8 z 10. Až toľko zubných kazov vzniká v medzizubných priestoroch. Zvyšky jedla zachytené medzi zubami však nespôsobujú len kazy, často sú pôvodcom nevábneho dychu a nahromadený povlak medzi zubami je tiež hlavným dôvodom zápalov ďasien. Je len jeden spôsob, ako týmto problémom predísť – začať s pravidelným a dôkladným čistením medzizubných priestorov. Ak je pre vás medzizubka stále skôr neznámy pojem, čítajte ďalej. Odpovedáme na šesť najčastejších otázok o nenahraditeľnej pomôcke – medzizubnej kefke.

1Nevyčistím si priestor medzi zubami dostatočne normálnou kefkou a následným vyplachnutím vodou alebo ústnou vodou?

Určite nie. Medzizubné priestory sú nedostupné miesta, kam vlákna bežnej zubnej kefky nedokážu dosiahnuť. Ak si ústa vypláchnete a máte pocit, že ste tak dostali zvyšky jedla spomedzi zubov, nie je to dostatočné. Nehovoriac o tom, že ani obyčajná, a ani ústna voda nedokážu rozrušiť nahromadený kašovitý povlak. Ak tento povlak pravidelne z týchto miest neodstraňujete, riskujete vznik zubného kazu aj nepríjemný zápal ďasien a ďalšie problémy.

2V čom je medzizubka lepšia ako zubná niť?

Zubná niť funguje iba vtedy, keď medzizubná kefka zlyháva, a to napríklad v miestach, ktoré sú také úzke, že tam nevojde ani najtenšia medzizubka, napríklad medzi prednými zubami či niektorými zadnými. Pri väčších priestoroch je však riziko, že si niťou nevyčistíte medzizubný priestor dobre alebo si dokonca ublížite, napríklad prerežete ďasno. Verte, že najtenšia medzizubka vojde takmer do každého medzizubného priestoru.

3Ako si mám vybrať správnu medzizubnú kefku?

Medzizubný priestor je chúlostivé miesto a potrebuje jemné zaobchádzanie. To znamená medzizubku s tenkým drôtikom a jemnými vláknami. Medzizubné kefky CURAPROX majú extra tenký, a pritom odolný drôtik z chirurgickej ocele, a tiež jemné pružné vlákna. Myslite však aj na výber správnej veľkosti. Ak je kefka pre medzizubný priestor príliš tenká, nedokáže ho vyčistiť dostatočne, ak je zas príliš veľká, jednoducho ju medzi zuby nedostanete alebo sa zraníte. Ideálne je poradiť sa so zubným lekárom alebo dentálnym hygienikom, ktorí vám vyberú tú správnu kombináciu medzizubných kefiek pre všetky vaše medzizubné priestory.

4Ako často a kedy mám medzizubnú kefku používať?

Medzizubnú kefku by ste mali používať každý deň. Ideálne večer pred čistením zubov, aby ste spomedzi zubov odstránili zvyšky potravy a nahromadený povlak. V každom medzizubnom priestore pritom stačí len jeden pohyb – dnu a von.

Ak máte ráno pár minút navyše a chcete si udržať svieži dych čo najdlhšie, vyčistite si medzizubné priestory medzizubkou, ktorú namočíte do zubnej pasty.

5Krvácajú mi ďasná. Mám s používaním medzizubnej kefky prestať?

Ak ďasná krvácajú, pravdepodobne sú zapálené, a to práve z dôvodu, že ste medzizubku nepoužívali. Práve pravidelné čistenie priestorov medzi zubami vám pomôže k tomu, aby sa v nich nehromadili baktérie, ktoré zápal podporujú. Po niekoľkých dňoch používania medzizubky by zápal a s ním aj krvácanie mali ustúpiť. Ak sa tak nestane, navštívte svojho zubného lekára.

6Ako dlho môžem medizubnú kefku používať?

Medzizubné kefky CURAPROX existujú v dvoch verziách – s dlhým rovným držiakom alebo malým krúžkovým. Zvyčajne sa opotrebujú po jednom až dvoch týždňoch. Ani potom však nemusíte vyhadzovať celú medzizubku – stačí vymeniť len časť s drôtikom a vláknami, ktorú kúpite v náhradných baleniach po 5 alebo 12 kusov.