Negatívny dosah odevného priemyslu na životné prostredie alebo váš osobný životný priestor zahltený vecami, ktoré nepotrebujete, no je vám ich ľúto vyhodiť. Nech už je vaša motivácia zbavenia sa starého oblečenia akákoľvek, máme pre vás riešenia – viac ako desať zmysluplných spôsobov, ako sa rozlúčiť so starým oblečením a urobiť tak niečo pre seba, pre iných aj pre našu planétu.
Otvorte skriňu a položte si otázku, koľko vecí ste za posledný rok nemali vôbec na sebe? Tie, ktoré ste si neobliekli ani raz, tam nemajú čo robiť. Nevyhadzujte ich však bezhlavo! Keď ich nenosíte vy, možno ich využije niekto iný. Zisťovali sme, čo sa dá robiť s oblečením, ktoré už nenosíte, kde ho môžete odložiť, darovať, vymeniť či predať.
1Staré oblečenie ako pomocník pri upratovaní
Jedna handra na dlážku, ďalšia na utieranie prachu, iná na kúpeľňu. Prečo by sme nemohli na čistenie domácnosti využívať vyradené oblečenie? Napríklad staré tričká sú ideálne na umývanie okien či zrkadiel. S touto recykláciou starého oblečenia ste sa určite stretli aj u vašej mamy či babky. Osvojte si tento nápad na zužitkovanie starých textílií aj vy.
2Zo starého vlastnoručne nové
Na internete je mnoho DIY (Do It Yourself = urob si sám, pozn. red.) návodov na to, ako zo starého kusa odevu vyrobiť nový. Staré tričko rýchlo a jednoducho premeníte na letný top či šaty. Z veľkej košele je vďaka pár krokom sukňa a staré rifle sa dajú vynosiť ako letné šortky. Originálne inšpirácie hľadajte napríklad na Pintereste.
3Šijem, šiješ, šijeme
Ak sa vám vaše oblečenie už nepáči, je vám veľké, malé, vyšlo z módy alebo obsahuje aplikácie či časti, ktoré by ste najradšej odstránili, spravte to. Dostať sa k šijaciemu stroju je dnes už jednoduchšie, ako stráviť pol dňa v nákupnom centre. Chopte sa remesla sami, obdarujte sa kurzom šitia alebo dajte prácu lokálnej pani krajčírke, ktorá vám s radosťou oblečenie prerobí. Váš šatník dostane nový kúsok bez toho, aby ste vytvorili odpad či minuli peniaze.
4Zo skríň (takmer) rovno na dlážku
Ak máte radi teplo a mäkko pod nohami, vyberte si túto možnosť. Vytriedené oblečenie rôznych materiálov, farieb a textúr nastrihajte a podľa návodu, ktorých je na internete kopa, zapletajte a zapletajte, až vám pod rukami vznikne koberec. Jeho funkčnosť oceníte, ako aj to, že ste si namiesto kúpy nového vyrobili vlastný.
5Kontajnery na oblečenie
V obciach po celom Slovensku sú pri košoch na komunálny odpad umiestnené aj kontajnery na oblečenie, topánky, deky či posteľnú bielizeň. Sem môžete vhodiť všetko, čo nepotrebujete. Jedinou podmienkou je, aby bolo oblečenie čisté, nepoškodené a zabalené vo vreci. Z kontajnerov putuje oblečenie do skladov, kde sa triedi a neskôr sa rozdeľuje detským domovom, zvieracím útulkom či secondhandom. Zvyšok sa recykluje a špeciálny textilný materiál sa využíva v stavebníctve (napríklad na tesnenie okien či zateplenie budov) alebo v automobilovom priemysle.
6Výmenný obchod stále v kurze
Na akcii s názvom Zóna bez peňazí, ktorá prebieha v niekoľkých slovenských mestách súčasne v rovnaký deň, môžete darovať to, čo už nepotrebujete, alebo vymeniť svoje veci za to, čo sa vám páči. To všetko bez použitia peňazí. Organizátori podporujú myšlienku recyklovateľnosti vecí, zároveň však veci, ktoré si nikto nevybral, odnesú tým, ktorí ich potrebujú. Zóna bez peňazí už pomohla ľuďom v núdzi v tranzitných zónach na srbsko-maďarských hraniciach. Viac ako tonu oblečenia rozdali aj v hladových dolinách Gemera, kde je najvyššia nezamestnanosť a dominantná rómska populácia.
