Návod, ako žiť šťastne a vyrovnane neexistuje. No sú ženy, ktoré sa rokmi naučili, čo je pre ne správne, a spôsob, akým žijú a zvládajú výzvy každodennosti, môže inšpirovať mnohé ďalšie. Milada Halová je matka troch detí, ale aj manažérka a žena, ktorá vie, keď potrebuje dať na prvé miesto seba. Prezradila, ako zvláda bežné dni a prečo sa jej osvedčilo veci plánovať.

Spoločné raňajky a rozdelené úlohy

Milada má tri deti − dvanásťročného Huga, desaťročného Leona a dcérku Milu, ktorá bude mať v marci tri roky. Plánovať deň s tromi deťmi a rodinnými povinnosťami znie ako výzva, no Milada priznáva, že dôležité je pre nich zladenie. „Môj muž chystá raňajky, ja chystám Milu a kontrolujem chlapcov. Ranné rozvozy do školy si s mužom delíme. Chlapci fungujú perfektne, už sa sami chystajú a ja paralelne kontrolujem, či majú zbalené desiate, projekty do školy, prípadne veci na tréningy,“ hovorí o spoločných ránach.

„Spoločne raňajkujeme a za to som vďačná, tých tridsať minút do odchodu do školy o pol ôsmej sme vždy spolu. Väčšinou sa rozprávame o tom, koho čo v ten deň čaká, ako sa vieme zladiť a aké máme plány na poobedie či večer,“ dodáva Milada.

Rituál tráviť s každým dieťaťom čas osamote

Milada o sebe hovorí ako o plánovacom type, čo sa prelína nielen v práci, ale aj doma. „Rodičovstvo troch detí ma naučilo, že je dobré mať vlastné rituály aj plány. Veľmi nás baví spolu cestovať, mimoriadne si toto obdobie užívame najmä s chlapcami, lebo sú v spoznávacej fáze,“ hovorí s úsmevom.

„Plánujeme si víkendy, spoločné výlety, vyberáme destinácie. Sme piati, niečo je pre nás všetkých, niečo iba pre môjho muža s chlapcami alebo len pre mňa s Milou. Radi spolu varíme a jeme. Môj osobný rituál je tráviť s každým dieťaťom pravidelný čas osamote. Vtedy sú samy sebou a je to úplne iné, ako keď sú všetci spolu a mňa to veľmi baví,“ približuje spoločné chvíle.

Doma má byť pokoj, príjemne a zábava

Podľa Milady sa rola matky a manažérky u nej prelína iba v plánovaní. „Mám rada systém a poriadok, ale snažím sa to robiť so šarmom a s humorom, nie despoticky,“ vysvetľuje s úsmevom.

Nie je mama, ktorá by deti prehnane kontrolovala alebo im do detailu plánovala, čo budú robiť. „Cením si osobnú slobodu a to sa snažím rešpektovať aj u mojich detí a u muža. Doma má byť pokoj, príjemne a zábava. Rada to vytváram pre nich, oni pre mňa. Teraz žijeme životnú fázu, že nám je spolu dobre a sme veľa spolu. Toto považujem za najintenzívnejšie obdobie, časom, ako budú rásť, to bude asi slabnúť,“ hovorí Milada.

Po rokoch vie, čo je pre ňu dôležité a na čom nezáleží

Ako každá mama aj Milada si uvedomuje, že s odstupom času vníma mnoho vecí inak. „Som oveľa pokojnejšia, situácie prehodnocujem, či sú dôležité alebo nie, rozhodujem sa rýchlejšie, určite som oveľa efektívnejšia. Časom neplytvám ani zbytočnými emóciami,“ hovorí.

Rozdiel vidí aj v tom, keď bola matkou jedného dieťaťa a keď je matkou troch detí. „Mať tretie dieťa v mojom veku považujem za dar. Je to úplne iné, pokojnejšie, vyzretejšie, veľa vecí viem. Predpokladám, že je to moje posledné dieťa, tak si to v zásade naplno užívam,“ približuje svoj prístup.

„Teraz som iná žena ako pred desiatimi rokmi, keď som mala prvého syna Huga. Vtedy som veľa času strávila rozmýšľaním, skúšaním, snahou zvládnuť veci perfektne. Teraz viem, ktoré veci mám nechať tak,“ vysvetľuje.

S dcérkou na materskej sa vesmír spomalil

S malou Milou bola Milada doma takmer tri roky. „Môj vesmír sa spomalil a dovolil mi nadýchnuť sa. Odchádzala som z vysokého manažérskeho tempa, ktoré sa po narodení Mily veľmi príjemne spomalilo,“ vysvetľuje Milada, ktorá do určitej miery riešila pracovné veci aj počas materskej dovolenky.

„Mala som stále na starosti prípravu Ceny Nadácie Tatra banky za umenie a počas materskej sme si vymysleli kid., teda koncept dizajnu pre deti. Odstup od práce na plný úväzok mi priniesol slobodu a inak otvorenú hlavu. Bavilo ma, že môžem byť s Milou, aj produktívne využívať čas a na niečom zmysluplnom pracovať,“ hovorí o svojom tempe počas materskej dovolenky.

Prechod z materskej dovolenky späť do práce je pre Miladu v týchto dňoch čerstvý. „Od februára som nastúpila na svoju pôvodnú pracovnú pozíciu, budem pokračovať s Cenou Nadácie Tatra banky za umenie a rada by som zvládla aspoň jeden ročníku kid.,“ hovorí.

Dobíjanie bateriek a čistenie hlavy na kopcoch

Milada vie, že dôležitá je nielen rodina či práca, ale aj jej vlastné zdravie a psychická pohoda. Vyhradiť si čas iba pre seba, je pre ňu základ. „Riadim sa heslom, že len šťastná žena dokáže vychovať šťastné deti. A deti potrebujú oddýchnutú a zdravú mamu, nie nadarmo aj v lietadle máme dať kyslíkovú masku najprv sebe, až potom dieťaťu,“ vysvetľuje svoj prístup k starostlivosti o seba.

Ako každá žena aj ona si pravidelne musí dobíjať baterky aktivitami, ktoré ju napĺňajú. „Milujem šliapať po kopcoch, či už turistika, alebo skialp. To mi absolútne čistí hlavu. A roky funguje aj pravidelná kombinácia masáž alebo sauna raz do týždňa. Rada s mojím mužom pravidelne raz ročne cestujem len vo dvojici po nejakej krajine. Na okamžité dobitie bateriek mám nablízku svoj kmeň vzácnych kamarátok, to je zakaždým veľmi povznášajúce,“ hovorí.

Nemá problém uvedomovať si hodnotu zdravia. „Asi každý si prežije strach o zdravie, či už svoje, alebo zdravie niekoho blízkeho. Potom si uvedomí, že nič nie je viac, ako keď sú ľudia, ktorých miluje, v poriadku a v plnej sile. Žijeme v časoch kultu tela a zdravej psychiky, chceme zdravo jesť, kvalitne spať, veľa sa hýbať – na to netreba veľa motivácie. A tak aj ja, keď môžem, veľa spím, zdravo jem, cvičím pilates, eliminujem vnemy, dávam mobilné zariadenia do off režimu a som rada v tichu sama so sebou,“ s úsmevom dodáva.

O Milade Halovej

Pracuje ako riaditeľka odboru komunikácie a stratégie značiek Tatra banka a Raiffeisen banka. Vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave a Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Je spoluzakladateľkou kid. − prvého predajného dizajnového eventu pre deti. Spolu s manželom a tromi deťmi žije v Bratislave.