S obľúbenou maskou na tvári vie tráviť hodiny, čistenie zubov je pre ňu alfou a omegou. Navštívili sme grafickú dizajnérku Mikinu Dimunovú, ktorá priblížila, ako sa stará o pleť a prečo sa rozhodla po rokoch obmedziť produkty na jednu overenú značku. V kúpeľni sme sa rozprávali o každodenných rituáloch a tiež o tom, ako si jej dcéry našli motiváciu na umývanie zubov.

Čo o ženách prezradí ich kúpeľňa

Chvíle strávené v kúpeľni znamenajú pre každú ženu niečo iné. V rubrike V kúpeľni vám prinášame rozhovory so ženami o ich každodenných zvykoch spojených so zdravím či krásou a možnosť nahliadnuť do ich osobného priestoru. Inšpirujte sa ich tipmi, ako z času stráveného v kúpeľni urobiť príjemný čas pre seba.

Spánok o ôsmej prináša príjemné rána

Mikina Dimunová žije s manželom a dvomi dcérkami v Bratislave. Doma trávi cez deň väčšinu času, keďže je pre ňu zároveň aj pracovným miestom. Grafickému dizajnu sa venuje na voľnej nohe už 19 rokov.

Dizajnérka a mama dvoch detí už po rokoch vie, ako si čo najlepšie naplánovať deň. „Milujem ranné rituály. Deťom pripravím raňajky, a keď odídu do školy, začína sa môj čas. Mám rada rána, keď sa povenujem aj sebe. Dám si kávu a vychutnám si rannú pohodu. Potom začnem pracovať. Samozrejme, sú aj dni, keď na to nie je čas,“ opisuje svoj bežný deň.

Kvalitný spánok je pre Mikinu jednou z priorít. S manželom sa naučili chodiť spávať spolu s dievčatami. „Som skôr ranné vtáča. Vstávam o pol šiestej, a keď mám veľa práce, tak o pol piatej. Spať chodíme o ôsmej, vtedy u nás celá domácnosť stíchne. Človek má kvalitný spánok práve od ôsmej do dvanástej. Ráno je potom úplne iné. Mám čas v pohode si užiť raňajky a rannú hygienu,“ hovorí Mikina. 

Kvalitu čistenia zubov zlepšil strojček

Čas v kúpeľni je jej obľúbený. „Keď deti majú svoju večernú hygienu, rada sa k nim pridám. Väčšinou ma však musia odtiaľ stiahnuť so slovami ,mama, poď už spať‘, pretože tam zotrvám ďalšiu polhodinu,“  hovorí s úsmevom.

Rituály pred spaním sú pre Mikinu základom. „Užívam si starostlivosť o pleť, predovšetkým masáž olejčekmi. Čistenie zubov je alfou a omegou. Bežne mi trvá približne sedem minút, keď som však nosila strojček, dôkladné čistenie zubov sa predĺžilo aj na dvadsať,“ vysvetľuje.

Pri zubnom strojčeku si zvykla na používanie single kefky. Starostlivosť o zuby bola dlhšia aj komplikovanejšia. „Technicky mi strojček veľmi pomohol. Kvalita čistenia je po strojčeku omnoho lepšia,“ opisuje svoju skúsenosť.

Čím sú deti väčšie, tým viac času venuje starostlivosti o seba

Vníma, že v prvých rokoch materstva išla kozmetika prirodzene bokom. Dnes, keď sú dievčatá staršie, si túto časť užíva a vynahrádza. „Keď boli deti malé, nebol na kozmetické rituály čas. Ako sa hovorí, vďaka deťom z roka na rok zostarneme o päť rokov, a presne tak som to vnímala ja. Povedala som si, že to nemôžem dopustiť. Ako dcéry rastú, v kúpeľni trávim viac času. So starostlivosťou o pleť to rada niekedy až preháňam,“ vysvetľuje s úsmevom Mikina.

Jedna značka produktov pre pleť

Obľúbenou značkou, na ktorú nedá dopustiť, je rakúska značka kozmetiky Max & Me. Nielenže ju používa každý deň, ale takmer denne pracuje aj na jej grafickom dizajne. „Rozhodla som sa, že gro môjho kozmetického rituálu bude tvoriť jedna značka produktov. Ide o ručne robenú kozmetiku na olejovej báze, ktorá mi maximálne vyhovuje. Za pol roka mi úplne transformovala pleť,“ hovorí o svojej skúsenosti.

