Plánovala cestu do Berlína a odtiaľ do Talianska, no ocitla sa na Slovensku. Nasledujúci článok je príbehom ruskej nomádky Olgy Isaevy, ktorá svoje pôvodné cestovateľské plány pre pandémiu vymenila za tri mesiace na Slovensku. Vyrozprávala nám svoje slovenské dobrodružstvo a vysvetlila, prečo pobyt v našich mestách a horách označuje za „bytie v nesprávnom čase na správnom mieste”.

Sledovali západ slnka na horách, v obytnej dodávke pracovali, jedli aj spali, vychutnávali si grilovačku s výhľadom na jazero. Prechádzali opustenými ulicami inokedy zaplnených miest, videli jelene aj stáda oviec. Aj tak vyzerala karanténa Olgy a jej kamaráta Sergeja. Nadšená cestovateľka nám porozprávala, ako si usporiadať život na šesť a pol metri, ako udržať krok s prácou na ceste a prečo je cesta obytnou dodávkou po Slovensku najlepšia vec, ktorá sa im mohla stať.

Cestovanie si zamilovala už počas štúdia

Olga pochádza z ruského Petrohradu. Jej vášeň pre cestovanie sa začala v roku 2004, keď sa po škole so šiestimi ďalšími backpackermi vydala na cestu cez Španielsko a Taliansko. „Dodnes spomínam na to, ako sme spali na zemi na hlavnej železničnej stanici v Miláne. Odvtedy som tam bola niekoľkokrát a vždy sa s vrúcnym pocitom pozriem do rohu, kde som spala,“ spomína na začiatky cestovania.

Počas vysokoškolského štúdia v Moskve využila možnosti Erazmu, Work & Travel či dobrovoľníctva, čo jej otvorilo bránu do sveta. Od skončenia univerzity pracovala v oblasti eventov, neskôr organizovala pracovné cesty pre ruských novinárov v desiatich krajinách. „Medzitým som založila niekoľko cestovateľských projektov. Kým jeden je o cestovaní po stopách obľúbených majákov, v Nomad Train zase organizujeme výlety pre digitálnych nomádov Transsibírskou magistrálou,“ približuje svoju prácu.

Od septembra minulého roka stihla navštíviť Bulharsko, z rodného Ruska sa vlakom prepravila do Mongolska, ďalej jej kroky smerovali k našim českým susedom, do Španielska, odtiaľ sa odplavila do Brazílie, preletela do Čile, ktoré precestovala autom až do Peru. Na život na cestách si zvykla veľmi rýchlo.

View this post on Instagram

Dec 2019

A post shared by Olyaflow | Olya Isaeva (@olyaflow) on

V pôvodnom pláne bolo Nemecko a Taliansko

Udalosti nového roka narušili plány aj Olge. V pláne mala návštevu niekoľkých krajín, Slovensko však medzi nimi nebolo. „Začiatkom marca som letela do Európy. Mala som lístky na veľtrh cestovného ruchu v Berlíne a tiež na jedno podujatie v Taliansku. Deň pred odletom však bola konferencia v Nemecku zrušená,“ opisuje svoje pôvodné plány, ktoré chcela realizovať so svojím najlepším kamarátom Sergejom.

Keďže sa dvojica nechcela na cestách rozdeliť a ani možnosť cestovať naspäť do Ruska sa Olge v tej chvíli nepozdával, so Sergejom sa rozhodli cestovať na Slovensko. „Považovali sme to za dobrý nápad, keďže Sergej má povolenie na pobyt na Slovensku. Ja som u vás prvýkrát,” hovorí s úsmevom.

Rozhodnutie prísť na Slovensko hodnotí ako skvelý nápad

Rozhodnutie prísť na Slovensko neoľutovala. „Veľmi skoro som pochopila, že je to skvelý nápad, pretože týždeň po našom príchode sa všetko začalo zatvárať. S cestovaním do Talianska som už na začiatku mala zlé tušenie,” vysvetľuje.

Napriek tomu, že jej krajina jej umožnila vrátiť sa domov, rozhodla sa zostať na Slovensku. „Kým v Európe pandémia vrcholila, v Rusku bola ešte len na začiatku. A teraz, keď sa Európa vracia do normálu, u nás korona naplno útočí. Keby som chcela, mohla som byť evakuovaná do Ruska, ale páčilo sa mi, ako sa tu situácia riešila. Síce nehovorím po slovensky, dokázala som nájsť dostatok informácií, a čo je najdôležitejšie, všetky informácie od vlády boli ľuďom jednoznačne doručené. Bohužiaľ, nemôžem to isté povedať o situácii v Rusku. Rusko je však oveľa väčšie ako Slovensko,“ porovnáva stav pandémie cestovateľka.

