Ak sa telo začne ozývať, netreba to ignorovať. Aj keď sa vám niekedy zdá, že problém je zanedbateľný, nemusí to tak byť. Na otázku, ktorým jemným signálom nášho tela treba venovať pozornosť, odpovedali kardiologička, zubná lekárka, psychologička, dermatologička a onkologička.

Kardiologička Katarína Dulková: Za dýchavicou sa môže skrývať množstvo vážnych problémov

„Jedným z najdôležitejších príznakov ochorenia srdcovo-cievneho systému je dýchavica. Správne sa tomu hovorí záduch, teda pocit nedostatku vzduchu. Najzávažnejší je, ak sa vyskytuje v pokoji. Najčastejšie sa však vyskytuje pri námahe.

Za záduchom sa môže skrývať nepoznaný vysoký krvný tlak, srdcová chlopňová chyba, vrodené ochorenie srdca, ktoré sa prejaví až v dospelosti, zúženie ciev na srdci alebo oslabenie srdca po virózach, resp. pri iných ochoreniach (cukrovka, ochorenie obličiek).       

Častou príčinou dýchavice je v súčasnosti stres a dekondícia, teda slabá fyzická zdatnosť. Príčin je veľa, ale dajú sa pomerne ľahko zistiť základným preventívnym vyšetrením. To spočíva  v počúvaní srdca a pľúc fonendoskopom, v zmeraní tlaku krvi, EKG a vo vyšetrení krvi. Preto odporúčam preventívne prehliadky u praktického lekára. Ak sa praktickému lekárovi niečo nezdá, vždy odosiela pacienta na interné, resp. kardiologické vyšetrenie.“

Zubná lekárka Andrea Hrončeková: Časté nádchy môžu signalizovať zápaly v oblasti koreňov zubov

„Jedným z najčastejších a najprehliadanejších varovných signálov, týkajúcich sa ústneho zdravia, je krvácanie ďasien. Spolu so začervenaním a opuchom ďasien je to jeden z hlavných príznakov zápalu ďasien − gingivitídy. Ak sa zápal ďasien dlhodobo nelieči, môže viesť až k strate zubov. Dá sa mu predísť správnou technikou čistenia zubov, používaním správnych pomôcok, napríklad medzizubnej kefky a dentálnou hygienou.

Ďalším zamaskovaným signálom bývajú časté nádchy alebo opakujúce sa problémy s upchávaním nosa alebo so sekréciou z nosa, aj jednostranne. Môže to súvisieť so zápalmi v oblasti koreňov zubov, vychádzajúcimi z mŕtvych alebo nedostatočne endodonticky ošetrených zubov, ktoré komunikujú s prínosovými dutinami.

Niektoré kazy, aj keď ešte nie sú viditeľné voľným okom, môžu spôsobovať občasnú bolestivosť zubov, napríklad citlivosť na sladké, studené alebo iné podnety. Preto sú veľmi dôležité pravidelné preventívne prehliadky aj s dôkladným röntgenologickým vyšetrením, ktoré vie odhaliť aj najmenšie začínajúce kazy.

Taktiež zápach z úst môže okrem nedostatočnej ústnej hygieny maskovať viaceré systémové ochorenia, napríklad aj cukrovku. Veľkú pozornosť treba venovať aj slizniciam, kde sa zvyknú prejavovať aj onkologické ochorenia.“

Psychologička Denisa Zlevská: Vnútorné chvenie môže byť prejavom konfliktu so sebou samým

„Aj syndróm vyhorenia sa začína jemnými signálmi. Keď im nevenujeme pozornosť, telo pritvrdí, aby sme signál zachytili. Väčšinou už trochu zbystríme, až keď nás niečo bolí, keď nám dobre netrávi, ozýva sa žalúdok, pobolieva hlava či opakovane nastupuje migréna. Ďalším signálom je aj to, keď človek je častejšie chorý. Nedopraje si čas na rekonvalescenciu, choroba sa vracia, oslabuje sa imunita.

Signálom je aj vnútorné chvenie. Obvykle je to prejav toho, že človek je vo vnútornom konflikte sám so sebou. Cíti v tele emóciu, ktorá ho informuje, že stojí sám proti sebe, a to sa prejavuje vnútorným chvením alebo zmenou rytmu dýchania, jemným trasom rúk.

Patrí k tomu aj nekončiaca únava či poruchy spánku. Napríklad idete spať, ale keď sa ráno zobudíte, tak sa cítite malátne, neoddýchnuto. Niekto má problém so zaspávaním, nevie vypnúť hlavu alebo sa veľmi skoro ráno budí. Hneď ráno sa mozog zapne, začne premýšľať a už nevie opäť zaspať. Alebo sa počas noci budí a spánok nie je regeneračný. Zobúdza sa akoby robil celú noc v bani alebo ho trápia nočné mory.

Týmto signálom rozhodne treba venovať pozornosť. Pozastaviť sa nad nimi, nebežať ďalej s tým, že si dáte liek alebo to prehliadnete. Takéto signály sú začiatkom komunikácie našej duše cez telo. Treba sa zastaviť a začať čítať, o čom to celé je. To je prvé, čo potrebujeme pre seba urobiť.“

Dermatologička Zuzana Murárová: Pri zmenách znamienok treba ísť okamžite k lekárovi

„Medzi signály tela, ktoré by mal človek sledovať, patrí vznik nového pigmentového znamienka, ale tiež nepigmentovaných ložísk, výrastkov či nehojacich raniek, ktoré mokvajú, šupinatejú a svrbia.

Tiež treba sledovať zväčšenie alebo zmenšenie pigmentovaných znamienok, zmenu ich tvaru, okrajov, farby. Ak niečo také na svojom tele spozorujete, netreba čakať na kontrolu o rok, ale treba vyhľadať lekára čo najskôr.

Prvá prehliadka u kožného lekára je potrebná vtedy, keď človek na svojom tele spozoruje prvé znamienka, platí to aj u detí. V rámci prevencie by sa mal celý kožný povrch prehliadnuť raz do roka.

Rizikovejších pacientov s mnohopočetnými znamienkami a pacientov, u ktorých sa v rodine vyskytla rakovina kože, sledujeme prísnejšie. V rámci samovyšetrenia si môže každý robiť napríklad aj fotodokumentáciu znamienok, pomocou ktorej si sám raz za čas znamienka porovná.“

Onkologička Miroslava Malejčíková: Pri prsníkoch sledujte nielen hrčky, ale aj sfarbenie a výtok z bradavky

„Ženy by na svojom tele určite nemali ignorovať hrčky, zmeny sfarbenia pokožky či výtok z bradavky. To by si mala každá žena pri samovyšetrení všímať. Samovyšetrenie prsníkov treba vykonávať raz mesačne, aby sa žena naučila poznať svoje prsníky a aby včas zistila, ak niečo s nimi nie je v poriadku. Samovyšetrenie by sa malo robiť v čase medzi siedmym až dvanástym dňom od prvého dňa menštruácie.

Všeobecne tiež netreba podceňovať signály, keď sa človek zle cíti, je dýchavičný, kašle, menia sa mu znamienka. Netýka sa to len prsníkov, ale aj orgánov. Treba dávať pozor aj na stolicu, všímať si, či mení charakter, a to hlavne vo vyššom veku. Či sa nestriedajú hnačky so zápchami. Celkovo počúvať telo, či je všetko v poriadku.“