Aj keď sa o nutnosti chodievať na preventívne prehliadky pravidelne hovorí neustále, množstvo ľudí ide k lekárovi až vtedy, keď ich niečo bolí. V spolupráci s tromi odborníkmi sme pre vás pripravili sprievodcu, ktorý vám vysvetlí, na ktoré preventívne prehliadky treba chodiť, z akých vyšetrení pozostávajú a čo všetko dokážu odhaliť.

Slováci rozhodne nepatria medzi vzorných pacientov, ktorí by sa k lekárom hrnuli, aj keď sú zdraví. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií preventívnu prehliadku napríklad u zubného lekára absolvovala v roku 2017 iba polovica dospelých pacientov a až u takmer 70 % bolo potrebné následné ošetrenie.

Vzorní nie sme ani v prípade prehliadok u všeobecného lekára či gynekológa. Aby vám už žiadna dôležitá prehliadka neunikla, pripravili sme pre vás prehľadné infografiky s údajmi o základných preventívnych prehliadkach, ktoré dokážu včas odhaliť mnohé nepríjemné zdravotné problémy.

Všeobecný lekár: Preventívna prehliadka odhalí problémy, ktoré nebolia

Bežná preventívna prehliadka je hradená z verejného zdravotníctva každé dva roky, u darcov krvi každý rok. Vykonáva ju všeobecný lekár pre dospelých, do veku 28 rokov však pacienti môžu byť registrovaní u všeobecného lekára pre deti a dorast, u ktorého ju podstupujú tiež každé dva roky.

Všeobecný lekár pre dospelých Juraj Kobyľák tvrdí, že prevencia na Slovensku sa zanedbáva. „Ľudia si myslia, že keď nemajú problémy, nemusia chodiť k lekárovi. To je však omyl, lebo práve vtedy je to najpotrebnejšie. Vďaka novým technológiám – jednak zo strany zdravotných poisťovní, jednak zo strany lekárov − môžu byť aktívne predvolávaní na preventívnu prehliadku. Stále si myslím, že ľudia sa majú vychovávať aj týmto smerom, teda k starostlivosti o svoje zdravie, kde veľmi dôležitú úlohu zohráva aj preventívna prehliadka,“ hovorí lekár.

Všeobecný lekár by vás mal počas prehliadky skontrolovať doslova od hlavy po päty. V osobnom rozhovore by mal s vami prebrať rodinnú, osobnú, alergiologickú, liekovú, sociálnu aj pracovnú anamnézu, spýtať sa vás na fajčenie, užívanie alkoholu či drog.

Špeciálne vyšetrenia, ktoré sa preplácajú, sa líšia v závislosti od poisťovne, v ktorej ste poistení. „K týmto vyšetreniam patrí vyšetrenie stolice na skryté krvácanie od veku 40 rokov, od veku 40 rokov aj stratifikácia kardiovaskulárneho rizika, u pacientov nad 50 rokov aj vyšetrenie priechodnosti ciev, ktoré je veľmi dôležité v rámci prevencie cievnej mozgovej príhody a infarktu myokardu,“ vymenúva Kobyľák.

Podľa Kobyľáka dokáže prehliadka nájsť ťažkosti, ktoré nebolia a človek ich necíti. „Najčastejšie odhalíme artériovú hypertenziu, teda vysoký krvný tlak, dyslipidémiu, čiže vysoké hladiny cholesterolu a tukov, alebo cukrovku. Väčšina zistiteľných vecí pri preventívnej prehliadke ľudí nebolí, nemajú komplikácie, ale práve prevencia pomôže toto ochorenie rýchlejšie rozpoznať a začať liečbu, aby nevznikli komplikácie,“ upozorňuje lekár.

Gynekológ: Prehliadka raz ročne a samovyšetrenie prsníkov každý mesiac

Pred preventívnymi prehliadkami u gynekológa má mnoho žien rešpekt a aj to je dôvod, prečo ich mnoho z nás zanedbáva. Poisťovňa prepláca jednu preventívnu prehliadku ročne. Vek pri prvej preventívnej prehliadke nie je definovaný, väčšinou prichádza v čase, keď žena začne sexuálne žiť.

