Ako zubný lekár pôsobí už takmer dvadsať rokov. Spolu s kolegami v zubnom centre v Hlohovci sa snaží ľudí motivovať, aby mysleli na správnu starostlivosť o ústne zdravie aj vtedy, keď sú bolestivé problémy zažehnané. Pavol Andel v rozhovore zdôvodnil nevyhnutnosť používania medzizubnej kefky a vysvetlil, prečo sú cievy okolo zubov Achillovou pätou celého tela každého človeka.

Povolanie zubný lekár v mnohých ľuďoch nevyvoláva práve najpríjemnejšie pocity. Aké poslanie vidíte vy vo vašom zamestnaní?

Chcem pomáhať ľuďom bez toho, aby potrebovali naše technológie a „opravárenskú“ časť zubného lekárstva. Aby sa vedeli zbaviť strachu zo zbytočného ošetrenia, ktoré je často dôsledkom zlých návykov. Ľudia nie sú zvyknutí poriadne sa o seba starať. Takže moja misia je minimalizovať technické ošetrenie zubov.

Máte pocit, že povedomie o ústnom zdraví sa zvyšuje? Majú ľudia väčší záujem o prevenciu a správnu starostlivosť než v minulosti?

Povedomie o ústnom zdraví sa zvyšuje, ale zároveň mám pocit, že vďaka dostupnosti informácií sa zvyšuje aj prítomnosť rôznych hoaxov, mýtov a neprávd. Aj slovo prevencia malo kedysi váhu, dnes už na to nepočúvajú, je to trochu klišé. Takže informovanosť sa zvyšuje, ale prakticky nemá žiadny dosah.

Ľudia majú záujem o to, ako na sebe pracovať, nie všetci to však reálne aj robia. Preto nevidím rapídne zlepšenie orálneho zdravia na základe dostatku informácií.

Niektorí ľudia sa dokážu o zuby starať tak, že sa im naozaj nekazia, ale mnohí prejavia záujem o prevenciu až vtedy, keď majú akútne problémy a potrebujú niečo riešiť. Keď je zle, sú ochotní nasľubovať čokoľvek, ale keď pominú problémy, pominie aj záujem. Keď vás bolí zub, ste ochotný urobiť čokoľvek, aby ste sa zbavili bolesti. Málokomu však vydrží pevná vôľa a potom sa starosti opäť vrátia.

Máte osvedčený spôsob, ako ľudí motivovať, aby v starostlivosti o ústne zdravie vydržali?

Ak sa niekto stane naším pacientom a niečo nefunguje, tak najskôr hľadáme chybu u nás. Zisťujeme, kde sme urobili chybu, že sme nedokázali pacienta motivovať. Vzhľadom na to, že pracujeme s pacientmi len v krátkych obdobiach, máme oklieštené možnosti, no snažíme sa ich využiť.

Záleží napríklad aj na tom, či si človek dáva aj iné záväzky, ktoré nesplní, napríklad cvičenie, zdravé stravovanie atď. Ak je to povahová črta človeka, môžeme robiť čokoľvek a nezvrátime to. Veľa vecí by sa dalo zmeniť, keby ľudia chceli na sebe pracovať. Ľudia však chcú veľa, ale v podstate za nič. Pozrime sa napríklad na tabletky, ktoré sľubujú chudnutie bez cvičenia. To zneužívajú aj výrobcovia zubných pást. Keď ľuďom niekto bezprácne ponúkne zisk, reagujú na to. To je základný problém nedosahovania úspechu vo všetkých sférach.

Mnohí ľudia idú k zubárovi, až keď ich zuby bolia alebo majú iný problém, ktorý sa už nedá ignorovať. Máte aj vy takú skúsenosť?

Pacienti, ktorí majú viac problémov, si dajú vypracovať liečebný plán. Postupujú podľa neho, ale potom sa to zas pre nich končí a nevidíme ich aj štyri roky. Keď sa vrátia, zas ich trápia ďalšie starosti, pritom si ani neuvedomia, že štyri roky sa neukázali. V tejto rýchlej dobe, keď nemáte starosti, jednoducho zabudnete na udržiavacie povinnosti.