Plánovala zostať pár dní, nakoniec sú z toho tri mesiace

Olga si počas návštevy Slovenska spomenula na svojho známeho, zhodou náhod Bratislavčana, ktorý bol minulý rok jedným z cestujúcich vo vlaku v Nomad Train. Peter rozbehol na Slovensku projekt Pure Campers, cez ktorý prenajíma obytné dodávky, a tak cesta k automobilu bola pre Olgu o to jednoduchšia.

„Žltý Volkswagen LT, prezývaný Big Banana, bol zrovna voľný, a tak sme ho vzali na jazdu. Navyše na tomto spôsobe života je skvelé, že máte slobodu cestovať aj v týchto bláznivých dňoch, keď je z dôvodu korony všetko zablokované,” hovorí.

Na Slovensku chcela stráviť pár dní a následne sa presunúť do Maďarska a Nemecka, kde má niekoľko priateľov. Z pôvodného plánu však boli tri mesiace. „Myslím si, že v žiadnej európskej krajine, okrem štúdia vo Fínsku, som nikdy nežila tak dlho. Aj v mojom rodnom Petrohrade je pre mňa ťažké zotrvať dlhšie ako dva mesiace,“ hovorí s úsmevom.

Mesiac vo Vysokých Tatrách, ďalší mesiac v Bratislave

Napriek tomu, že ju kritická situácia doslova donútila zastaviť sa, našla spôsob, ako uhasiť svoju vášeň po poznaní. Kým Slováci fungovali v obmedzenom režime, Olga našla spôsob, ako spoznávať krajinu. Počas troch mesiacov sa jej podarilo cestovať po Slovensku s karavanom, 1,5 mesiaca strávila v Bratislave, mesiac žila vo Vysokých Tatrách, 11 dní strávila so Sergejom na kolesách.

„Bola to obrovská skúsenosť a určite môžem bez hanby povedať, že som toho vo vašej krajine videla veľa. Pravdepodobne viac ako niektorí miestni,“ trefne dodáva. Olge sa u nás veľmi páči rozvoj turizmu. „Existuje toľko trás, prekrásnych vyhliadok, turistických chodníkov,“ nadšene opisuje. Ocenila, že ľudia v obchodoch, lekárňach či pri donáške jedla hovoria po anglicky a boli jej veľmi nápomocní.

„Máte aj pekné kaviarne a bary, zopár sa mi ich podarilo navštíviť. A či sa mi niečo nepáči? Ťažko povedať. Chýbali mi kultúrne podujatia, ľudia, sociálne spojenia. To však vyvolala situácia spôsobená ochorením Covid-19,“ vysvetľuje.

Potešilo ju, že na Slovensku môžeme piť vodu z vodovodu

Olga potvrdzuje, že cestovaním v dodávke sa nemusíte zrieknuť svojho pohodlia. Väčšina obytných karavanov je prispôsobená na komfortný život, nech ste kdekoľvek. V kuchyni nechýba umývadlo, plynový sporák, ohrievač vody či chladnička. „Na cestách nie je problém uvariť si pizzu či tiramisu. Veď dobré jedlo je v karanténe takmer jedinou radosťou, ktorú si môžete dovoliť,“ hovorí s úsmevom.

Nákupy si robili vo veľkom a vystačili im na viacero dní. Pochvaľuje si, že na Slovensku môžeme piť vodu z vodovodu, a tak, keď im došla, nemuseli zakaždým hľadať potraviny. Zásoby si dopĺňali aj z prírodných prameňov či horských riek.

Kým iné karavany majú zabudované aj sprchy, Big Banana tento komfort neponúkal. Vyriešili to však sprchovaním na pumpách, v kempe a kúpou vonkajšej sprchy. „Za celý čas sme narazili len na dva problémy: ohrievač sa nedal zapnúť a hudba prestala hrať. V oboch prípadoch však stačilo reštartovať zariadenie,“ približuje nomádka zážitky na cestách po Slovensku.  

Pohodlie aj blízkosť prírody v jednom 

Už pred cestou si dali za cieľ usporiadať veci v priestore veľkom 6,5 štvorcových metrov čo najefektívnejšie. „Podarilo sa nám zariadiť veci tak, aby zaberali menej priestoru a súčasne boli vždy poruke. Život v takom malom priestore je zo začiatku nezvyčajný. Karavan má však obrovskú výhodu − môžete vždy vyjsť von na čerstvý vzduch, otvoríte dvere, sadnete si s notebookom alebo so šálkou kávy a obdivujete krásny výhľad.  Tak máte možnosť byť bližšie k prírode, ale zároveň v pohodlných podmienkach,“ hovorí. Podľa nej je to jedna z hlavných výhod cestovania dodávkou.

