Spoločenské hry typu ‚Človeče, nehnevaj sa‘ sú dnes skôr nostalgickou záležitosťou než pravidelnou rodinnou aktivitou. Skúste však občas vymeniť mobil či ovládač videohry za hraciu kocku alebo papier a pero a zabaviť sa offline spôsobom. Ako inšpirácia vám možno poslúži nasledujúci zoznam hier, ktoré sú nielen zábavné, ale pomôžu vám aj pri rozvíjaní komunikačných zručností.

1Príbehy z kociek

Najlepšia hra je taká, ku ktorej nepotrebujete množstvo príslušenstva ani hodiny čítania inštrukcií. Príbehy z kociek je jednoduchá hra, pri ktorej hodíte obrázkovými kockami a na základe obrázkov hovoríte príbeh. Môžete súťažiť o ten najzaujímavejší, najvtipnejší… Pravidlá si určíte sami. Hra rozvíja fantáziu, komunikačné zručnosti aj slovnú zásobu detí a dospelých.

2Nedorozumenia

Hra, na ktorej sa pobavia nielen hráči, ale aj tí, ktorí sa prizerajú. Pravidlá sú jednoduché − dvaja hráči sedia na stoličkách chrbtom k sebe, jeden z nich drží v ruke predmet, opisuje ho bez použitia názvu predmetu. Druhý hráč ho musí na základe opisu nakresliť. Po uplynutí stanoveného času sa predmet a obrázok porovnajú. Ostatní rozhodnú, či ide o zhodu, alebo nie. Táto hra sa využíva aj pri tímbildingoch, má slúžiť na hľadanie nových spôsobov komunikácie, riešení a efektivity.

3Hra pre partnerov

Hra pre dospelých nemusí znamenať len človeče s „panákmi“ alkoholu alebo komické erotické úlohy podľa hracieho plánu. Hra Duet 2 je hra pre partnerov, ktorá hravou formou rozvíja ich partnerské zručnosti, akými sú komunikácia, poznanie partnera, riešenie konfliktov, sex a romantika, každodenný život či zvládanie stresu. Kartičky s otázkami sú navrhnuté psychológmi a slúžia na oživenie komunikácie medzi partnermi a na prehĺbenie vzťahu. Nejde však o žiadnu náročnú psychologickú sondu, partnerské hádanky a akčné úlohy sú príjemné, určite sa o partnerovi niečo nové dozviete a spoločne sa zabavíte.

4Detektívne rolové hry

Ak máte staršie deti alebo chystáte párty s kamarátmi, vyskúšajte si detektívnu hru, ktorá vás prinúti rozmýšľať a podozrievať každého naokolo. Stolová hra Deception: Murder in Hong Kong je dedukčná detektívna hra so skrytými identitami, pri ktorej sa celá skupina snaží nájsť vraha na základe rôznych nápovedí. Hry, pri ktorých odhaľujete páchateľov zločinov, si môžete zahrať aj podľa scenárov, ktoré nájdete na internete. Až 17 scenárov rôznych zločinov, ktoré treba rozlúsknuť v rámci párty hry, nájdete v angličtine napríklad na tejto stránke.

5Prispôsobte klasické hry tomu, čo baví vaše deti

Pri dlhých cestách autom alebo daždivých večeroch doma dajte šancu aj osvedčeným hrám, ktoré poznáte z detstva. Stačí si upraviť pravidlá podľa toho, čo baví vaše deti. Napríklad meno, mesto, zviera, vec sa dá hrať aj so zmenenými kategóriami, napríklad jedlo, hudobná skupina a pod. Hre Hádaj, na čo myslím môžete tiež stanoviť isté mantinely, napríklad hádať predmety, ktoré sa týkajú iba áut, futbalu či tanca. Hry budú deti baviť, naučia ich dobre sa pýtať, vysvetľovať a premýšľať v rámci istých hraníc.