7Nevyhadzujte, vymieňajte
S podobnou myšlienkou prichádza aj Swap. Slovo, ktorému možno mnohí ešte nerozumejú, ale v preklade ide o výmenu oblečenia. Čím ďalej, tým populárnejšie podujatia začali pred pár rokmi v Bratislave a dnes sa na výmenách môžete zúčastniť už takmer v každom kúte Slovenska. Vezmite vami nechcené, no čisté a nepoškodené oblečenie, zaplaťte symbolické vstupné a odneste si na oplátku to, čo sa vám páči alebo vo vašom šatníku doteraz chýbalo. Neberte však bezhlavo, aby ste sa nedostali do začarovaného kruhu a po príchode domov nemuseli uvažovať, kam s nechceným oblečením.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Kde si môžete zaswapovať?
Pod Platformou udržateľnosti môžete navštíviť swap v rôznych kútoch Slovenska, DOKOLA poriadajú swap každé tri mesiace v Trenčíne, v Leviciach je to SWAP Levice, SEVERANKA na Orave, v Žiline SWAP ŽILINA, v Púchove swapy občasne organizuje Podivný barón, v Nitre organizoval SWAP Hidepark Nitra a v Košickej metropole si zaswapujete vďaka SWAP Košice.
8Secondhandy s dobročinným úmyslom
Pred takmer tromi rokmi vznikol v Bratislave projekt Nosene, ktorý si hovorí aj Obchod s dobrým pocitom a voňavým oblečením. Nosene posiela určitú časť z celkovej sumy predaných vecí do centra MyMamy, ktoré pomáha obetiam domáceho násilia, poskytuje krízové poradenstvo a prevádzkuje bezpečný ženský dom. Do Nosene v Banskej Bystrici a Bratislave môžete priniesť svoje nevyužité oblečenie aj vy. Získate zľavu na nákup nového tovaru a prispejete k dobrej veci.
V Košiciach nedávno otvorili prvý Charity shop. Vznikol ako projekt občianskeho združenia S nami druhým a tri ženy, stojace za týmto obchodíkom, predajom oblečenia za symbolickú cenu podporujú ľudí v zlej sociálnej situácii či so zdravotným postihnutím. Aj do Charity shopu môžete zaniesť svoje oblečenie, prípadne veci do domácnosti, ktoré by sa niekomu mohli hodiť.
Sociálny obchod Mestský šatník – veci za úsmev otvorili aj v Púchove. Má slúžiť ľuďom v núdzi. Doniesť doň môžete oblečenie, hračky a čokoľvek, čo ešte poslúži niekomu inému.
9Predaj cez sociálne siete či bazáre
Ak chcete svoje oblečenie predať, najlahšie je to cez internet. Vyskúšajte inzertné portály, skupiny na sociálnych sieťach, špeciálnu funkciu Facebooku – Marketplace resp. Trhovisko či profil na Instagrame. Ak uprednostňujete osobný predaj, sledujte na sociálnych sieťach predajné eventy. S predajom či darovaním oblečenia vám pomôžu skupiny na Facebooku ako Susedská burza, Vypratávame dom po starých rodičoch/ rodičoch, Vintage bazar či Bazár oblečenia. Predávať môžete aj v rámci podujatí ako Burzoblšák či Trh-Piac-Markt.
10Nekupuj, prenajmi
Túžite po kúsku od lokálneho dizajnéra? Potrebujete šaty na špeciálnu príležitosť? Je vám ľúto investovať do odevu, ktorý oblečiete len raz? Prenajmite si ho. S myšlienkou prenájmu oblečenia prišla tento rok Dominika Horňáková. Spolu s Evkou Stančekovou premenili myšlienku na realitu a od apríla tohto roku si môžete zatiaľ cez ich webstránku dizajnérske kúsky prenajať.
