Výnimočné miesta, krásne prostredie a jedinečné zážitky − to všetko ponúkajú kultúrne centrá, galérie a architektonické pamiatky naprieč Slovenskom. Umenie už dávno nie je len dospeláckou zábavou, ale víta aj najmenších zvedavcov. Vybrali sme pre vás kultúrne podujatia a zážitky, ktoré túto jeseň môžu obohatiť vaše rodinné výlety. Bez ohľadu na vek vám ukážu nielen konkrétne miesto našej krajiny, ale aj vlastnú tvorivosť a hravosť.

Umenie a udržateľnosť v Moravanoch

Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom kedysi slúžil na tvorivé pobyty výtvarným umelcom a umelkyniam. Po rokoch chátrania sa doň pomaly vracia život a predovšetkým umenie. V lete sa tu koná medzinárodná výstava Artrooms Moravany a na štyridsaťročnú tradíciu maliarskych sympózií dnes nadväzujú aktivity 4D Gallery.

V septembri sa tu prvýkrát bude konať festival súčasného umenia Nasuti. Podujatie prepája kreativitu, umenie, dizajn, inovácie a ekologické myslenie. Jeho štvrtý ročník je venovaný téme Tma a v rámci programu pre deti sú pripravené tvorivé aktivity založené na poznávaní neviditeľného sveta či unikátna hmatová hra Memonik. Kto vydrží nezaspať, môže sa zúčastniť aj na pozorovaní hviezd s Karolom Petríkom z Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika. 

Kaštieľ navyše obklopuje park, v ktorom nájdete inštalácie súčasného umenia − nevynechajte preliezačku Martina Kochana!

Miesto: Kaštieľ Moravany nad Váhom
Dátum: 18. 9. 2021
Cena: bezplatné
Viac informácií: https://www.nasuti.eu/

Na rozprávky do Nitry

Už tridsať rokov Nitra na jeseň ožíva vynikajúcimi divadelnými predstaveniami. Jubilejný ročník festivalu Divadelná Nitra sa zameriava na tému Presahy a začiatkom októbra prinesie okrem desiatky inscenácií hlavného programu aj bohatú ponuku sprievodných podujatí. 

Pre deti je pripravených množstvo rozprávkových inscenácií od súborov ako Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, nezávislé divadelné zoskupenie ODIVO, Divadlo ZáBaVKa, Divadlo BABADLO, ale aj vzdušné laboratórium Aero, klauniáda či bublinový happening. 

Zapojiť sa možno aj do integračného workshopu pre zrakovo znevýhodnené a nevidiace deti Darujem ti tulipán a bubnovačky s hudobníkom Thierrym Ebamom. 

Miesto: Nitra
Dátum: 1. – 6. 10.
Cena: bezplatne
Viac informácií: https://nitrafest.sk/festival-2021/

Vstúpte do žilinskej Sphéry

Výnimočnú architektúru Novej synagógy v Žiline v tomto roku dopĺňa monumentálna drevená konštrukcia Sphéra. Dielo vizuálneho umelca Juraja Gábora zrkadlí kupolu neologickej synagógy a zároveň je dejiskom pestrého kultúrneho programu. Konajú sa tu výstavy, hudobné vystúpenia, divadelné predstavenia a dokonca sa v Sphére aj skejtovalo.

Vstúpiť do Sphéry je výnimočný zážitok kedykoľvek a peknou príležitosťou pre celú rodinu môže byť napríklad Žilinský literárny festival. Samozrejmosťou je kopa krásnych knižiek pre malých aj veľkých, diskusie, čítačky či koncerty. S deťmi sa oplatí prísť najmä v sobotu − zúčastniť sa môžu viacerých tvorivých workshopov alebo ekologickej bábkarskej šou Petra Gärtnera, Lukáša Tandaru a Radovana Hrbeka.

Miesto: Nová Synagóga, Žilina
Dátum: 18. 9. 2021
Cena: 3 eurá
Viac informácií: https://www.novasynagoga.sk/

Netypické animáky v Bystrici

Festival krátkych filmov Azyl sa tento rok presúva do Banskej Bystrice. Podujatie pravidelne prináša tie najzaujímavejšie krátke filmy z Oscarov, Cannes, Karlových Varov a tiež z jednotlivých krajín V4. 

V programe nebudú chýbať ani premietania pre malých divákov a diváčky, o ktoré sa postará výber z festivalu animovaných filmov Fest Anča. Pripravená je kolekcia toho najlepšieho zo súčasných krátkych filmov pre deti, ktoré sršia originálnymi nápadmi a vizuálmi.

Miesto: Banská Bystrica
Dátum: 30. 9. – 2. 10.
Cena: bezplatné
Viac informácií: https://festivalazyl.sme.sk/

Moderná architektúra hravo v Trenčianskych Tepliciach

Ponoriť sa na prechádzke do fascinujúceho sveta architektúry môžete prostredníctvom krásne ilustrovanej mapy, mobilnej appky či webstránky. Projekt Architúra približuje čaro Trenčianskych Teplíc a lokálne diela významných predstaviteľov slovenskej i českej architektúry 20. storočia.

