Ráno v kúpeľni jej zaberie desať minúť, večernú sprchu sprevádza obľúbená hudba. S fotografkou Zuzanou Gavulovou sme sa v jej kúpeľni rozprávali o osobných rituáloch, ale aj o práci na voľnej nohe a plánovaní dňa s deťmi. Prezradila, prečo vždy siaha po overených produktoch a potrpí si na dokonale vyčistené zuby a pleť pred spaním.

Čo o ženách prezradí ich kúpeľňa

Chvíle strávené v kúpeľni znamenajú pre každú ženu niečo iné. V rubrike V kúpeľni vám prinášame rozhovory so ženami o ich každodenných zvykoch spojených so zdravím či krásou a možnosť nahliadnuť do ich osobného priestoru. Inšpirujte sa ich tipmi, ako z času stráveného v kúpeľni urobiť príjemný čas pre seba.

Práca na voľnej nohe a vstávanie o šiestej 

Fotografku Zuzanu Gavulovú, ktorú mnohí poznajú pod prezývkou Gavulka, sme navštívili doma v Záhorskej Bystrici, kde žije spolu s partnerom, fotografom Petrom Frolom a synmi Jonášom a Cyrilom. Ako profesionálna fotografka pracuje na voľnej nohe už desať rokov. „Najradšej vymýšľam príbehy a dávam veciam hlbší zmysel. Rada pracujem pre odvetvie slow fashion a takisto pre značky, ktoré zodpovedne podnikajú, sú ekologické alebo inak pomáhajú. Tvorím s nimi krásne a dobré veci,“ hovorí o svojej práci.  

Deň potrebuje mať aj kvôli deťom efektívne rozplánovaný. „Môj starší syn Jonáš je už tretiak, mladší má 4,5 roka, takže tomu prispôsobujem aj môj biorytmus. Vstávam každé ráno o šiestej. Mám trištvrte hodiny na to, aby som deťom pripravila raňajky a desiatu, dohliadla na to, aby sa pripravili, poobliekali, obuli a ešte predtým, než nasadnem do auta, sa potrebujem postarať aj o seba,“ opisuje bežné ráno s deťmi.

Ráno v kúpeľni zaberie desať minút 

Keďže so synom Jonášom dochádzajú každý deň do školy pomerne ďaleko, ona sama si raňajky dopraje až po príchode do kancelárie, ktorú má v blízkosti synovej školy, alebo po návrate do ateliéru, ktorý je súčasťou ich rodinného domu. „Pracujem vždy tam, kde mi to z logistických dôvodov lepšie vyhovuje. Záleží na tom, či mám v daný deň stretnutia, fotenie alebo postprodukciu,“ opisuje svoj bežný deň.

Ráno v kúpeľni je preto pre Gavulku skôr nevyhnutnosťou, ktorej venuje maximálne desať minút. „Rýchla sprcha, krém, dezodorant, čistenie zubov, parfum, niekedy sa stihnem aj namaľovať. (smiech). Začiatok dňa je minimalistický a veľmi rýchly. Jediné, čo ráno vnímam, je vôňa môjho obľúbeného parfumu Lancome Hypnose. Tomu som verná už viac ako 10 rokov a neviem, za čo iné by som ho vymenila,“ vysvetľuje.

V kozmetike nepotrebuje experimentovať. „Občas uvažujem o zmene, ale nikdy neobjavím produkty, ktoré by ma úplne presvedčili. Mám veľmi citlivú a dosť problematickú pleť, preto nemám potrebu experimentovať. V poslednom čase som dala šancu aj prírodnej kozmetike, ale nie vždy mi sadla. Jediná značka spomedzi bio, ktorú som dokázala zapasovať do svojich potrieb, je Botanica Slavica,“ hovorí Zuzana.

V rodinných povinnostiach sa dopĺňajú s partnerom Petrom Frolom, ktorý je tiež fotograf. „Naše pracovné dni sú časovo veľmi neštandardné. Obaja sme flexibilní a spolupracujeme ako kolieska v hodinkách, aby sme to zvládli. Nefunguje u nás rozdelenie povinností podľa toho, čo by mala robiť žena a čo muž. Robíme obaja úplne všetko a bez zbytočných rečí, ináč by sa náš systém rozsypal,“ hovorí Zuzana.

Do kúpeľne si berie aj obľúbenú hudbu 

Čas v kúpeľni si rada užíva najmä večer po celom dni. „Večer som vždy uťahaná a kúpeľňa je moje miesto na oddych. Je to čas, keď si dôkladne čistím pleť, zuby a doprajem si aj dlhšiu horúcu sprchu. Vždy si vezmem reproduktor a k sprche si pustím aj nejakú peknú hudbu. Teraz lipnem na songoch marocko-francúzskej speváčky Hindi Zahra. Má krásne texty o láske a je v nich niečo, po čom každá žena prahne. To je pre mňa asi najpríjemnejší pocit. Teším sa na to ako na rannú kávu,“ opisuje obľúbený čas v kúpeľni.  

