miestami na kempovanie sú opustené lúky, ale aj včelnica s murovanou toaletou a sprchou,” opisuje Kristína.

S Humnokempom chcú podporiť aj lokálnu výrobu 

Ich cieľom je, aby si kempovanie aj vďaka Humnokempu ľudia v prvom rade vychutnali. S myšlienkou pomalého cestovania sa snažia aj o podporu lokálnych výrobcov. „Cestovaním po Slovensku a objavovaním humien sa nám otvoril nový rozmer. Veľa ľudí, ktorí pozemky prenajímajú, začalo žiť farmárskym životom až postupne. Mnohí sa presťahovali z mesta, zamilovali si tento spôsob života a veľmi cítiť, že ich baví všetko, čo robia. Rozhovory s nimi sú pre mňa veľmi inšpirujúce,” hovorí Kristína.


Ponuku humien sa snažia rozširovať najmä v oblastiach, kde má turizmus veľký potenciál, ale nie je ešte veľmi rozšírený. „Uvedomujeme si, že v Tatrách je kempov viac a sú naozaj dobré, preto sa snažíme viac podporiť napríklad juhovýchod Slovenska, ktorý skrýva veľa krásnych miest,” dodáva Kristína Maur.

O Kristíne Maur

S manželom Norbertom založila cestovateľský projekt Humnokemp, ktorý ľuďom umožňuje spoznať a vyskúšať kempovanie na súkromných záhradách, viniciach, lesoch, alebo lúkach či sadoch po celom Slovensku. Je mamou dvoch dcér, s rodinou žije v Bratislave.