Masku na tvár od obľúbenej značky používa Mikina predovšetkým ráno. „Môže sa používať denne. Jeden malý téglik mi dlho nevydrží a naozaj ich miniem za pol roka veľa. Bežne si dám masku ráno na tvár a sedím s ňou tri hodiny za počítačom. Je to produkt pre rôzne cieľové skupiny, napríklad aj digitálnych ľudí. Keď na človeka žiari celý deň monitor, tvár veľmi starne a vôbec si to neuvedomujeme,“ vysvetľuje dizajnérka.

Na cesty berie obľúbený krém aj sonickú kefku

V kúpeľni Mikiny Dimunovej nájdeme aj produkty overené rokmi. „Aj keď dnes používam už inú kozmetiku, krém od Sisley mám stále rada. Vyhovuje mi ľahká konzistencia a vždy mi chýba, keď ho nemám so sebou na cestách,“ hovorí.

Verná je aj produktom pre ústne zdravie. „CURAPROX som nezmenila asi 15 rokov. Keď prišli na trh, hneď som bola ich zákazníčkou. Je to niečo, čo je stabilne v mojej kúpeľni. Vždy prídem do stánku a pozerám, čo nové by som si mohla kúpiť. Som typ človeka, ktorý čaká na novinky a hneď si to kúpi. Ako aj sonickú kefku. Mám z nej dokonalý pocit čistoty. Často používam na cestách klasickú kefku a potom ľutujem, že som si ju nezbalila. Potrebujem mať rovnaký pocit z čistých zubov aj keď cestujem,“ vysvetľuje. 

Deti na umývanie zubov motivovala kefka na špagáte

Okrem sonickej kefky používa denne ústnu niť. „Z medzizubných kefiek mám iba tú najmenšiu, pretože mám veľmi malé medzery. Rada striedam zubné pasty, jedna príchuť mi nestačí. Momentálne CURAPROX BE YOU pasty pasty striedam s ajurvédskou zubnou pastou,“ hovorí Mikina.

Ako mama je rada, že dcéry do umývania zubov nikdy nemusela príliš nútiť. Systém si našli samy. „Keď boli menšie, bolo to trošku problematické a hľadali si k tomu cestu. Dievčatá si našli zaujímavý spôsob vlastnej motivácie. Namotali na CURAPROX kefky špagát a zavesili si ich na dvere. Veľmi ich bavilo, že si musia zubnú kefku odmotať a idú s ,káblom‘ k umývadlu. Veľmi kreatívne, ale fungovalo to perfektne a naučilo ich to umývať si zuby,“ spomína s úsmevom. 

Radosť z umenia vloženého do úžitkových vecí

Produkty vníma nielen z pohľadu zákazníčky, ale aj grafickej dizajnérky. Priznáva, že nakupuje predovšetkým podľa obalu. „Mám rada značky, ktoré chodím kupovať do špeciálnych obchodov a ktoré používa len málo ľudí. Čo sa týka parfumov, rada hľadám medzi japonskými, o ktorých viem, že ich nikto nemá.“

„Obľúbila som si aj limitovanú edíciu kefiek od fotografky Márie Švarbovej. Veľmi sa mi páčia projekty, ktoré vkladajú umenie do úžitkových vecí a vôbec to nepovažujem za niečo dehonestujúce. Skôr to vnímam tak, že tým prinášajú umenie do bežnej domácnosti,“ dodáva Mikina Dimunová.

O Mikine Dimunovej

Mikina Dimunová je grafickou dizajnérkou a odborníčkou na vizuálnu identitu. Absolvovala VŠVU v Bratislave, štyri roky žila v Paríži. Pracovala na stovkách knižných dizajnov, identitách značiek ako Neva Oslo či Nehera, redizajne identity Ceny Nadácie Tatra banky či kampane pre Balet Slovenského národného divadla a mnohých ďalších. S manželom a dvomi dcérami žije v Bratislave.