„V rámci preventívnej prehliadky s pacientkami konzultujeme prípadné problémy, ako sú bolesti, nepravidelné krvácanie, výtok či bolesť pri pohlavnom styku,“ hovorí gynekológ Stanislav Krajňák. Súčasťou prehliadky je aj vyšetrenie prsníkov a upozornenie na samovyšetrenie. „Pacientka by si mala sama vyšetriť prsníky každý mesiac po menštruácii,“ dodáva lekár. Návod, ako na to, nájdete aj v našom rozhovore s onkologičkou Miroslavou Malejčíkovou. „V prípade prsníkov poisťovňa prepláva RTG mamografiu každé dva roky po štyridsiatke,“ hovorí Krajňák. Určite však nie je na škodu, ak mamografiu podstúpia aj mladšie pacientky.

Dosiaľ na Slovensku neexistuje celoplošný skríning rakoviny krčka maternice ani prsníka, vykonávajú sa len v rámci preventívnej prehliadky, o to dôležitejšie je na prehliadky chodiť pravidelne. „Preventíva rakoviny krčka maternice sa vykonáva od veku 23 rokov v schéme 1 – 1 – 3, to znamená, že keď prvý rok je nález negatívny, zopakuje sa o rok, ak je negatívny aj po roku, ďalší sa vykonáva až o tri roky. Pokiaľ sú posledné tri cytológie negatívne, skríning sa končí vo veku 64 rokov,“ vysvetľuje lekár.

Podľa gynekológa Stanislava Krajňáka by si mala každá žena uvedomiť, aká dôležitá je pre ňu prevencia. „Motiváciou každej ženy by malo byť to, že jej záleží na svojom tele a chce byť zdravá,“ uzatvára.

Zubný lekár: Základom ústneho zdravia je pravidelná hygiena, správna životospráva a starostlivosť o celé telo

Podľa zubného lekára Mateja Urbanovského sú každoročné preventívne prehliadky pre dospelého človeka absolútne nevyhnutné. Dokážu totiž odhaliť celý rad problémov. „Ide o zubný kaz, zápal ďasien a kosti, v ktorej sú zuby uložené, s tým súvisiaci úbytok kosti okolo koreňov zubov. Dokážeme zistiť aj zápal zubnej drene, zápal na koreňoch zubov po neúspešnom plnení koreňových kanálikov, zápaly slizníc ústnej dutiny a jazyka,“ vymenúva stomatológ.

Okrem toho zubára počas preventívnej prehliadky zaujíma aj úroveň hygieny, sleduje anomálie počtu zubov, akými sú nadpočetné zuby či nezaložené zuby a tiež postavenie zubov.

Preventívna prehliadka u zubára však dokáže objaviť aj oveľa vážnejšie ochorenia či problémy, ktoré so zubami na prvý pohľad vôbec nesúvisia. „Vieme odhaliť prítomnosť nádorových ochorení v ústnej dutine a v tvárovej oblasti, menej často prejavy infekčných ochorení, akými sú herpetické ochorenia, syfilis či AIDS, v niektorých prípadoch aj krvné ochorenia a nízke hladiny niektorých vitamínov,“ vysvetľuje Urbanovský.

Podľa zubného lekára však prevencia ústneho zdravia sa nezakladá iba na preventívnej prehliadke. „Najdôležitejšou časťou prevencie je správna a pravidelná hygiena ústnej dutiny vykonávaná doma, správna životospráva a starostlivosť o celé telo. Pravidelné čistenie zubov a medzizubných priestorov je tá najlepšia prevencia, ako predísť ochoreniam ústnej dutiny. Okrem domácej hygieny ústnej dutiny je veľmi ovplyvňujúce zloženie stravy a to, ako často jeme. Teda prítomnosť cukrov v strave, ako často a ako dlho sú cukry v ústach prítomné.“

Okrem hygieny je dôležitý aj celkový fyzický stav. Veľký vplyv na ústne zdravie má u žien aj tehotenstvo. „Počas gravidity je vyššie riziko zápalov ďasien. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami,“ hovorí.

V súvislosti s ústnym zdravím by mala byť samozrejmosťou aj návšteva dentálneho hygienika dvakrát ročne, ktorý vás nielen zbaví zubného kameňa, ale dokáže aj upozorniť, že niečo nie je v poriadku. „Dentálna hygienička alebo hygienik vedia najlepšie odhaliť problém ešte v počiatočnom štádiu,“ uzatvára zubný lekár.