Je podvečer, domáce úlohy sú spravené a vaše dieťa pokukuje po počítači či tablete? Vyskúšajte si s ním zahrať videohry, ktoré nie sú len zaujímavé, ale aj edukatívne. Podobne ako filmový priemysel aj herný priemysel má rôzne smery a žánre. Hoci existuje veľa hodnotných hier, ktoré deti naučia mnohé veci, zorientovať sa v ponuke môže byť niekedy náročné. Aj preto vznikla iniciatíva s názvom Vĺčatá, ktorá pomáha rodičom, učiteľom i samotným mladým hráčom nájsť tú správnu hru pre seba.

Organizácia Vĺčatá prevádzkuje webový portál, ale zároveň organizuje semináre v školách. Aby ste ľahko našli správnu hru pre svoje deti, na webovej stránke si môžete zadať rôzne filtre: ktorú oblasť má hra rozvíjať, pre ktorú vekovú kategóriu je vhodná a podobne. Pri opise hry nájdete informáciu, aký má prínos pre dieťa, v čom ho rozvíja a ktorú tému môžete na základe hry spolu prediskutovať. Spolu s organizáciou Vĺčatá sme vybrali niekoľko hier, ktoré zaujmú malých vedcov, programátorov aj milovníkov umenia.

Postavte si most

Pre všetkých budúcich stavbárov či architektov je tu hra Poly Bridge. Postaviť most v online priestore nemusí byť také jednoduché, ako si možno predstavujete. Hra totiž pracuje s fyzikálnymi zákonmi, a teda je pre hráča riadna výzva. Začína sa jednoduchšími mostmi, potom sa náročnosť zvyšuje. Okrem dobrého logického myslenia si hra vyžaduje aj trpezlivosť. Napokon, postaviť taký most nie je len tak!

Pre budúcich zberateľov umenia

Hra ARTé: Mecenas® v sebe elegantne spája umenie, politiku, geografiu i históriu. Hráč sa ocitne v role renesančného mecenáša z rodiny Mediciovcov, ktorý svojím nákupom jednotlivých umeleckých diel môže poriadne zamiešať karty. Samozrejme, nákup a predaj vyžaduje aj dobré ekonomické zmýšľanie. Hra je veľmi historicky presná, a tak dáva príležitosť spoznať reálie renesančnej doby v Európe i v Osmanskej ríši.

Pochopte lepšie spôsob, akým sa šíria choroby

Hra Plague Inc: Evolved učí hráčov o veľmi aktuálnej téme a tou je pandémia zapríčinená šírením vírusu. Hráč sa ocitne v role „vírusu” a jeho cieľom je úspešne sa rozšíriť. Potrebuje na to pozbierať informácie a vedomosti, aby zistil ten najefektívnejší spôsob šírenia sa. Počítač (protihráč) sa bráni karanténou a liečbou. Hra je vhodná na pochopenie aktuálnej globálnej situácie a mechanizmov, akými sa vírus šíri.

Vyriešte problémy v rozprávkovom svete

Logické hry nemusia byť vždy pôsobivé a zábavné. To však určite neplatí o hre Pilgrims zo známeho českého štúdia Amanita Design. Hra je vhodná najmä pre mladšie deti. Pracuje predovšetkým s klasickými rozprávkovými príbehmi a postavami.

Počas hry putujete a hľadáte svoje šťastie. Po ceste sa však stretávate s prekážkami − drobnými hlavolamami. Našťastie, ak sa hlavolam nepodarí rozlúsknuť, môžete si ho odložiť na neskôr. Hra podporuje kombinatoriku aj empatiu − niektoré postavy sa ukážu v inom svetle, ako by sme stereotypne mohli očakávať.

Staňte sa astronómom

V nejednom z nás v detstve driemal malý vedec či malá vedkyňa. Lenže vieme, že mať úspešnú vedeckú kariéru nie je v súčasnosti také ľahké. V bezplatnej českej hre AstronTycoon si hráč vyskúša, aké je to snažiť sa preraziť vo vede.

Ide o strategickú hru, pretože pracujete s obmedzenými zdrojmi. Pokiaľ však budete viac publikovať vo vedeckých časopisoch, vaše zdroje narastú − rovnako ako v ozajstnom živote vedca. Popri vedeckej publikačnej práci objavujete aj čaro vesmíru a spoznávate hviezdy a rôzne vesmírne telesá.

Odhaľte čaro programovania

Atmosféru detektívneho retro príbehu má hra TIS-100, vďaka ktorej sa dieťa naučí základy programovania. Hráč objaví tajomné zariadenie po svojom dedkovi, no s nekompletným návodom. 

Ako toto zariadenie pracuje a na čo slúži? Na základe viacerých malých úloh spoznáte princíp jeho fungovania. Ak majú vaše deti rady logiku a inklinujú k počítačovej mechanike, táto hra by ich mohla zaujať a naučiť praktickú zručnosť.