Mnohí si počas týchto dní doprajeme viac času na filmy ako kedykoľvek predtým. Videli ste už všetky filmy odporúčané kamarátmi a rozmýšľate, čo ešte stojí za pozretie? Tipov nikdy nie je dosť. Na obľúbené filmy sme sa opýtali filmovej produkčnej Diany Švihlovej. Odporučila komerčné aj alternatívne snímky, preto veríme, že si v zozname nájde svoje každý.

1Faces Places

Faces Places je francúzsky dokumentárny film režírovaný francúzskym umelcom J. R. a svetoznámou režisérkou Agnes Varda. „Film oslavuje ich spoločnú cestu po Francúzsku, kde v malebných dedinách spoznávajú obyvateľov a dediny samotné. Je veľmi silný ľudský zážitok vidieť ich dvoch spolu, ako sa rozprávajú o živote a práci. Veľmi sa teším aj na Agnesin najnovší film, a zároveň posledný, ktorý stihla natočiť pred smrťou. Film Agnes by Varda bude mať premiéru na tohtoročnom Febiofeste,“ odporúča Diana.

2Captain Marvel 

Nemusíte byť oddaným fanúšikom Marvel komiksov na to, aby si vás film Captain Marvel získal. „Nehanbím sa priznať, že som veľkým fanúšikom Marvelu. Captain Marvel je však samostatný film, ktorý si divák môže pozrieť aj bez predchádzajúcej znalosti marveloviek. Je to príbeh silnej ženy, pilotky Carol Danversovej, ktorá sa stane najmocnejšou hrdinkou vo vesmíre,“ odporúča Diana. Zároveň ide o prvý film zo série Avengers, v ktorom sa ako hlavná hrdinka predstavila žena.

3Králiček Jojo

„Je to najnovší počin novozélandského režiséra Taiku Waititiho, ktorý dokázal natočiť príbeh o nacistickom Nemecku z pohľadu desaťročného chlapca Joja a o jeho vymyslenom najlepšom kamarátovi Hitlerovi. Taika sa dokáže pozerať na svet úplne inak ako my ostatní,“ hovorí Diana.

Uznávaný režisér si v satirickej tragikomédii Králiček Jojo zahral aj jednu z hlavných postáv. Zaujímavosťou je, že exteriérové zábery sa natáčali v českých mestách Žatec a Úštěk.

4Volanie mora

Príbeh filmu Volanie mora je založený na skutočnej udalosti. Rozpráva o tetraplegikovi (mužovi paralyzovanom od krku dole), ktorý sa snaží o legálnu eutanáziu.

„Doteraz si pamätám, kedy a ako som ho videla prvýkrát. Alejandro Amenábar je mojím najobľúbenejším režisérom a Javier Bardem podal jeden zo svojich najlepších výkonov v tomto filme. Je to veľmi silný príbeh o rodine, priateľstve, postoji a radosti zo života, nádeji na lepšiu budúcnosť s obrovskou dávkou empatie a citlivosti, ktoré sa vám dostanú pod kožu,“ odporúča Diana.

5Pán prsteňov − predĺžená verzia

Pána prsteňov pozná snáď každý, aj ten, kto filmovú trilógiu režírovanú Petrom Jacksonom nevidel. Filmy nakrútené podľa knižnej predlohy od J. R. R. Tolkiena vám zaberú dokopy 558 minút, v rozšírenej verzii 683 minút, čo už je poriadny filmový maratón. Ak ste si pozretie trilógie o Frodovi a jeho ceste s prsteňom roky odkladali, možno teraz je ten správny čas.

„Každý dlhší pobyt doma si zaslúži replay tejto ságy. Dlhé večery počas karantény boli ako stvorené na 125 minút extra materiálu a kedykoľvek sa k tomu opäť rada vrátim,“ hovorí Diana.

6Ruby & Quentin 

Francúzska komédia Ruby & Quentin v hlavnej úlohe s Jeanom Renom a Gérardom Depardieuom bola natočená v roku 2003, ale nadčasovosťou vtipných dialógov a bláznivých situácii si vás získa aj dnes.

„Doma sme vždy zaradom pozerali všetky francúzske komédie. Keď sme boli malí, táto bola s mojím bratom naša najobľúbenejšia a vtipy z nej si hovoríme aj po desiatich rokoch. Niekomu sa môžu zdať veľmi prízemné, ale práve to je čaro väčšiny francúzskych komédií, ktoré sú založené viac na slovnom humore ako na trápnych situáciách, ktoré sú typické pre americké komédie,“ vysvetľuje Diana.

7Master of None

Ak dávate prednosť seriálovým večerom pred filmovými, Diana Švihlová odporúča seriál Master of None. Ide o „one man show“ známeho komika Aziza Ansariho. „Na prvý pohľad jednoduchý príbeh o tridsiatnikovi Devovi a jeho živote v New Yorku je jeden z mojich najobľúbenejších seriálov. Vynikajúco napísané dialógy a situácie vo vás umocnia pocit, že sa musíte urgentne stretnúť s  kamarátmi a  spolu hľadať najlepšiu pizzu v meste,“ odporúča Diana.

O Diane Švihlovej

Diana sa venuje filmovej produkcii na voľnej nohe, podieľa sa na organizácii festivalov, ako sú Febiofest Bratislava, Fest Anča, Art film fest alebo Biela noc. Počas štúdia na VŠMU niekoľko semestrov strávila v Lisabone, kde sa venovala výrobe filmov a portugalčine. Španielske a francúzske komédie, akčné americké filmy alebo poetické konverzačné filmy sú stále jej najobľúbenejšími žánrami.  Momentálne pripravuje nový celovečerný film Terezy Nvotovej.