Priebeh pandémie a riziko prenosu vírusu priniesli do zubných ambulancií mnoho výziev. Komplexná starostlivosť o ústne zdravie sa obmedzila na akútne prípady, zvýšená bezpečnosť sa stala prioritou. Nádej na zmenu prišla s vakcínou, mnohí zdravotníci v prvej línii majú prvé očkovanie za sebou. Zubných lekárov sme sa opýtali, prečo sa rozhodli dať sa zaočkovať a ako koronavírus ovplyvnil ich prácu.

Článok je súčasťou vydania, v ktorom otvárame dôležité témy spojené s vakcínou proti COVID-19. Curaprox považuje za dôležité zdieľať názory odborníkov, preto vyjadruje svoju podporu aj iniciatíve Zaočkujem sa.

Zubný lekár Pavel Lesay: Zákroky v ústnej dutine sú obzvlášť rizikové, na očkovanie som sa objednal hneď, ako to bolo možné 

Zubný lekár Pavel Lesay spomína na prvé mesiace pandémie a zásadné zmeny, ktoré sa udiali v priebehu pár dní. „Ako všetkých ľudí na Slovensku aj nás zubných lekárov pandémia zasiahla nepripravených. Zo dňa na deň sme dostali odporúčania, aby sme neošetrovali v štandardnom režime, ale aby sme začali ošetrovať len nevyhnutné, akútne stavy. Dentálna hygiena dostala tiež červenú. Pre nás to znamenalo úplné obmedzenie práce v dvoch ambulanciách a tretiu sme prispôsobili na ošetrovanie bolestivých prípadov. Nie je nič horšie, ako len čakať, kým niekoho začne bolieť zub. Takto to trvalo takmer až do leta. Potom prišli uvoľnenia a my sme mohli pracovať, aj keď nie v režime ako predtým,“ hovorí.

Keď prišla možnosť objednať sa na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, zubný lekár Pavel Lesay mal v tom hneď jasno. „V našej ambulancii kladieme dôraz najmä na prevenciu ochorení, pre ktoré majú pacienti taký strach zo zubných lekárov. Preventívne sa dá postupovať aj proti ochoreniu COVID-19. Desiatky rokov skúseností s očkovaním proti mnohým chorobám hovoria jednoznačne. Očkovanie aj proti tomuto vírusu je najefektívnejší nástroj v prevencii a malo by byť na prvom mieste. Osobne som sa zaregistroval na očkovanie hneď, ako to bolo možné. Ako zubný lekár sa denne stretnem s mnohými pacientami, navyše zákroky v ústnej dutine sú obzvlášť rizikové. Dúfam, že to čoskoro pochopia aj iní a konečne sa vrátime do bežného osobného aj profesijného života,“ vysvetľuje zubný lekár Pavel Lesay.

Prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík: Infekčných pacientov sme ošetrovali vždy, nie však na dennej báze

Igor Moravčík, zubný lekár a zároveň prezident Slovenskej komory zubných lekárov, vidí v období pandémie nielen výzvy, ale aj priestor na zlepšenie. „Pandémia ma donútila viac myslieť o zvýšení ochrany a bezpečnosti dentálneho tímu a, samozrejme, aj pacientov. Aj doteraz, v štandardnom režime, sme ošetrovali infekčných pacientov, napr. s hepatitídou, ale ochorenie COVID-19 prinieslo riziko ošetrovania infekčných pacientov na dennej báze. Táto pandémia je celosvetovým prelomom v myslení a zodpovednosti voči sebe, svojim blízkym, voči celej populácii naprieč kontinentmi,“ vysvetľuje.

Vakcínu vníma nielen ako ochranu jednotlivca, ale predovšetkým ako ochranu spoločnosti. „Nepochybne najefektívnejším spôsobom kontroly je očkovanie. Úprimne, nikdy som nerozmýšľal, že by som sa nedal zaočkovať proti infekčným ochoreniam, medzi ktoré, samozrejme, patrí aj COVID-19. Považujem to za nevyhnutné, ako dobrú jednoduchú ochranu pri mojej práci zubného lekára aj v bežnom živote,“ hovorí prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

Dentálna hygienička Janka Hurtalová: Dať sa zaočkovať pokladám za vymoženosť, v ktorú sme dúfali

Podľa zubnej lekárky Janky Hurtalovej sú zmeny náročné časovo aj fyzicky, napriek tomu je pre ňu eliminácia rizika pri pacientoch prioritou. „Ku každému pacientovi pristupujeme, akoby bol pozitívny. Stoji nás to viac síl ako v minulosti. Samozrejme, aj pred pandémiou sme dodržiavali stanovené postupy dezinfekcie a hygieny, ale v aktuálnej epidemiologickej situácii pracujeme denne v požadovaných ochranných pomôckach, ako sú ochranné overaly, respirátory, štíty či návleky,“ vysvetľuje zubná lekárka.

Ako lekárka vníma, že medzi ľuďmi sa šíri čoraz viac dezinformácií, o to viac si preto uvedomuje potrebu zdieľať vedecky overené informácie. „Záleží mi na zdraví mojich blízkych. Chcem byť slobodnejšia a chcem dopriať slobodu aj svojmu okoliu. Chýba mi život bez rúška. Dať sa zaočkovať pokladám za vymoženosť, v ktorú sme dúfali, že príde čo najskôr po vypuknutí pandémie. Preto nerozumiem šíriacim sa bezpredmetným hoaxom. Očkovanie je cesta, ktorou by sme sa ako spoločnosť mali uberať. Je dôležité o tom rozprávať, aby si ľudia uvedomili pravdivé informácie a potlačili predsudky alebo ich aspoň eliminovali. Verím, že ovplyvním aspoň jedného človeka, ktorý doteraz váhal,“ vysvetľuje.

Zubný lekár Maroš Kudelčík:  Získať imunitu bezpečným spôsobom bola pre mňa priorita

Podľa zubného lekára Maroša Kudelčíka je dennou výzvou zubných lekárov aj sťažená komunikácia s pacientmi. Vníma to predovšetkým pri deťoch „Vzhľadom na používanie ochranných pomôcok, ako sú respirátory či štíty, sa komunikácia s pacientom sťažila. Nielen s detským pacientom, ale často aj s kolegami na pracovisku pri riešení komplikovanejších prípadov. Momentálna situácia nie je ľahká, ale verím, že aj vďaka očkovaniu máme normálnejší život opäť na dosah,“ vysvetľuje zubný lekár.

Spolu so svojimi kolegami dúfa, že aj vďaka očkovaniu máme ako spoločnosť šancu vrátiť život do bežných koľají. „Rozhodovanie u mňa trvalo krátko a bolo jasné, že sa pri prvej možnej príležitosti dám zaočkovať. Informácií o očkovaní však bolo mnoho, a to z rôznych zdrojov, často aj pochybných, preto sa dalo o očkovaní zapochybovať. Získať imunitu bezpečnejším spôsobom bola pre mňa priorita a všetkými dostupnými spôsobmi som sa snažil ochoreniu predísť, čo sa mi vďakabohu podarilo. Očkovanie vnímam ako šancu a veľkú pomoc v snahe dostať sa z tejto nepríjemnej situácie. A preto chcem v tejto myšlienke povzbudzovať svoje okolie,“ dodáva zubný lekár Maroš Kudelčík.