Vyvetrať si hlavu na bicykli naprieč Muránskou planinou, vyskúšať si speleotreking v Jaskyni mŕtvych netopierov. Poskladajte si víkend z aktivít, ktoré by ste márne hľadali v turistických bedekroch. Ivana Rešutíková, ktorá založila cestovnú agentúru na Horehroní, nám prezradila, kam sa oplatí zájsť za umením, náučným výletom či len tak s rodinou objavovať menej známe krásy stredného Slovenska.
Vyhnite sa tatranským masám
Na Slovensku máme mnoho miest, ktoré by si zaslúžili reklamu. Nie sú to len Vysoké Tatry a Slovenský raj, ktoré by mali byť na zozname každého slovenského turistu. Podľa Ivany je rajom pešej turistiky a cykloturistiky práve Horehronie, ktoré je väčšinou mimo bežného hľadáčika cestovateľov. „Jadro tvorí Národný park Nízke Tatry, no vyzdvihla by som aj Muránsku planinu. Neponúka také grandiózne výhľady ako Tatry, ale dáva priestor vyhnúť sa masám,“ odporúča Ivana Rešutíková. „Oplatí sa prejsť aspoň časť hrebeňa Nízkych Tatier, preferujem úsek od Kráľovej hole po Chopok,“ dodáva.
Veľmi pekný je aj výlet cez Vajskovskú dolinu smerom k vodopádu. „Je to jedna z najkrajších dolín Nízkych Tatier. Prevýšenie nie je veľké, ale ide o celodennú prechádzku. Dve tretiny úseku sú zároveň aj cyklotrasou a je vhodný aj pre mladé rodiny s kočíkom, posledný úsek vedie čarovným lesom,“ opisuje Ivana.
Na výlet aj s deťmi či so psom
S deťmi si to namierte k Čiernohronskej železničke. Treba však myslieť na to, že na jeseň množstvo štandardných rodinných atrakcií svoju prevádzku presúva do mimosezónneho poloaktívneho módu, a preto sa treba objednať vopred. „Príjemná je aj návšteva lesníckeho skanzenu, farmy a salašov či kaňonu Čertova dolina,“ odporúča miesta v okolí železničky.
Psičkári si pri plánovaní výletov často lámu hlavu nad tým, či je trasa vhodná aj pre psy a či sú neznáme, no odporúčané podniky dog friendly. Potulky a pešie túry celým regiónom sú podľa Ivany vhodné aj pre štvornohých miláčikov. „Okrem jaskýň sú psíky vítané, zväčša nebýva problém s reštauráciami ani s ubytovacími zariadeniami. V súčasnosti je možný pohyb so psom vo všetkých pásmach ochrany národných parkov,“ približuje a zároveň upozorňuje aj na povinnosti majiteľa. „Nezabúdajte na vôdzky a náhubky v 4. a 5. stupni. Niekoľkokrát som bola pre náhubok konfrontovaná, a to mám mopslíka.“
Hľadáte adrenalínový zážitok? Skúste speleotreking
Aktivít v oblasti Horehronia, ktoré oslovia aj dobrodružnejšie povahy, je na výber viac. „Zľahka by som začala s horskou cyklistikou, zaujímavé cyklotrasy vedú Muránskou planinou. Na cestnom bicykli sa oplatí ísť po asfaltovej ceste na Kráľovu hoľu, cesta nadol je vďaka výhľadom a rýchlosti antidepresívom,“ vyberá Ivana. Pre odvážnejších odporúča zliezanie Telgártskeho viaduktu či steny v Polomskej veži.
„Nízke Tatry ponúkajú dobrodruhom v oblakoch možnosť paraglidingu alebo letu prúdovým lietadlom. Krvný tlak vám upraví speleotreking v Jaskyni mŕtvych netopierov,“ predstavuje menej známe turistické lákadlá. Speleotreking je síce menej známy, no stojí za preskúmanie. Jeho podstatou je podzemná výprava v jaskyni s profesionálnym sprievodcom. „Dostanete overal, prilbu aj čelovku. Predtým však musíte prekonať 400 výškových metrov. Raz som tam vzala kamarátov z Malajzie, ktorí vo všeobecnosti vyznávajú skôr ležérny životný štýl, a vôbec nechápali, prečo sa ničiť šliapaním do kopca dve hodiny a ešte mať z toho aj potešenie,“ smeje sa Ivana.