Architektúru Trenčianskych Teplíc môžete objaviť aj prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Trasy ponúkajú prechádzky rôznych dĺžok s opismi jednotlivých budov, fotografickým materiálom, digitalizovanou dokumentáciou či možnosťou vložiť svoju vlastnú spomienku na budovu. Trasa s názvom Hľadačka pozýva malých aj veľkých zažiť dobrodružstvo − vďaka veršovaným indíciám vedie návštevníkov medzi budovami až k záverečnému prekvapeniu. Na webe nájdete aj tematický pracovný list pre malých nadšencov architektúry.

Miesto: Trenčianske Teplice
Dátum: priebežne
Cena: bezplatné
Viac informácií: https://www.architura.sk/

Po stopách elektriny v Piešťanoch

Dieselová elektráreň v Piešťanoch bola do užívania odovzdaná v roku 1906 a elektrinu zabezpečovala až do konca 90. rokov minulého storočia. Neskôr sa stala národnou kultúrnou pamiatkou a v roku 2008 bola chátrajúca tehlová budova pôsobivo zrekonštruovaná podľa návrhu študentov Slovenskej technickej univerzity. Dnes poskytuje priestor na kultúrny program.

Pri návšteve Piešťan preto nevynechajte možnosť bližšie spoznať jej príbeh. Prostredníctvom komiksovej prehliadky Tajomstvá elektrárne postavy žiaroviek Ela a Edo prevedú deti unikátnou budovou a priblížia jej fungovanie.

Miesto: Elektrárňa, Piešťany
Dátum: 14. 9. – 30. 10.
Cena: 5 eur
Viac informácií: https://www.elektrarnapiestany.sk/

Slovenská národná galéria inak

Kým v bratislavskom sídle SNG deti môžu hravou formou spoznávať dejiny umenia s profesorom Škrečkom, príjemný rodinný program ponúkajú aj ďalšie lokality galérie po celom Slovensku. 

Navštíviť môžete napríklad malebný Schaubmarov mlyn v Pezinku. Ide o najväčší potočný mlyn v Európe a dnes tu nájdete expozíciu približujúcu mlynárstvo, Časovú kapsulu Romana Ondaka a do 19. 9. aj kolektívnu výstavu Skupinová terapia pod kurátorským vedením Petry Hanákovej. Prihlásiť sa môžete aj na nedeľné tvorivé programy pre rodiny s deťmi od 5 rokov.

Spoznajte Kaštieľ Strážky a jeho príbehy prostredníctvom mobilnej aplikácie.

SNG spravuje aj kaštieľ Strážky na Spiši. V renesančnom kaštieli nájdete výstavy viažuce sa k regiónu, k samotným Strážkam a najmä k významnej osobnosti európského umenia, maliarovi Ladislavovi Mednyánszkému. 

Vychutnať si môžete nielen Mednyánszkého impresionistickú, prevažne krajinársku tvorbu, ale miesto, kde umelec vyrastal, môžete spoznať aj prostredníctvom zvukovej prechádzky. Každú druhú nedeľu tu tiež prebiehajú tvorivé detské dielne.

Miesto: Slovenská národná galéria, Schaubmarov mlyn, Pezinok
Slovenská národná galéria, Kaštieľ Strážky, Spišská Belá
Dátum: priebežne
Cena: do 6 rokov bezplatne, rodinné vstupné 7 eur
Viac informácií: https://www.sng.sk/pezinok, https://www.sng.sk/strazky

Čo nevynechať počas Bielej noci

K jesenným kultúrnym zážitkom už neodmysliteľne patrí aj festival Biela noc. V tomto roku bude mať dlhšie trvanie a je ideálnou príležitosťou na návštevu jedného či druhého konca našej krajiny.

V Bratislave vyskúšajte prechádzku svetelnou inštaláciou v Medickej záhrade (Fragmenty), imerzívnu inštaláciu v Starej tržnici (Keep your bubble) alebo svetelnú ninja korytnačku na balkóne Divadla P. O. Hviezdoslava (Leonardo). 

Počas posledného septembrového víkendu si s deťmi môžete vychutnať „vodnú trasu” popri Dunaji, na ktorej si možno vyskúšať interaktívnu hojdačku (Hojda), sledovať na oblohe svetelného šarkana (Light-Kite) alebo sa ponoriť do čarovnej atmosféry svetelných site-specific inštalácií (Hladina-rovina, Endless Lido). 

Ak sa za vábivými svetielkami vyberiete do Košíc, aj tu nájdete interaktívne diela Hojda, Fragmenty, Light–Kite, Keep your bubble. Okrem toho však môžete s deťmi zažiť napríklad projekciu Veroniky Kocourkovej, počas ktorej sa na fasáde OD Urban zjaví Kata Strofová a ďalšie postavy animovaného seriálu Tresky-plesky.

Miesto: Bratislava, Košice
Dátum: 17. 9. – 3. 10, 9. – 24. 10.
Cena: bezplatné
Viac informácií: https://www.bielanoc.sk/