Najradšej zákazníkom ponúka farebné variácie zubných kefiek, najťažšie bolo pre ňu zorientovať sa v množstve produktov. Magdaléna Hrebíková sa zamestnala v Curaproxe vďaka projektu Výpomoc so srdcom. Jej motivácia a radosť z možnosti pracovať sú dôkazmi, prečo je dôležité, aby sa aj ľudia so zdravotným znevýhodnením cítili užitoční.

Článok je súčasťou vydania s názvom Vlastným tempom, v ktorom sa venujeme téme zdravotného znevýhodnenia. Curaprox si uvedomuje dôležitosť tejto témy a potrebu búrania predsudkov a bariér v zdravej spoločnosti.

Magdaléna Hrebíková sa rovnako ako Majo Bednár zamestnala vo firme Curaprox cez projekt spoločnosti Profesia s názvom Výpomoc so srdcom. Program podporuje zamestnávanie znevýhodnených uchádzačov, napríklad s autizmom či s mentálnym postihnutím.

Práci predchádzala šťastná náhoda aj obavy

Sympatická a usmiata Magda možno na prvý pohľad nepôsobí, že by jej kontakt s ľuďmi mohol robiť problém. Komunikácia so zákazníkmi je však pre ňu výzvou, ktorej sa vzhľadom na sociálnu fóbiu od začiatku obávala.

K práci v Curaproxe sa dostala náhodou. „Pravidelne chodím na stretnutia do školy na Mokrohájskej v Bratislave, kde sa okrem iného zameriavajú aj na hľadanie práce pre zdravotne znevýhodnených. Tu mi o tejto pracovnej možnosti povedali,“ hovorí Magdaléna.

Po nápade zamestnať sa v rámci projektu Výpomoc so srdcom nasledovalo stretnutie s budúcou kolegyňou Luciou Ambrušovou a návšteva Smile shopu v Piešťanoch, kde dnes Magda pracuje. „Curaprox som predtým nepoznala. Išla som do toho so strachom,“ priznáva Magdaléna.

Najprv dezinfekcia výkladov, potom recyklovanie kefiek 

V Curaprox začala pracovať vo februári 2020, vplyvom pandémie sa však práca na pár mesiacov prerušila. Dnes Magdu môžete opäť stretnúť v Smile shope v piešťanskom Auparku, kde už s kolegyňou Luciou tvoria zohratú dvojicu.

„Museli sme sa najprv spoznať, pre obidve to bolo nové. Po prvých stretnutiach som však zistila, že Magduš je úplne v pohode, a hneď sme si sadli. Dnes sme už plnohodnotné kolegyne. Teší ma, že Magdi vždy prichádza do práce s úsmevom na tvári a dobre naladená,“ hovorí Lucia Ambrušová.


Magdaléne v práci pomáha systém, ktorý si s kolegyňou postupne vytvorili. „Keď ráno prídem do práce, ako prvé umývam výklady, následne recyklujem zubné kefky,“ hovorí. Kvôli koronavírusu dbajú na hygienu dvojnásobne, výklady a plochy, ktorých sa dotýkajú zákazníci, dezinfikujú niekoľkokrát za deň.

Najťažšie bolo zorientovať sa v produktoch 

Prvotný strach z novej práce postupne u Magdy vystriedala radosť. „Teším sa, že môžem našim zákazníkom ponúknuť rôzne farebné variácie zubných kefiek, medzizubiek a pást,” hovorí.

Okrem obáv z komunikácie s ľuďmi bolo výzvou aj množstvo produktov, v ktorých sa musela postupne zorientovať. „Najťažšie je zapamätať si čo najviac o ponúkaných produktoch a učiť sa nové veci o zubných kefkách,” dodáva s úsmevom.

„S kolegyňami sa mi spolupracuje dobre a som rada, že ma s láskou usmernia a pomôžu, keď niečo popletiem. Je to naozaj výpomoc so srdcom, bodaj by bolo takých projektov viac,“ hovorí Magdaléna.

Spoločné školenie jej prinieslo väčšiu istotu 

Magdine pokroky v práci tešia aj kolegyňu Luciu. „Úžasné bolo, keď Magdi na začiatku dostala možnosť produktového školenia, ktoré pravidelne robí pán doktor Pavol Andel pre zamestnancov, a neváhala sa hneď prihlásiť. Išli sme tam spolu a bolo to pre mňa milé prekvapenie. Nebála sa ísť do kolektívu a veľa sa tam naučila. Myslím, že jej to veľmi pomohlo mať trošku väčšiu istotu,” hovorí Lucia.

Magdalénu môžete stretnúť v Smile shope v Piešťanoch dvakrát do týždňa. Mimo práce sa rada venuje pečeniu, ktorému sa vyučila na strednej škole. „Najradšej pečiem slané pečivo, občas aj sladké zákusky. Zo všetkého najradšej však mám, keď môžem tráviť voľný čas na prechádzkach s mojím psom,” dodáva s úsmevom.

Veríme, že vytvárame niečo, čo sa stane bežnou záležitosťou

Z projektu Výpomoc srdcom, vďaka ktorému pomáhajú v Curaprox znevýhodneným ľuďom, ale aj sebe, má radosť aj Eva Jankovičová, retail manažérka Curaprox, ktorá prišla do firmy s touto myšlienkou.

„Rozmýšľala som, kam by sme naše kiosky mohli posunúť a čo všetko by sme ešte mohli urobiť, aby sme im dali iný rozmer ako len edukačno-predajný pre našich zákazníkov. S projektom som síce prišla ja, ale najväčšiu zásluhu majú na tom kolegovia v Smile shopoch,“ hovorí.

Podľa nej je to predovšetkým projekt, ktorý je prospešný pre obe strany. „Je to úžasný pocit, keď pracujete s niekým, kto vám dáva každú chvíľu najavo, že je za tú prácu vďačný. Vnímate, že rovnako ako vy preňho je aj on pre vás veľmi potrebný. Nie vždy je to jednoduché, ale začnete sa na veci pozerať z úplne iného uhla a tešiť sa aj z veľmi malých, ale podstatných vecí, čo sa prenáša aj do súkromného života,“ vysvetľuje Eva Jankovičová.

Podľa Evy Jankovičovej by mal byť takýto prístup vo firmách prirodzený. „Mal by to byť úplný štandard a nemalo by sa to brať ako niečo výnimočné. Každý si zaslúži pracovať a mať pocit, že je pre spoločnosť potrebný. Možnosť, ako môže pracovať, sa nájde vždy. Verím, že začíname vytvárať niečo, čo sa stane bežnou záležitosťou,“ dodáva.

Užitočné informácie o projekte Výpomoc so srdcom či o bezplatných workshopoch, ktoré Profesia pravidelne organizuje, nájdete aj na webovej stránke.

O Magdaléne Hrebíkovej a Lucii Ambrušovej

Magdaléna Hrebíková má 25 rokov. Voľný čas najradšej trávi pečením, ktorému sa vyučila na strednej odbornej škole, alebo na prechádzkach so svojím psom. Momentálne pracuje pre firmu Curaprox, kde sa zamestnala vďaka projektu Výpomoc so srdcom. Stretnúť ju môžete spolu s kolegyňou Luciou Ambrušovou v Smile shope v piešťanskom OC Aupark. Lucia pracuje v Curaproxe päť rokov.