Doma nemusíte sedieť ani v prípade nepriaznivého počasia. Ivana Rešutíková radí počas daždivých dní navštíviť jaskyne. „Odporúčam návštevu Bystrianskej jaskyne, ku ktorej sa dostanete pohodlne z parkoviska v Brezne. Zo severnej strany Nízkych Tatier sú zas k dispozícii liptovské jaskyne. Mimo nízkotatranských aj gemerské, osobne preferujem unikátnu aragonitovú jaskyňu v Ochtinej. Celosvetovo sú sprístupnené len tri jaskyne s aragonitovou výzdobou – v Mexiku, v Argentíne a na Slovensku,“ pripomína jedinečnosť slovenských jaskýň.
Deti históriu pochopia najlepšie cez výlet
Výlety prepojené s históriou pomôžu najmä mladším ročníkom ľahšie pochopiť historické súvislosti a dôležité udalosti, ktoré sa diali len pred pár rokmi a ktoré sa nás všetkých stále dotýkajú. „Oplatí sa navštíviť napríklad pomník s padákmi v Dolnej Lehote, ktoré boli zdokumentované aj v projekte Čierne Diery alebo pamätník v Nemeckej, kde sa okrem diel významných akademických sochárov nachádza aj expozícia venovaná vojnovým zločinom nacistov, páchaným na slovenskom obyvateľstve v štyridsiatom piatom,“ odporúča Ivana.
„Ak chcete celej rodine venovať edukatívny výlet, odporúčam navštíviť lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline. Môžete sa doň dopraviť vláčikom, vidieť daniele či diviaky, skanzen má však omnoho dôležitejšiu úlohu – environmentálnu. Je to akási environmentálna cesta, kde sa názornou formou dozviete o dôležitosti lesov a iných biotopov, o histórii spracovania dreva,“ približuje možnosti, ktoré skanzen ponúka.
„V Brezne stojí za pozornosť synagóga, ktorá prešla rekonštrukciou a slúži aj na kultúrne a spoločenské účely. V neposlednom rade aj kultový klub Bombura, kde hosťujú nielen významné slovenské, ale aj svetové osobnosti alternatívnych hudobných žánrov,“ vyberá to najlepšie z centra regiónu.
Miesto, ktoré si zaslúži viac pozornosti
Zaujímalo nás, čo je podľa Ivany miestom, ktoré mnoho ľudí obchádza, no svojou unikátnosťou by mohlo byť jedno z najnavštevovanejších. Jej odpoveď bola jednoznačná. „Dobročský prales. Iste sú na Slovensku miesta, historické dominanty aj moderné senzácie, ktoré sú zväčša prvou voľbou. Dobročský prales v Čiernom Balogu je však tichá a nenápadná senzácia, je to divočina, rezervácia, kde sú lesy zachované v pôvodnej podobe bez zásahu človeka. Nuž aj také miesta ešte existujú,“ opisuje čaro našej národnej prírodnej rezervácie.
Zároveň dodáva, že tento výlet však nebude zrejme pre všetkých. „Ak uprednostňujete známe miesta z bedekrov, nebude to nič pre vás, je to iba ‚obyčajná pováľaná hora‘. Návšteva je prísne regulovaná, vstup je možný len so sprievodcom kvôli zachovaniu tejto prírodnej pamiatky. Výstižný výklad vám to pomôže pochopiť,“ uzatvára.
Ďalšie články z vydania Jesenné čítanie
- Na dýchanie vplýva držanie tela aj sťahovanie brucha, hovorí fyzioterapeutka
- V kúpeľni u manažérky Lenky Hlinkovej: Verím v silu červeného rúžu, dodáva mi sebadôveru, nosím ho aj pod rúškom
- Vyrábať vlastné víno, zachovávať tradíciu a viesť deti k prírode. Vinárova žena približuje, aké je starať sa o rodinné vinárstvo
- Do každého počasia aj na rôzne príležitosti. Inšpirujte sa 27 zaujímavými outfitmi kapsulového šatníka
O Ivane Rešutíkovej
Ivana Rešutíková má 31 rokov a pochádza z Brezna, kam sa vrátila po rokoch štúdia v zahraničí. V rodnom meste založila regionálnu cestovnú kanceláriu STEY, vďaka ktorej si plní svoje cestovateľské sny aj predstavu o regionálnom turizme. Vyhľadáva miesta mimo mainstreamu, svoj temperament krotí outdoorovými aktivitami a o sebe tvrdí, že je dosť staromódna. Inšpiráciu nachádza v živote našich predkov a to sa snaží sprostredkovať aj cez produkty svojej agentúry. Svet najradšej objavuje na motorke s kempingovou výbavou v kufri.