Dopriať si dlhý kúpeľ, zariadiť si byt podľa seba či nenútiť sa do vecí, ktoré nechce, sú prejavy starostlivosti, ktoré marketingová riaditeľka Petra Papajová zaradila do svojich obľúbených rituálov. O tom, ako jej značka ústnej hygieny zmenila prístup k sebe, o ekológii v kúpeľni, ale aj o tom, ako motivuje dcéru k čisteniu zúbkov, sme sa rozprávali v priestrannom byte v centre Bratislavy.

Čo o ženách prezradí ich kúpeľňa

Chvíle strávené v kúpeľni znamenajú pre každú ženu niečo iné. V rubrike V kúpeľni vám prinášame rozhovory so ženami o ich každodenných zvykoch spojených so zdravím či krásou a možnosť nahliadnuť do ich osobného priestoru. Inšpirujte sa ich tipmi, ako z času stráveného v kúpeľni urobiť príjemný čas pre seba.


Petra pracuje v Curaproxe ako marketingová riaditeľka ešte len prvý rok, no už stihla zobrať do vlastných rúk to, na čo sa od švajčiarskej centrály dlhšie čakalo. Spolu s tímom vymysleli charaktery ilustrovaným postavičkám na detskej zubnej paste Curaprox, ktoré hravou formou motivujú deti k správnemu čisteniu zúbkov.

So samotnou značkou sa však stretla už oveľa dávnejšie. „V reklame som už nejaký čas pracovala, takže som značku vnímala nielen z pohľadu spotrebiteľa. Ich farebná, hravá a rozpoznateľná komunikácia udávala trend všetkým ostatným značkám tohto segmentu,“ hovorí.

Keď videla ponuku voľnej pozície, neváhala ani chvíľu „Zavážil u mňa aj Apríl magazín. Ako feministka sa orientujem na témy žien a Curaprox vydáva vlastný magazín pre ženy, o ženách a o témach, ktoré sú aj pre mňa dôležité. Myslím, že tém diskusií o rovnoprávnosti pohlaví nie je nikdy dosť,“ približuje svoj pohľad.

Až v dospelosti sa naučila, ako sa správne starať o ústne zdravie

V súvislosti s rituálmi starostlivosti Petra poukázala na ústnu hygienu a produkty lovebrandu, pre ktorý zároveň pracuje. „Keď raz curaproxku vyskúšate, už neviete ísť späť. Čokoľvek iné mi pripomína drôtenku,“ hovorí s úsmevom.

Priznáva, že o mnohých produktoch značky predtým nevedela. „Keď som sa dozvedela, že Curaprox robí sonické kefky, hneď som si jednu zaobstarala. Vlákna na sonickej kefke sú rovnako jemné ako na bežnej curaproxke. Práve tie sú na celom produkte najdôležitejšie.“

Ráno je svižné, čas pre seba si dopraje večer 

Ranné a večerné rituály sa u Petry líšia podobne ako u žien, ktoré sme navštívili v ich kúpeľni. Ráno je prevažne časom zhonu, večer patrí oddychu. „Bežne ma zobudí malý človek, ktorý sa na mňa pozerá a povie, že už je ráno. Potom odtiahne záves a naozaj je ráno,“ hovorí s úsmevom.

Petra sa nemaľuje ani neraňajkuje, začiatky dňa jej ubehnú za pár minút. „Opláchnem si tvár, umyjem si zuby, umyjem zuby dcére Mile, oblečieme sa a ideme,“ dodáva.

Priestor na spomalenie nachádza až večer. „Kúpeľňu sa mi zatiaľ nepodarilo zrekonštruovať podľa môjho gusta, no má jednu výhodu – vaňu. Pokojne si v horúcej vode dávam aj hodinové relaxy. Zapálim si sviečky a čítam si knižku. Čas pre seba prichádza až po uspatí dcéry,“ opisuje večerné rituály. 

Kúpeľňu si zdobí kvetmi 

S priateľom a dcérkou žijú v prenajatom byte centre hlavného mesta. Na skrášľovanie bytu či kúpeľne hľadá inšpiráciu na Pintereste. „Aj v podnájme sa dá toho veľa vymyslieť. Obkladačky sa dajú ľahko premaľovať a kohútiky nasprejovať, napríklad na bronzovo či medeno,“ zdieľa jeden zo svojich tipov. Priestor v kúpeľni si rada spríjemňuje kvetmi, knihami a občas aj kontroverznými obrazmi.

V kabelke nosí kefku na obočie, kozmetiku si vyberá podľa zloženia

Okrem ústnej hygieny Petra nedávno našla záľubu v česaní obočia tenkou priesvitnou špirálou značky Alverde. „Ženy, ale aj muži, ktorí majú bujné tmavé obočie, budú určite chápať, prečo je skvelé mať v kabelke kefku na obočie,“ hovorí a plynulo prejde k starostlivosti o vlasy. Tie si nefarbí, málo strihá a často ich nosí rozpustené. „Mojou filozofiou je dať vlasom pokoj. Nepoužívam žiadne špeciálne produkty ani chemické prípravky,“ dodáva.

