Inšpirácií, kam sa vybrať na Slovensku do hôr, je naozaj mnoho. Menej sa však hovorí o tom, ako by sme sa v horách mali správať, kde môžeme prespať alebo na čo máme myslieť predtým, než sa na túru vôbec vyberieme. V nasledujúcom článku vám prinášame praktické rady, na čo sa zamerať pri plánovaní turistiky. Veríme, že potešia nielen začínajúcich turistov, ale aj skúsených milovníkov hôr.

1Stiahnite si offline mapy

Nespoliehajte sa na turistike na mobilný signál. Pravdepodobne ho vo vyšších polohách častejšie mať nebudete, ako budete. Ak chcete na orientáciu využívať niečo iné ako klasické značenie na trase, jednoduchšie a omnoho praktickejšie je sledovať trasu na offline mapách.

Aplikácie ako mapy.cz alebo Locus ponúkajú prepracovaný systém turistických trás so všetkými informáciami, ktoré potrebujete. Nájdete tam dĺžky trás, prevýšenia, zdroje vody aj označené prístrešky vhodné na nocľah. Na plánovanie krátkych aj niekoľkodňových výletov sú offline mapy ako stvorené.

2Myslite na poistenie

Na poistenie by ste mali myslieť, ak s turistikou začínate, ale aj v prípade, ak máte zdolané všetky tatranské štíty. Nikdy neviete, čím vás situácia na horách môže prekvapiť. Nemusíte si kupovať horské poistenie na celý rok, dnes už sa dá veľmi jednoducho zakúpiť online formou alebo cez sms aj na jeden deň.

Ak chodíte do hôr pravidelne, ďalšou z možností je stať sa členom Klubu slovenských turistov, kde máte poistenie na celý rok zahrnuté v rámci členstva. Napríklad s portálom Hikemakes, ktorý vytvoril 1. digitálny oddiel KST. Okrem celoročného poistenia získate aj ďalšie výhody, napríklad zľavy na ubytovanie v horských chatách.

3Všímajte si, aký stupeň ochrany má les 

Pri prechádzaní lesom či parkami si môžete všimnúť tabule, ktoré označujú stupeň ochrany národných parkov a chránených krajinných oblastí od 2 až po 5.  Stupňom 1 je označené celé územie našej krajiny.  S najvyšším stupňom ochrany sa nestretnete iba vo vysokých horách, ale aj v nižších oblastiach alebo v blízkosti miest. Čím vyšší stupeň, tým prísnejšie pravidlá, preto je dobré vedieť, čo v týchto oblastiach ako návštevníci môžete robiť a čo nie.

Už od tretieho stupňa ochrany nie je povolené pohybovať sa v oblasti mimo značeného turistického chodníka. Zakázané je aj zakladať oheň, bivakovať, stanovať a venovať sa horolezeckým aktivitám. Pod tretí stupeň ochrany spadajú územia národných parkov, ktoré však môžu mať na niektorých miestach aj vyšší stupeň ochrany.

4Okrem dĺžky trasy sledujte aj prevýšenie 

Skúsení turisti vedia, že pri plánovaní túr hrá dĺžka trasy menej dôležitú rolu. Omnoho dôležitejšie je vnímať náročnosť terénu a prevýšenie. Začiatočníci ocenia omnoho viac päťhodinovú túru s miernym stúpaním ako dvojhodinový výstup s dvojtisícovým prevýšením. Dôležité je všímať si stúpanie, ale aj následné klesanie, ktoré vie dať zabrať najmä kolenám. Aj tu platí, že z aktivity budete mať omnoho väčšiu radosť a úžitok, ak si záťaž budete pridávať postupne.

5Zorientujte sa v značkách 

Na Slovensku máme jeden z najlepších systémov značenia turistických chodníkov v Európe. Pravdepodobne sa len tak ľahko nestratíte a nie je nevyhnutné, aby ste vedeli o značkách viac. Ak však patríte medzi zvedavých turistov, možno ste sa už zamýšľali, čo znamenajú farby na značkách a či majú nejaký význam.