Keď si niekto kúpi nové auto a nejde po prvých 15-tisíc kilometroch na servis, stratí záruku, preto ľudia do servisu idú. Zdravie berieme menej zodpovedne. Pre mnohých ľudí  platí, že kým to nie je potrebné, venujú zdraviu veľmi málo pozornosti.

Ktorým signálom v súvislosti s ústnym zdravím by mal človek venovať pozornosť?

Čokoľvek, čo v ústach nie je v poriadku, ľudia cítia, len to ignorujú. Za jemné signály považujem zápach z úst, krvácanie a čokoľvek, čo súvisí s bolesťou. Zuby by napríklad na studený nápoj nemali reagovať bolestivo. Ak to tak je, niečo sa deje. Vtedy treba zájsť za zubným lekárom, ktorý zistí, či tam nie je nejaký problém.

Krvácanie ďasien berie mnoho ľudí ako problém. Myslia si, že keď zastavia krvácanie, zastavia aj problém. Málokto si však uvedomuje, že krvácanie nie je problém, krvácanie je dobré. Krv v ústach sa objavuje preto, lebo naše telo sa cez krv snaží poslať biele krvinky, protilátky, ktoré pomáhajú baktérie v ústach držať na uzde. Krvácanie je fyziologická odpoveď organizmu, ktorý sa bráni. Keď zastavíte krvácanie, môže to vyzerať zdravo, ale vy len pomáhate deštrukcii. Máte potom v ústach menej obranných mechanizmov, ktoré telo poslalo.

Pacientom odporúčam taký test. Ženy si parfumujú zápästie, lebo vôňa tam lepšie pulzuje. Ak si zápästie umyjete a asi hodinu po umytí zubov ho obliznete zadnou časťou jazyka a ovoniate, zistíte, aká je vaša vôňa v ústach. Je to ako s parfumom, ktorý postupne prestávate cítiť, lebo váš nos si naň zvykne. Niekto, komu zapácha z úst, si to neuvedomuje. Zápach z úst je dôležitým signálom toho, že v ústach niečo nie je v poriadku.

V magazíne Apríl teraz veľa hovoríme o jemnosti a o tom, že postupná a jemná starostlivosť vedie k celkovému zdraviu. Čo pre vás znamená jemná starostlivosť? Prečo je dôležitá pre zdravie úst a ďasien?

Predstavte si, že sa vám zhoršil zrak. Dám vám okuliare, vy si ich nasadíte a opäť vidíte. Ak vám poviem, že tie okuliare máte na celý život a žiadne iné nedostanete, ako sa budete o ne starať? Každý povie, že by sa o ne staral jemne, aby sa ich sklá nepoškodili. A zubná sklovina je ako to sklo.

Sklovina sa časom opotrebováva. Ak si umývate zuby dva razy denne, tak si ich vlastne viac ako 700-krát do roka niečím šúchate. Ak používate tvrdú kefku alebo vyvíjate silný tlak, je jasné, že sklovina sa opotrebuje rýchlejšie. Zubný povlak je mäkký a nepotrebuje nič tvrdé na to, aby ste ho vyčistili. Ak si zuby čistíte každý deň, povlak je ako puding a nepotrebujete naň tvrdú kefku. Tvrdou kefkou ho síce odstránite, ale spolu s ním denne zošuchujete aj sklovinu.

CURAPROX hovorí o dôležitosti používania mäkkej kefky s veľkým počtom jemných vlákien. Ľudia si však stále myslia, že mäkkou kefkou si nevyčistia zuby dobre, a pýtajú si tvrdšie kefky. Aká je vaša odpoveď na argument, že mäkkou kefkou si zuby nevyčistím poriadne?

Ak si vezmete najjemnejšiu kefku a urobíte ňou na predných zuboch zo desať krúžkov, zuby budú vyčistené dobre, čo zistíte tak, že si ich oblíznete a pocítite, že sú hladšie ako tie ostatné. Nepotrebujete tvrdú kefku ani silný tlak na to, aby ste si zuby dobre vyčistili.

To, čo ľudia považujú za nevýhodu mäkkej kefky, je vlastne jej obrovskou výhodou. Ak sa kefka rýchlo ničí, problém nie je v kefke, ale v tlaku. Ak je po mesiaci kefka zničená, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či na zuby príliš netlačíte.