Šampóny, ktoré používa, takmer nepenia, podobne ako by nemali peniť ani zubné pasty. „Slogan ‚S Curaproxom nevypeníš‘ výstižne odkazuje na Sodium Luryl Sulfat (SLS), ktorý má vysoké peniace schopnosti. SLS je však škodlivé – zubné pasty nemajú prečo peniť,“ vysvetľuje Petra, ktorá  prírodnú kozmetiku bez agresívnej chémie preferuje aj na vlasy.

Ekológia ano, zdravotné benefity sú však kľúčové

Do svojich rituálov by v budúcnosti rada zaradila aj bezobalovú domácnosť. „Naplniť si prací prášok alebo mydlo v bezobalovom obchode nie je vždy najrýchlejšou možnosťou. Uvedomujem si, že to záleží na mojej lepšej organizácii dňa a plánovaní,“ hovorí.

Na otázku, či by v domácnosti neprivítala aj drevené kefky, odpovedala s jasným argumentom. „Curaprox testoval, či by nemal robiť aj drevené kefky. Veď na prvý pohľad je drevo zdravšie než plast. No drevo nie je zdravšie, keď si ho máš dávať do úst. Keď má byť v poháriku celý čas mokré, baktérie sa na ňom skôr zachytávajú a prebývajú.

Zatiaľ sme neprišli na takú úpravu dreva, aby bola kefka hygienická, preto sme od dreva upustili,“ vysvetľuje Petra. Ako alternatívu ekologickejšieho prístupu slovenský Curaprox vymyslel zber kefiek a ich následnú recykláciu na koše, ktoré sa potom roznášajú do škôl. 

SPRIEVODCA

Čo sa stane s kefkou Curaprox, keď doslúži? Pozrite sa, ako vznikne nový produkt

Dentálna hygienička vysvetľuje spôsoby, akými sa zuby bielia, a tiež možnosti, ako si belosť zubov udržať dlhodobo.

Dcéru k starostlivosti o zuby motivujú príbehy 

Medzi Petrine každodenné rituály nepatrí len starostlivosť o seba. K osvojeniu správnej techniky čistenia zúbkov vedie od útleho veku aj dcéru. V súvislosti s týmto nemenej dôležitým rituálom nám mama Mily rozpovedala, aký príbeh motivuje jej dcéru čistiť si zuby bez odporu, dobrovoľne a s radosťou.

„V rovnakom období, v ktorom som prišla do Curaproxu, prišla aj detská pasta, na ktorú sa čakalo roky. Bola to veľká príležitosť vymyslieť komunikáciu, ktorá by pomohla rodičom motivovať deti ku čisteniu zúbkov – a tak vznikli kazizúbkovia. Sú to v podstate baktérie prebývajúce na zubnej sklovine. Ich ilustrácie boli na obaloch už nakreslené, no my sme ich pomenovali, rozvinuli im charaktery a dali im jasné úlohy, čo majú na zúbkoch kaziť,“ vysvetľuje. 

Umývanie zúbkov sprevádzal plač, dnes to ide hravo

Petru prekvapilo, ako neuveriteľne funguje, keď deťom popri umývaní porozprávate príbeh o postavičkách na zuboch. Medzi ne patrí napríklad Dlháň, ktorý sa rád skrýva v medzizubných priestoroch a na jeho odstránenie sa musí použiť medzizubná kefka.

Ďalej Cukrožrút, ktorý deťom pripomína, že by nemali jesť toľko sladkostí, a Svaloš, Petin najobľúbenejší, ktorý sa veľmi silno zdrží na zúbkoch, takže dieťa musí nechať rodiča, aby mu zúbky dočistil.

Vďaka sile príbehu Mila nemala ešte ani tri roky a sama si pýtala, aby jej mama zúbky dočistila. „Pred kazizúbkami bolo umývanie zúbkov sprevádzané plačom. Dnes Mila pri umývaní hovorí ‚ešte Dlháňa, ešte Kazotoča…‘ a na konci mi podá kefku a povie ‚ešte Svaloša‘.“

Vedieť vypnúť vníma ako znak toho, že sa má viac rada ako kedysi

Na záver nám Petra zhrnula svoj celkový postoj k sebaláske a starostlivosti o seba. „Veľmi rada by som povedala, že sa o seba veľmi starám, ale myslím si, že ešte mám dlhú cestu k tomu, aby som sa o seba starala tak, ako si zaslúžim. Aby som sebe dokázala venovať toľko starostlivosti, koľko dokážem venovať dcére alebo priateľovi,“ hovorí.

Spomenula však jednu vec, ktorú robí a ktorá je ukážkou toho, že si samu seba váži viac než kedysi. „Viem si dopriať spánok. Viem vypnúť a nerobiť veci, ktoré práve nechcem robiť, a myslím, že práve to je aj ukážka toho, že som sa začala mať radšej.“