S prvým detským zúbkom prichádza aj povinnosť starostlivosti, ktorá rastie s každým ďalším zúbkom. Barbora Máčayová, predajkyňa v CURAPROX Smile Shope v bratislavskom Auparku a babička dvojročného vnúčika, vám poradí, čo všetko deti k starostlivosti o zuby potrebujú a ako  ich čisteniu zúbkov motivovať.

Na prvé zúbky odborníčka odporúča detskú kefku CuraKid 4260. „Má 4260 vlákien. Je hustá, mäkučká, má tvarovanú a pogumovanú hlavičku. Nehrozia bolestivé pocity pri občasnom narazení kefkou do ďasna či líca. Je dobrá do rúčky dieťatku aj mamine,“ vysvetľuje.

„Dieťa si môže čistiť zúbky samo, ale je vždy lepšie, ak mu ich dočistí rodič,“ dodáva. Práve preto odporúča rodičom kúpiť dve kefky – jednu pre dieťa, ktoré chce robiť všetko samo, a rovnakú pre rodiča, ktorý s čistením pomôže.

CuraKid je vhodná do veku asi štyroch-piatich rokov, potom môžu dieťa začať používať kefku CURAPROX Smart„Je to vlastne zmenšenina kefky, ktorú používajú dospelí ľudia. Je hustá, má až 7600 vlákien, je mäkká a dobre sa drží. Výhodou tejto kefky je, že je malá a ľahko sa ňou deti dostanú aj do zadných priestorov,“ hovorí Barbora o kefke Smart.

Kontrolujte, či sú zuby správne vyčistené

Dôležitý však nie je len typ kefky, ale aj správna technika. „Kefkou nikdy netreba tlačiť. Najlepšie je, ak ju chytia do ruky ako pero, aby nevyvíjali tlak. Polovica vlákien by mala byť na ďasne a polovica na zuboch, potom môžu začať robiť malé krúžky. Keď si umývajú zadnú stranu zúbkov, treba kefku otočiť zvislo a tiež robiť krúžky. Rovnako aj spodné,“ opisuje správne čistenie.

Takto môžu deťom umývať zuby aj rodičia. Ak si nie ste istí, či sú vyčistené správne, pomôže vám detekčná tableta. Aplikuje sa po umytí zubov, na tmavofialovo sfarbí miesta, ktoré neboli vyčistené správne a je v nich uložený starší povlak.

Vyhnite sa penivým pastám

Existujú však aj ďalšie pomôcky, ktoré deťom ozrejmia, aké je čistenie zúbkov dôležité – maľovanka, pexeso, plyšové hračky Lili a Lolo, tetovačky alebo kartička s nálepkami. „Keď si deti ráno umyjú zúbky, nalepia si na kartičku slniečko, večer mesiačik,“ dodáva.

Niektoré deti si zúbky rady čistia aj vďaka chutným zubným pastám. „Pokiaľ dieťa ešte nevie vypľúvať pastu, pasta nesmie obsahovať penivú látku SLS (Sodium Lauryl Sulfát) a fluorid sodný. Naše detské pasty neobsahujú umelé príchute ani farbivá, ani parabény či glutén. Na kefku sa dáva úplne malé množstvo. Do dvoch rokov treba dať pastu len raz denne, od dvoch rokov sa môže používať ráno aj večer, ale len vo veľkosti hráška,“ vysvetľuje predajkyňa.

Aj detské medzizubné priestory potrebujú starostlivosť

„Keď má dieťa viac zúbkov, je dobré, aby používali šabličky na odstránenie povlaku medzi zúbkami. Šabličkou by však mali medzizubné priestory detí určite čistiť rodičia, lebo dieťa si môže ublížiť. Medzizubné kefky deťom v tomto veku ešte medzi zuby nevojdú. Neskôr treba na priestory medzi zadnými zúbkami začať používať najtenšiu tyrkysovú medzizubku,“ radí.

Aby boli detské zúbky dokonale čisté, treba ich deťom dočisťovať jednozväzkovou kefkou. „Aj keď sa zuby dôkladne vyčistia, povlak pod ďasnom niekedy ostane. Deti majú hlbšie ryhy na zuboch, tam sa im povlak ukladá. Majú aj hlbšie žuvacie plochy, tie treba tiež poriadne čistiť. Keď tam povlak ostáva, zuby sa kazia,“ objasňuje Barbora dôvody používania single kefky.

Najdôležitejšie je vytvoriť zvyk

Na záver Barbora pripomína, že netreba podceňovať ani starostlivosť o mliečne zuby a snažiť sa vytvoriť deťom návyk správnej starostlivosti čo najskôr. Predajkyňa v CURAPROX Smile Shope hovorí, že umývanie zubov s deťmi nemusí byť boj. „Veľa detí, ktoré sem prídu s rodičmi, na otázku, či si rady umývajú zúbky, odpovedia áno,“ uzatvára.

Barboru Máčayovú stretnete v stánku OC Aupark v Bratislave. Zoznam ďalších CURAPROX Smile Shopov s jej kolegami a kolegyňami ochotnými poradiť nájdete v tomto odkaze.

O Barbore Máčayovej

Dlhé roky pracovala v kancelárii, dnes je veľmi rada, že môže pracovať s ľuďmi, radiť im a pomáhať. V CURAPROX pracovala od roku 2013, od konca roku 2019 ju však čakajú nové pracovné výzvy mimo firmy. Býva v obci Zálesie neďaleko Bratislavy, voľný čas najradšej trávi v záhrade, s malým vnukom a na lyžovačkách či dovolenkách.