Vystačí si človek pri umývaní zubov len so zubnou kefkou a pastou, prípadne s niťou?

Až osem kazov z desiatich a takmer sto percent zápalov v ústach pochádza z medzizubného priestoru. Uvediem príklad − keby loď stroskotala a ja si môžem z nej vziať debnu s kefkami alebo debnu s medzizubnými kefkami, tak si vezmem debnu s medzizubnými kefkami, a to preto, že medzizubný priestor je veľmi komplikovaný na vyčistenie. Vyčistenie predných zubov zvládnem aj kúskom látky alebo zahryznutím do jablka a povlak sa zotrie. No pri medzizubnom priestore to také jednoduché nie je.

Ak chceme znížiť výskyt kazov, je nevyhnutné čistiť medzizubné priestory. Tie vyčistíme najlepšie pomocou medzizubnej kefky. Prečo, vysvetlím na príklade. Keď si v obchode kúpite puding, vyklopíte ho na tanier a prejdete cezeň niťou, prerežete ho síce na dve časti, ale udrží si svoj tvar. Keby ste cezeň prešli kefkou, úplne rozbijete jeho štruktúru. Podobne je to s povlakom a s medzizubnou kefkou.  

Zápach z úst môžete otestovať aj tak, že medzizubnú kefku si dáte medzi spodné zadné stoličky a ovoniate ju. V povlaku v medzizubných priestoroch prebiehajú hnilobné procesy, preto nám zapácha z úst. Keby ste si chceli spraviť poriadny wellness pre vaše ústa, tak po vyčistení zubov bežnou kefkou dajte na medzizubnú kefku pastu a vkladajte ju medzi zuby.

Aký je váš osobný každodenný rituál v súvislosti s ústnym zdravím?

Špeciálny rituál nemám. Jednou z mojich úloh je testovanie nových produktov, takže počas dňa skúšam všetko možné, čo je na trhu, takže sa stane, že si zuby čistím viackrát.

Najdôležitejšie je práve použitie medzizubnej kefky s pastou, dych sviežo vonia aj po niekoľkých hodinách.

Zuby a ďasná vnímame ako samostatne fungujúcu jednotku. V prípade kazov riešime dych či estetickosť. S čím všetkým je však zanedbaná starostlivosť o zuby a ďasná prepojená? Na čo ďalšie kazy či zápaly vplývajú?

Naša Achillova päta sú malé cievy, ktoré sa nachádzajú okolo zuba. Sú to jediné cievy na tele, ktoré majú v sebe akési otvory. Cez ústa komunikujeme s okolitým svetom a tadiaľ môžu do tela prenikať mikroorganizmy. Súčasťou obrannej barikády našich úst je tekutina, ktorá v malom množstve „vyviera“ okolo zubov a v ktorej sa nachádzajú imunitné látky pôsobiace proti infekcii. Z krvi tak môže cez otvory prúdiť imunitná podpora, no rovnako sa dokážu toxíny a mikroorganizmy dostať krvou kamkoľvek v našom tele. To znamená, že zápaly v okolí zubov majú dosah na celé telo.

Dnes už je dokázané, že podľa jednej frakcie krvi možno zistiť, či je v ústach zápal. Inak povedané, podľa krvi sa dá zistiť, či je v ústach zápal. Zápal v ústach dokáže narobiť mnoho problémov aj inde. Keď má pacient infarkt myokardu alebo náhlu cievnu mozgovú príhodu, či artritídu, pankreatitídu, veľmi často je zdroj infekcie narušenie bariéry a ciev okolo zubov. Navyše je dokázané, že keď ženy prichádzajú o plod v prvom trimestri, veľmi často to súvisí so zápalom v ústach.

O Pavlovi Andelovi

K štúdiu stomatológie ho inšpiroval otec Pavol Andel st., ktorý je tiež zubným lekárom. Pavol Andel ml. je spoluzakladateľom zubného centra Andel Elite Dental Center v Hlohovci. Je špecialistom v ortodoncii, prednáša na podujatiach doma i v zahraničí a spolupracuje s lekárskymi fakultami. Je predsedom občianskeho združenia Zdravé ďasná, ktoré je zodpovedné za preventívny program pre deti Dental Alarm. Edukáciu má na starosti aj v CURAPROX Slovensko.