Každý z nás si aspoň raz za život kúpil vec, ktorú plánoval používať roky. Namiesto toho skončila v pivnici a situácie, keď sme ju využili, by sme spočítali na prstoch jednej ruky. Snowboard, na ktorom začnete jazdiť budúcu zimu, kempingové sedenie, ktoré toto leto určite ešte využijete… Nemusíte obmedzovať svoje aktivity, no tiež nepotrebujete vlastniť všetko. Pripravili sme zoznam vecí, ktoré si namiesto kúpy môžete pohodlne požičať.

1Hračky pre deti 

Ak ste rodičia alebo máte v rodine deti, viete, že hračky nie sú lacná záležitosť. Bežne sa stáva, že hračka dieťa po krátkom čase omrzí a ostáva v detskej izbe nevyužitá. Požičovní hračiek na Slovensku veľa nie je, no prvá, ktorá s týmto konceptom prišla, ponúka pár benefitov. Vybrať si môžete z Montessori hračiek, ktoré u dieťaťa rozvíjajú motoriku a koordináciu, z drevených hudobných nástrojov alebo môžete na začiatok zvoliť z každého rožka troška a požičať si balíček hračiek pre najmenších. Viac o službe nájdete tu

2Šijací stroj 

Potrebujete niečo rýchlo zašiť, no najbližší šijací stroj má vaša mama sto kilometrov ďaleko? Alebo len chcete vyskúšať, či by vás šitie vo voľnom čase bavilo? V Bratislave vám môže pomôcť Knižnica vecí, kde nájdete okrem náradia širokú škálu vecí do domácnosti,  šijací stroj, mikroskop či domácu pekáreň. 

3Výstroj na zimné športy  

Požičiavanie lyží či snowboardov je dnes možné takmer v každom lyžiarskom stredisku. Ak patríte medzi začiatočníkov, ktorí na svahu nikdy nestáli, nehrňte sa hneď do kúpy výstroja. Namiesto toho si viacero typov lyží vyskúšajte priamo na svahu, zistite, čo vám sedí, a až potom nakupujte. Tí, ktorí sa na svahu objavia raz za rok počas firemných teambuildingov, ocenia služby, vďaka ktorým si požičajú nielen lyže, ale aj zimné oblečenie či helmu. Navyše ak sa vám „prenajaté” oblečenie zapáči, môžete si ho následne odkúpiť. V Bratislave a v Košiciach napríklad tu

4Bicykel

Požičovne bicyklov sú na Slovensku obľúbenou záležitosťou, či už v mestách, alebo v blízkosti prírody. Ak sa chodíte počas roka bicyklovať iba párkrát, vlastniť bicykel nie je nevyhnutné. Ak bývate v paneláku, ušetrené miesto na skladovanie oceníte dvojnásobne. V turistických oblastiach sa spoľahnite na požičovne elektrobicyklov, pre rodiny s deťmi je dobrou voľbou požičanie detského cyklovozíka. Služby nájdete v mestách a ich okolí po celom Slovensku, v blízkosti prírodných krás napríklad v Tatrách alebo Banskej Štiavnici

5Hydrosonická zubná kefka 

Prístup požičať, vyskúšať a až potom kupovať môžete využiť aj pri elektronických produktoch, ktoré využívate denne. Rozmýšľali ste, že by ste z klasickej zubnej kefky prešli na elektrickú, ale neviete, či je to pre vás to pravé? CURAPROX najnovšie spustil prvú požičovňu hydrosonických kefiek. Môžete si ju požičať na dva týždne v ktoromkoľvek Smile Shope zdarma. Stačí dať vratnú finančnú zálohu, kúpiť si ku kefke čistiacu hlavičku a doma ju otestovať.

6Elektrické náradie

Ak nie ste domáci majster, ktorý sa v práci s vŕtačkou a inými technickými pomocníkmi pravidelne vyžíva, požičovňu elektrických nástrojov určite oceníte. Vŕtačku, ktorú využijete raz za rok, kosačky či rebríky si jednoducho požičiate vo viacerých obchodoch pre domácich majstrov, napríklad v OBI, kde nájdete praktický návod, ako na to. 

7Výstroj na vysokohorskú turistiku 

Najhoršie, čo môžete pri túre do hôr spraviť, je podceniť bezpečnosť nedostatočným vybavením. Zistite si dopredu, aká trasa vás čaká a s akými podmienkami sa môžete na nej stretnúť. Možno sa vám oplatí mať so sebou prilbu a počas jarnej turistiky aj mačky. Je veľa e-shopov, ktoré ponúkajú požičovňu ako doplnkovú službu. Do prírody vám poskytnú ferratovú výstroj, skialpový set alebo vysokohorský nosič pre dieťa. Praktický prehľad nájdete prehľad nájdete napríklad tu.

8Gril

Chceli by ste si kúpiť veľký záhradný gril, no v kútiku duše cítite, že ho využijete dvakrát za leto? Alebo len nemáte prehľad o tom, ktorý gril naozaj využijete a či zvolíte elektrický alebo plynový? Požičanie a testovanie je v oboch prípadoch rozumnou voľbou. Službu rýchleho zapožičania grilov nájdete napríklad v Nitre, Senci alebo v Bratislave, odkiaľ vám gril dovezú priamo domov.

9Knihy 

Ak potrebujete obľúbenú knihu vlastniť, viacerí vám rozumieme. Často sa nám však doma kopia aj menej obľúbené knihy, ktoré sme možno ani nedočítali. Neradíme kupovanie kníh úplne obmedziť a zamieriť do knižníc, no kombinácia požičiavania a kupovania znie ako rozumná voľba pre váš priestor aj peňaženku. Možno si po požičaní a prečítaní kúpite nakoniec aj svoju, možno budete v závere knihy radi, že knižka môže putovať ďalej. Priznajme si, koľko kníh, ktoré máme doma, sme čítali viac než raz?

10Vianočný stromček

Hoci je téma Vianoc ešte pred nami, ekologické riešenia si treba pripomínať celý rok. Pohľad na kontajnery plné suchých vianočných stromčekov sú tou smutnejšou súčasťou sviatkov. Čoraz viac rodín si uvedomuje, že živý stromček je vianočný prežitok, no napriek tomu si nevedia predstaviť obľúbené sviatky s umelou alternatívou. Riešením môže byť požičovňa živých stromčekov. O živý rastúci stromček, ktorý si na pár dní požičiate, sa budú prevádzkovatelia služby starať počas celého roka. Službu môžete využiť v Bratislave a v Košiciach. Veríme, že sa tento rok pridajú k ekologickejšiemu riešeniu aj ďalšie mestá.