Kým v detstve dbajú na povinné preventívne prehliadky rodičia, u dospelých, ktorí sú za svoje zdravie zodpovední sami, sa často téma prevencie odsúva. Podľa hesla „Kým nebolí, všetko je v poriadku,“ žijeme mnohí, no zabúdame na to, že aj jemný signál tela spozorovaný včas môže pomôcť predísť veľkým komplikáciám. Zaujímalo nás, ako potrebu preventívnych prehliadok vnímajú ženy v rôznom veku.

Tereza (25 rokov): Radšej objaviť malý kaz včas, ako ho päť rokov nechať rásť

„Chodiť na preventívnu prehliadku k zubárke alebo k detskej lekárke som bola zvyknutá odmalička. Bola som tak vychovaná a asi aj preto mi to dnes príde ako samozrejmosť. Zo zubárov som kedysi mala strach, dnes som zástancom toho, že radšej odhaliť malý kaz včas a vyvŕtať ho, ako ho päť rokov nechať rásť. Výhodu vidím aj v tom, že ak sa preventívne prehliadky absolvujú každý rok, neplatí sa za ne.

Nemalý vplyv má na mňa aj to, že študujem medicínu, a tak si viem predstaviť, čo sa môže stať z jedného ‚hlúpeho‘ znamienka alebo z dlhodobých problémov s menštruáciou. A tiež to, ako by sa dalo predísť mnohým komplikáciám, keby sa odhalili skôr. Nehovoriac o psychickej pohode pacientov, keď im lekár povie, že všetko je v poriadku. Nič ich potom psychicky nezožiera.

Za posledné dva roky som bola u zubárky, na dentálnej hygiene, gynekológii, kontrole znamienok na dermatológii, u všeobecnej lekárky na kontrole tlaku a krvného obrazu a na endokrinológii kvôli štítnej žľaze. Pomohlo mi to v tom, že viem, že všetko je v poriadku.“

Veronika (31): Komu by malo záležať na mojom zdraví viac než mne samej

„Na preventívne prehliadky sa snažím chodiť pravidelne. Keďže si myslím, že prevenciou môžem predísť vážnejším ochoreniam alebo sa môžem vyvarovať následkom, ktoré by mohli nastať v blízkej budúcnosti. Úprimne, komu by malo záležať na mojom zdraví viac než mne samej.

Vďaka môjmu zamestnávateľovi môžem navštevovať komplexnú preventívnu prehliadku každé dva roky. Prehliadka obsahuje niekoľko rôznych vyšetrení ako laboratórne vyšetrenia, USG, interné, gynekologické vyšetrenia a tiež kompletné očné vyšetrenie. No aj napriek tomu navštevujem v rámci prevencie každý rok aj svojich lekárov.

Momentálne nič neodkladám. Verím, že mi tento prístup ešte veľmi dlho ostane. Jediné, čo ma po roku opäť čaká, je preventívna prehliadka v zubnej ambulancii.“

Eva (52): Od operácie chodím na gynekologickú prehliadku poctivo každý rok

„Na preventívne prehliadky sa snažím chodiť pravidelne. Najmä preto, aby som poznala svoj aktuálny zdravotný stav. K obvodnému lekárovi chodím na prehliadku každé dva roky a ku gynekológovi raz za rok. Nebolo to vždy tak, ale asi pred 15 rokmi som musela absolvovať gynekologickú operáciu a odvtedy chodím poctivo, každý druhý rok tiež absolvujem mamografiu a sono prsníkov.

Raz do roka absolvujem aj preventívnu stomatologickú prehliadku, u kožného lekára kontrolu znamienok. Určite to má pre mňa význam, najmä v tom, že ak preventívna prehliadka  dopadne dobre, som spokojnejšia, a ak nejaké výsledky nie sú ideálne, zmenou režimu – životného štýlu môžem pracovať na odstránení problému, kým sa ešte dá.

Minulý rok som absolvovala prvýkrát aj tzv. denzitometriu – meranie hustoty kostí. Som rada, lebo dopadla pozitívne a moje kosti sú zatiaľ v poriadku. Najbližšie sa chystám na preventívnu prehliadku k očnému lekárovi, keďže už asi päť rokov mám okuliare na čítanie, ktoré nosím len výnimočne a vtedy cítim, že môj zrak je slabší. Chcem zistiť, či mi sklá vyhovujú, alebo nie.“

Natália (31): Pomyselný zlom nastal minulý rok, keď som sa necítila najlepšie

„Úprimne musím priznať, že hoci si dôležitosť prevencie dobre uvedomujem, niekoľko rokov som starostlivosť o svoje zdravie podceňovala a na preventívne prehliadky som chodila skôr sporadicky. Pomyselný zlom nastal minulý rok, keď som sa necítila najlepšie a objavili sa u mňa zdravotné problémy. Navštívila som preto všeobecného lekára a okrem preventívnej prehliadky som absolvovala aj viacero vyšetrení u špecialistov.

V tom období som si takpovediac vstúpila do svedomia, a keď som si potom v druhej polovici minulého roka spisovala zoznam plánov a aktivít na najbližšie obdobie, na prvom mieste sa celkom prirodzene objavilo zdravie a absolvovanie všetkých prehliadok.

Zaujímavé je sledovať, že svojím krokom som motivovala aj ľudí vo svojom okolí, aby sa tiež správali zodpovedne a navštívili lekára, ku ktorému sa dlho chystali, no stále tak neurobili.

V rámci posledného roka som absolvovala všetky preventívne prehliadky – teda u všeobecného lekára, gynekológa aj zubára vrátane kontroly znamienok u dermatovenerológa. Vďaka všetkým vyšetreniam mám v súčasnosti naozaj dobrý prehľad o svojom zdraví a zároveň mám zo seba o čosi lepší pocit, že sa správam zodpovedne.

Plánujem aj návštevu očnej ambulancie. U očného lekára som nebola niekoľko rokov a rada by som sa utvrdila v tom, že môj zrak je v poriadku.“

Klára (62): Nemám zdravotné problémy, ktoré trápia mnoho ľudí v mojom veku

„Na preventívne prehliadky chodím pravidelne, aby som si bola istá, že som v poriadku a mala dobrý pocit. V detstve som prekonala detskú obrnu. Teraz však nemám zdravotné problémy, ako cukrovka, zvýšený tlak alebo bolesť kĺbov, ani podobné ťažkosti, ktoré trápia mnoho ľudí v mojom veku.

Za posledné dva roky som bola na preventívnych prehliadkach na gynekológii, u všeobecného lekára a u zubára. Zubár ma vinou paradentózy zbavil pár zubov, a tak aj bolesti. U ostatných lekárov som sa usvedčila, že som v poriadku a môžem sa naďalej venovať štrikovaniu, háčkovaniu a milovanému žehleniu. Najbližšie sa chystám k všeobecnému lekárovi, na mamografiu a k zubárovi.“