Negatívny dosah odevného priemyslu na životné prostredie alebo váš osobný životný priestor zahltený vecami, ktoré nepotrebujete, no je vám ich ľúto vyhodiť. Nech je už vaša motivácia zbavenia sa starého oblečenia akákoľvek, máme pre vás riešenia – deväť zmysluplných spôsobov, ako sa rozlúčiť so starým oblečením a urobiť tak niečo pre seba, pre iných aj pre našu planétu.

Otvorte skriňu a položte si otázku, koľko vecí ste za posledný rok nemali vôbec na sebe? Tie, ktoré ste si neobliekli ani raz, tam nemajú čo robiť. Nevyhadzujte ich však bezhlavo! Keď ich nenosíte vy, niekto ich možno ešte využije. Zisťovali sme, čo sa dá robiť s oblečením, ktoré už nenosíte,  kde ho môžete odložiť, darovať, vymeniť či predať.

1Staré oblečenie ako pomocník pri upratovaní

Jedna handra na dlážku, ďalšia na utieranie prachu, iná na kúpeľňu. Prečo by sme nemohli na čistenie domácnosti využívať vyradené oblečenie? Napríklad staré tričká sú ideálne na umývanie okien či zrkadiel. S touto recykláciou starého oblečenia ste sa určite stretli aj u vašej mamy či babky. Osvojte si tento nápad na zužitkovanie starých textílií aj vy.

2Zo starého vlastnoručne nové

Na internete je mnoho DIY (Do It Yourself = urob si sám, pozn. red.) návodov na to, ako zo starého kusa odevu vyrobiť nový. Staré tričko rýchlo a jednoducho premeníte na letný top či šaty. Z veľkej košele je vďaka pár krokom sukňa a staré rifle sa dajú vynosiť ako letné šortky. Originálne inšpirácie hľadajte napríklad na Pintereste.

3Kontajnery na oblečenie

V obciach po celom Slovensku sú pri košoch na komunálny odpad umiestnené aj kontajnery na oblečenie, topánky, deky či posteľnú bielizeň. Sem môžete vhodiť všetko to, čo nepotrebujete. Jedinou podmienkou je, aby bolo oblečenie čisté, nepoškodené a zabalené vo vreci. Z kontajnerov oblečenie putuje do skladov, kde sa triedi, a neskôr sa rozdeľuje detským domovom, zvieracím útulkom či second handom.

4Výmenný obchod stále v kurze

Na akcii s názvom Zóna bez peňazí, ktorá prebieha v niekoľkých slovenských mestách súčasne v rovnaký deň, môžete darovať to, čo už nepotrebujete, alebo vymeniť svoje veci za to, čo sa vám páči. To všetko bez použitia peňazí. Organizátori podporujú myšlienku recyklovateľnosti vecí, zároveň však veci, ktoré si nikto nevybral, odnesú tým, ktorí ich potrebujú. Zóna bez peňazí už pomohla ľuďom v núdzi v tranzitných zónach na srbsko-maďarských hraniciach. Viac ako tonu oblečenia rozdali aj v hladových dolinách Gemera, kde je najvyššia nezamestnanosť a dominantná rómska populácia.

5Secondhandy s dobročinným úmyslom

Pred takmer tromi rokmi vznikol v Bratislave projekt Nosene, ktorý si hovorí aj Obchod s dobrým pocitom a voňavým oblečením. Za jeho myšlienkou stojí dvojica Jakub Ptačin a Katka Hutyrová, ktorí chceli sekáč, kde všetky veci budú naozaj pekne vyzerať. Myšlienku spojili aj s dobročinným úmyslom, a tak Nosene posiela určitú časť z celkovej sumy predaných vecí do centra MyMamy, ktoré pomáha obetiam domáceho násilia, poskytuje krízové poradenstvo a prevádzkuje bezpečný ženský dom.

Do Nosene môžete priniesť svoje staré oblečenie aj vy. Získate zľavu na nákup nového tovaru, prispejete k dobrej veci a možno dizajnérka Kristína Ptačinová vdýchne práve vášmu kúsku nový štýl. Kristína sa do tímu pridala s upcyclingom inak nepredajných vecí, ktoré prerába na nové kolekcie oblečenia.

