Hovoríte si, že teraz je ten správny čas začať s pravidelným cvičením? Alebo ste športový nadšenec, ktorý hľadá náhradu za každodennú návštevu fitnescentra? Do online sveta sa presunuli skúsení kondiční tréneri, učitelia jogy a dokonca aj tanečníci baletu SND. Pripravili sme pestrý prehľad online zdrojov, vďaka ktorým si zacvičíte v pohodlí vašej obývačky.

Joga posilní telo aj psychiku

Ponuka online lekcií jogy sa rozbehla veľmi rýchlo, a tak si každý deň môžete zacvičiť s iným lektorom a objavovať nekonečné možnosti jogy.

Hot Yoga Centrum ponúka na svojom YouTube kanáli pestrý výber lekcií s rôznymi trénermi. Nájdete tam hatha jogu, flow jogu, metabolic jogu, ale aj cvičenia zamerané na zdravý chrbát či menej známe cvičenie pyropilates, zamerané na spevnenie tela a posilnenie mentálnej a fyzickej výdrže.

Milovníci dynamickej jogy ocenia online hodiny centra Yogo, ktoré sa špecializuje predovšetkým na power jogu. V jogovej praxi vás môžu inšpirovať aj videá Joga s Hankou, v ktorých sa lektorka zameriava napríklad na uvoľnenie stresu či nabudenie energie.

Ak vás motivuje, keď máte cvičenie naplánované na niekoľko týždňov vopred, v Aisy joga centre nájdete aj mesačný online program. Hodiny jogy nájdete aj v rámci portálu Justwoman, ktorý spojil niekoľkých trénerov a vytvoril online priestor so širokou ponukou cvičení.

Na Instagrame zamakáte s trénermi ako vo fitku

Fitnescentrá sú zatvorené, tréneri však odovzdávajú svoje vedomosti ďalej, najčastejšie prostredníctvom sociálnych sietí. Na Instagrame nájdete skúsených osobných trénerov, ktorí vám povedia, ako si vyskladať tréning, ale hlavne vysvetlia, ako konkrétne cviky robiť správne.

Niektorí z nich si s vami zacvičia live, ako trénerka Katarína Valovič či tréner Jany Landl, iní cviky s návodom ukladajú do postov, ako napríklad tréneri z Cvičiska.

V online priestore však nájdete aj prepracované tréningové plány vytvorené špeciálne na cvičenie doma, 6-týždňový tréningový plán na za pomoci základných pomôcok pripravila napríklad trénerka Simona Kozerawski. Stačí si vybrať to, čo vám vyhovuje, väčšinou tréneri skladajú cvičenia s jediným pravidlom − zacvičiť si doma efektívne s minimom pomôcok.

Rozcvičte sa s baletom, strečujte s poledancerkou

Široká ponuka videí nám dáva priestor na vyskúšanie nových pohybových aktivít. Možno ste už dávno rozmýšľali, že vyskúšate poledance, v takom prípade sa inšpirujte trénerkou Ninou Peráčkovou. Na svojom Instagrame pravidelne pripravuje prehľadné videá, v ktorých trpezlivo vysvetľuje aj náročné cviky. Napríklad ukazuje, ako krok po kroku natrénovať rozštep či šnúru.

Zaujímavosťou sú aj videá, ktoré vznikli v rámci YouTube kanála Slovenského národného divadla. Svoj deň môžete začať s rannou rozcvičkou so sólistami baletu SND, ktorí videá natáčajú priamo doma vo svojej kuchyni či v záhrade.

Čas na to, v čom ste sa dlho chceli zlepšiť

Na sociálnych sieťach ste si možno všimli fotografie, ako mnoho ľudí tieto dni trénuje stojky na hlave. Je dobré vnímať tento čas ako priestor zdokonaliť sa v niečom, čo ste už dlhé roky odkladali. Nemusí to byť však stojka a nemusí to byť ani cvik, ktorý vyzerá dobre vizuálne.

Môže to byť napríklad technicky dobre urobený kľuk, správny drep alebo dobre spravený izometrický mostík, tzv. plank. Vyčleňte si čas na zlepšenie techniky niektorých cvikov, ktoré máte bežne vo svojom tréningu. Vaše telo sa vám odvďačí a čerpať z toho budete roky.