Na Slovensku sa pri značení trás stretneme so žltou, modrou, červenou a zelenou farbou, ide o tzv. pásové značenie. Pre lepšiu viditeľnosť sú tieto štyri farby ohraničené bielou. Farebné značenie má svoj význam.

Červenou sú označené najvýznamnejšie trasy − diaľkové a hrebeňové, ako napríklad Tatranská magistrála alebo Cesta hrdinov SNP. Modré značky označujú dôležité regionálne turistické trasy vedúce jedným pohorím, zelenými značkami sú značené tzv. nástupové chodníky − cesty z dolín na hrebene pohorí. Ak na trase náhodou zablúdite, je dobré držať sa žltej značky, označuje jednoduchšie a kratšie trasy, ktoré sa väčšinou nachádzajú v blízkosti obývaných lokalít.

6Nájdite si na mape trasy zdroj vody  

Naštudujte si pred odchodom na túru, či sa na vašej plánovanej trase nachádza zdroj vody. Oceníte ho najmä počas viacdňových túr, keď nie je možné niesť na chrbte vodu na všetky dni. Našťastie máme v slovenských horách mnoho prírodných pitných prameňov, ktoré môžete kedykoľvek využiť.

V prípade núdze je ďalšou alternatívou voda z neovereného zdroja. Ako prvé zistite, či nezapácha a nepení. Voda môže byť kvalitná, ale nemusí. Preto je dobré ju pre istotu prefiltrovať od baktérií. Ľahký a skladný filter na vodu nájdete takmer v každom obchode s turistickým vybavením. Je určený na situácie, keď zdroj nespĺňa požiadavky na kvalitu pitnej vody. Dôležité je vedieť, že vodný filter filtruje iba baktérie, nie však vírusy.

7Poznajte pravidlá prespávania v prírode 

Vyznať sa v tom, kde môžete v prírode prespať a stanovať nie je úplne jednoduché. Neexistuje jedno všeobecné pravidlo, ktoré platí pre celé územie krajiny. Možnosti nocovania mimo horských chát upravujú návštevné poriadky jednotlivých národných parkov, a práve tieto povolenia sa môžu mierne líšiť. V plánovaní nocľahu najlepšie urobíte, ak si pozriete webovú stránku národného parku alebo chránenej oblasti, do ktorej sa vyberiete.

Niekde stanovať nemôžete vôbec, inde je dovolené stanovať do určitej vzdialenosti od horskej chaty či útulne. Všeobecne však platí, že voľne bivakovať môžete  v 1. a 2. ochrannom pásme, nie však na súkromnom pozemku bez súhlasu majiteľa. Užitočné informácie o možnostiach nocľahov nájdete na webovej stránke hiking.sk, prehľadne sú vyznačené aj v spomínaných offline mapách. 

8Buďte pripravení na náhle zmeny počasia

Určite robíte dobre, ak si túru plánujete podľa počasia. Netreba však zabúdať na to, že nie vždy je predpoveď spoľahlivá. Často sa vie počasie práve na horách zmeniť z minúty na minútu. Zbaliť si nepremokavú bundu či náhradné ponožky nie je zlý nápad ani v prípade, ak vás podľa predpovede čakajú tri slnečné dni turistiky.

Základná výbava mnohých skúsených turistov sa počas roka do veľkej miery nemení. Okrem nepremokavej bundy či náhradných ponožiek by ste určite nemali zabúdať ani na opaľovací krém. Práve v horách máme tendenciu zabúdať na fakt, že aj v prípade chladnejšieho vetra je slnko stále rovnako intenzívne.

9Noste v batohu turistickú lekárničku

Mať pri sebe lekárničku vždy a všade nie je vôbec prehnané. Radšej ju mať a nepoužiť, ako nemať a potrebovať. Existujú malé a ľahké varianty turistických lekárničiek, ktoré predstavujú pár gramov v batohu navyše.

 V základnej lekárničke by sme mali mať sterilné obväzy, rýchloobväz, náplasti, malé nožnice, zatvárací špendlík, gázu a dezinfekčný roztok. Pamätajte, že lekárnička môže pomôcť v rôznych situáciách nielen vám, ale aj náhodným okoloidúcim, ktorí možno budú na cestách vašu pomoc potrebovať.