V zahraničí dievčatá zaujal model prenájmu oblečenia a čakali, kým bude táto možnosť aj u nás. „Keďže to neprichádzalo, rozhodli sme sa, že Šumné založíme samy. Myslíme si, že prenajímanie je skvelý spôsob, ako si obmieňať šatník a neprispievať pri tom k nadmernej spotrebe,“ dodáva.
Aj do Šumné môžete venovať vaše nenosené oblečenie. Vy nevytvoríte ďalší odpad a niekto si ho možno z Knižnice oblečenia, ako iniciatívu dievčatá nazvali, rád zapožičia. Stačí vyplniť formulár.
11Pomoc konkrétnym rodinám
Vždy natrafíte na niekoho, kto o vašu pomoc skutočne stojí. Je mnoho ľudí či celých rodín, ktoré sa oblečeniu, nábytku či veciam do domácnosti potešia, stačí sa len rozhliadnuť okolo, prípadne opýtať svojich známych, či rodinu v núdzi nepoznajú. My v redakcii sme takto napríklad somálskej utečenkyni Khadre sprostredkovali gauč.
Sledujte tiež organizácie, ktoré príležitostne vyhlásia zbierku na konkrétne druhy oblečenia. Pred zimou zásobuje svoj „šatník“ pre ľudí bez domova napríklad OC Vagus či Depaul SLOVENSKO, pre chudobných ľudí zbiera oblečenie Slovenská katolícka charita, nedávno otvorili EKO Šatník v Trnave. Pri darovaní oblečenia podobným organizáciám a charitám vždy však myslite na to, že ľudia v núdzi nepotrebujú extravagantné kúsky. Práve naopak, chcú byť nenápadní. Preto ak máte navyše základné oblečenie, ako sú spodné vrstvy, tielka, tričká, termo oblečenie, džínsy, spodnú bielizeň, svetre či bundy, tie v organizáciách uvítajú.
12Podporte lokálnu módu
Je mnoho značiek, ktoré vo svojej filozofii majú zahrnutú myšlienku upcyclingu, teda renováciu existujúcich vecí. Darovať oblečenie môžete práve takýmto lokálnym značkám. Napríklad Betka z Bagbet spraví zo starej košele nový nadčasový kúsok, Dominika Podolanová vyrába zo starých látok pod značkou WakiVaky tašky na cesty aj na nákupy, tím z ateliéru Cila si poradí naozaj s čímkoľvek, Martina s jej slow fashion značkou Bartinki zožala úspech aj na módnych prehliadkach.
FRL je skratka pre Fashion Recycling Lab, známu značku dvoch dizajnérok Niny Marcekovej a IIIah Van Oijen, ktoré pri tvorbe jedinečných kúskov netvoria takmer žiadny odpad. SiTerra tvoria bezodpadovo v Lučenci a Melisa Minca je niekdajšia fashion blogerka, ktorá z blogovania prešla až k tvorbe oblečenia z odpadu. Každá z týchto značiek s ekologickým rozmerom sa určite poteší látkam či starým kúskom oblečenia, ktoré môžu pretvoriť na niečo nové a vrátiť ich tak do módneho kolobehu.
13Premýšľajte, čo kupujete
Najlepší návod na to, ako sa oblečenia zbavovať, je preventívny, teda počas nákupov premýšľať. Stačí sa zamyslieť nad tým, či skutočne potrebujete ďalší pár nohavíc alebo rovnaké tričko len v inej farbe. Ak budete nakupovať v menších množstvách a nadčasové kúsky, na konci roka nebudete musieť riešiť, čo s preplnenou skriňou. Ak vás trápi negatívny vplyv odevného priemyslu na životné prostredie alebo hrozné podmienky zamestnancov textilných tovární, vyberajte si aj predajcov, od ktorých veci nakupujete. Uprednostňujte lokálne značky či tvorcov zameraných na slow fashion alebo upcycling, prípadne dajte druhú šancu veciam v secondhandoch.