Dizajn kúpeľne si s Petrom navrhovali sami. „Dom sme stavali v období, keď v obchodoch ešte nič extra pekné nebolo. Mali sme bohatú inšpiráciu zo zahraničných časopisov, ale nebolo možné nájsť materiály, ktoré by zodpovedali našim predstavám. Rozhodli sme sa preto pre nadčasovosť a dali sa inšpirovať Amerikou 50. rokov. Jednoduché biele retro obkladačky a mramorové čierno-biele podlahy. Nezunovalo sa mi to ani po rokoch a v kúpeľni sa cítim stále rovnako dobre,“ hovorí o priestore kúpeľne.

Chuťou zubnej pasty sa vždy tak trochu poteší 

Ako každá žena aj Zuzana má svoje obľúbené rituály. „Ráno si prebehnem zuby iba kefkou s troškou pasty a viac sa im nevenujem. Večer používam sonickú kefku s obľúbenou pastou Be You. Vždy máme pri umývadle viac príchutí. Vyberám si podľa nálady a chuťou pasty sa vždy trošku poteším,“ hovorí fotografka, ktorá so značkou CURAPROX nedávno spolupracovala aj na produktovom fotení práve týchto pást.

„Po umytí zubov ich dočisťujem jednozväzkovou kefkou, zubnou niťou aj medzizubnými kefkami. Pred spaním musí byť môj chrup vyleštený, a keď si prejdem jazykom po zuboch, nesmiem cítiť žiadne nečistoty. Na to si naozaj potrpím,“ približuje svoj postup v starostlivosti o zdravie zubov.

Podobne to má Zuzana aj s pleťou. „Pred spaním musím mať pocit, že je dokonalo vyčistená. Milujem krémy od značky Sisley. Sú príjemným a zaslúženým pohladením pred spaním. Občas sa ponatieram aj voňavými olejčekmi. Čistota a vôňa, to sú moje rituály a najviac to potrebujem cítiť pre spaním.“

Čo sa týka skrášľovania či kozmetiky, inšpiráciou pre Zuzanu sú mama a babka. „Ženy v našej rodine sa starostlivosti o seba nikdy príliš nevenovali. Nechodíme na kozmetiku, pedikúru či iné vymoženosti. Napriek tomu, keď sa pozriem na moju babku alebo maminu, musím povedať, že sú to naozaj pekné ženy. Preto si vždy poviem, že na čo by som venovala svoj čas takýmto veciam, keď ony to nerobili a páčia sa mi. Babka má 83 rokov, ale vždy, keď za ňou prídem, mám pocit, že omladla. Mamina má skvelú postavu a menej šedivých vlasov ako ja. To sú moje vzory, ktoré mienim v kráse nasledovať,“ hovorí.

Synovia si umývajú zuby radi, bez dočistenia by už spať nešli 

Keďže je mamou 8,5-ročného Jonáša a 4,5-ročného Cyrila, dohliada aj na to, aby si svoje rituály postupne vytvorili aj synovia. Teší ju, že synov nemusí do čistenia zubov nútiť. „Od útleho veku sa o svoje zuby vzorne starajú a používajú všetko, čo je potrebné, aby mali zdravé a čisté zuby. Bez dočistenia niťou by ani nešli do postele. Niekedy, keď som unavená a zabudnem na to, sami mi pripomenú, že ešte si musia zuby vyčistiť niťou.

Malému Cyrilkovi ešte pomáham, ale Jonáško sa už o seba dobre postará sám. Teším sa z toho a mám dobrý pocit, že aj keď s nimi niekedy nebudem, budú sa vedieť sami o seba dobre postarať. Ich starostlivosť o zuby je už teraz zodpovednejšia ako u väčšiny dospelých,“ dodáva s radosťou.

O Zuzane Gavulovej

Fotografka, ktorá sa pod značkou Gavulka zameriava na storytelling a fotenie reklamnej fotografie. Pod značkou Pretty photography sa spolu s partnerom, fotografom Petrom Frolom venuje foteniu rodinných portrétov či svadieb. Vyštudovala UCM v Trnave, roky pracovala ako fotoreportérka vo vydavateľstve. Fotografii na voľnej nohe sa profesionálne venuje desať rokov. Je mamou dvoch detí, 8,5-ročného Jonáša a 4,5-ročného Cyrila.