Ľudia by podľa Olgy mali byť opatrení najmä pri výbere miesta, kde na noc zaparkujú. „Nie všade je to totiž v súlade so zákonom, najmä nie v národných parkoch a prírodných rezerváciách. Z toho dôvodu vás občas aj z parádnych výhľadov príslušní pracovníci vyhodia,“ opisuje svoju skúsenosť.  

Najviac sa jej páčilo okolie Blatnice, Terchová či hrad Strečno

Ich najazdené kilometre a presnú trasu si môžete pozrieť na mape. „Začali sme návštevou turistických miest, ako sú Banská Štiavnica alebo geografický stred Európy, ale pomerne skoro sme pochopili, že výhodou cestovania dodávkou je, že môžete zostať v najkrajších prírodných lokalitách. A tak sme začali vyhľadávať národné parky, rieky a hory. Mne sa veľmi páčilo okolie Blatnice, hrad Strečno, Terchová a okolie Liptovského Mikuláša. Je tam neskutočná príroda,” vymenúva miesta, ktoré u nej zarezonovali najviac.

Olga tvrdí, že Slováci sa namiesto cestovania do zahraničia nemajú báť zažívať dobrodružstvá vo svojej krajine. „Na Slovensku máte toľko možností, tisíce turistických chodníkov a prepracovaný mapový systém. Portál hiking.sk je úžasný na nájdenie peknej turistickej trasy.“

Cestovanie v obytnej dodávke ako inšpirácia k vlastnému projektu

Počas cestovania sa Petrovi z Pure Campers starali aj o instagramový účet. Život v dodávke ich však natoľko inšpiroval, že sa rozhodli zabezpečiť jednu aj pre seba a rozbehnúť vlastný projekt. Peter im s hľadaním dodávky, ktorú by po odkúpení mohli prerobiť na vysnívaný obytný van, pomáhal, pretože pre mladých Rusov nebolo jednoduché na Slovensku osloviť predajcov áut. „Je ťažké dohovoriť sa s nimi po anglicky, pri predaji sú veľmi pasívni − niekedy ani nedvíhajú telefón. Možno je to však aj tým, že sme hľadali lacné auto,“ zamýšľa sa Olga.

V týchto dňoch sa im úspešne podarilo zohnať v susednom Nemecku dodávku. „Máme to najdlhšie a najvyššie Iveco Daily!” napísala nám šťastnú správu Olga. Plánujú ho registrovať v Bratislave, ale prerábať v Moskve. Kým dodávku dokončia, nebude možné si ju požičať, no už dnes sa môžete registrovať na webe Vanlife Experience a podporiť ich myšlienku.

Spoznávanie kultúr je cestou k tolerancii a porozumeniu

Na Olge si okrem pozitívnej a večne dobrej nálady zamilujete aj jej nadšenie pre všetko, do čoho sa pustí. Hovorí za ňu aj jej práca. „Všetky moje projekty sa týkajú poznania. Poznanie je mentálna činnosť alebo proces získavania vedomostí a porozumenia prostredníctvom myslenia, skúsenosti a zmyslov. Chcem, aby sa ľudia učili o rôznych kultúrach, odlišných témach a miestach. Je to niečo, čo je ťažké naučiť sa z kníh. Organizujem autentické prehliadky a ponúkam skúsenosti, prostredníctvom ktorých sa ľudia môžu naučiť niečo nové, porozumieť iným, spoznať nových ľudí, stať sa tolerantnejšími či prelomiť stereotypy,“ opisuje.

Olga trávi na cestách veľa času, ale napriek tomu sa vždy rada vracia domov. „Milujem svoje rodné mesto, Petrohrad je veľmi krásny, najmä v lete. Ponúka biele noci, úchvatné západy slnka, plávanie, wakesurfing či desiatky iných letných športov,” uzatvára svoje rozprávanie spomienkou na domov.

O Olge Isaeva

Pochádza z ruského Petrohradu. Študovala manažment na Strelka Institute v Moskve a už počas štúdia pracovala v oblasti eventov. Neskôr začala organizovať press tripy pre ruských novinárov v 10 krajinách. Medzitým spustila niekoľko vlastných cestovateľských projektov. Jeden je o cestovaní za majákmi a v ďalšom organizuje výlety Transsibírskou magistrálou pre digitálnych nomádov. Zažila rozličnosť 45 krajín a rozbieha ďalší projekt Vanlife Experience. Jej dobrodružstvá a aktuálny život na Slovensku môžete sledovať na Instagrame.