V Košiciach nedávno otvorili prvý Charity shop. Vznikol ako projekt občianskeho združenia S nami druhým a tri ženy, stojace za týmto obchodíkom, predajom oblečenia za symbolickú cenu podporujú ľudí v zlej sociálnej situácii či so zdravotným postihnutím. Aj do Charity shopu môžete zaniesť svoje oblečenie, prípadne veci do domácnosti, ktoré by sa niekomu mohli hodiť.

6Predaj cez sociálne siete či bazáre

Ak chcete svoje oblečenie predať, najľahšie je to cez internet. Vyskúšajte inzertné portály, skupiny na sociálnych sieťach, inzeráty na Facebooku či profil na Instagrame. Ak uprednostňujete osobný predaj, sledujte na sociálnych sieťach predajné eventy. S predajom či darovaním oblečenia vám pomôžu skupiny na Facebooku ako Susedská burzaVypratávame dom po starých rodičoch/ rodičoch, Vintage bazar.  Predávať môžete aj v rámci podujatí ako Burzoblšák či Trh-Piac-Markt.

Môžete skúsiť zorganizovať bazár oblečenia aj na vlastnú päsť. Stačí zohnať predajné miesto (kaviareň, dom kultúry či iný vhodný priestor), zavolať zopár kamarátok, ktoré by tiež chceli predať oblečenie, zadovážiť vešiaky či lavice na rozloženie oblečenia. Ťahákom môže byť aj možnosť občerstvenia, koncert či iný sprievodný program, ktorý ľudí priláka. Ak bude mať bazár charitatívny rozmer, prevádzky vám ľahšie poskytnú priestor, ľudia budú štedrejší a vy pomôžete dobrej veci.

7Pomoc konkrétnym rodinám

Vždy natrafíte na niekoho, kto o vašu pomoc skutočne stojí. Je mnoho ľudí či celých rodín, ktoré sa oblečeniu, nábytku či veciam do domácnosti potešia, stačí sa len rozhliadnuť okolo, prípadne opýtať svojich známych, či rodinu v núdzi nepoznajú. My v redakcii sme takto napríklad somálskej utečenkyni Khadre sprostredkovali gauč.

8Podporte lokálnu módu

Pokiaľ máte radi módu, no chcete niečo urobiť aj pre prostredie, v ktorom žijete, zamerajte sa na podporu lokálneho rozvoja. Hoc aj toho módneho. Je mnoho značiek, ktoré vo svojej filozofii majú zahrnutú myšlienku upcyclingu, teda renováciu existujúcich vecí. Darovať oblečenie môžete práve takýmto lokálnym značkám.

Napríklad Betka z Bagbet spraví zo starej košele nový nadčasový kúsok, Dominika Podolanová zo starých látok vyrába pod značkou WakiVaky tašky na cesty aj na nákupy, tím z ateliéru Cila si poradí naozaj s čímkoľvek, Martina s jej slow fashion značkou Bartinki zožala úspech aj na módnych prehliadkach. Každá z týchto značiek s ekologickým rozmerom sa určite poteší látkam či starým kúskom oblečenia, ktoré môžu pretvoriť na niečo nové a vrátiť ich tak do módneho kolobehu.

9Premýšľajte, čo kupujete

Najlepší návod na to, ako sa oblečenia zbavovať, je preventívny, teda počas nákupov premýšľať. Stačí sa zamyslieť nad tým, či skutočne potrebujete ďalší pár nohavíc alebo rovnaké tričko len v inej farbe. Ak budete nakupovať v menších množstvách a nadčasové kúsky, na konci roka nebudete musieť riešiť, čo s preplnenou skriňou. Ak vás trápi negatívny vplyv odevného priemyslu na životné prostredie alebo hrozné podmienky zamestnancov textilných tovární, vyberajte si aj predajcov, od ktorých veci nakupujete. Uprednostňujte lokálne značky či tvorcov zameraných na slow fashion alebo upcycling, prípadne dajte druhú šancu veciam v second handoch.