Realita pôrodov na Slovensku, silné príbehy z rôznych kútov sveta či právo žien rozhodovať o svojom živote a tele. Festival Jeden svet prináša aj tento rok dôležité témy, o ktorých by sme v spoločnosti mali hovoriť viac. Témy, ktoré sa v istom životnom období dotýkajú mnohých z nás, ale napriek tomu pred nimi často zatvárame oči. Vybrali sme desať filmov, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť.
Festival Jeden svet, ktorý sa uskutoční v období od 5. do 11. novembra 2020 bude možné po prvý raz sledovať ONLINE jednoducho a prehľadne na webovej stránke. Dôležitosť tém, ktoré festival tento rok divákom prináša, vníma dlhodobo aj firma Curaprox, preto v rámci festivalu podporila filmy s tematikou rodovej rovnosti a práv žien.
1Hodinová manželka
Film Hodinová manželka ponúka vtipný pohľad do sveta inštalatérky a jej kolegýň, ktoré sa snažia obstáť vo svete vyzbrojené kliešťami a skrutkovačmi. Ide o vôbec prvé inštalatérky v Jordánsku, jednej z najsuchších krajín sveta.
Hlavnou hrdinkou filmu je Aiše, ktorá sa po manželovej smrti stala živiteľkou svojich troch detí. Zúčastnila sa na mnohých seminároch o emancipácii moslimských žien a aby vyriešila svoju finančnú situáciu, rozhodla sa pre prácu inštalatérky.
2Neviditeľná
Tri príbehy žien vo filme Neviditeľná približujú realitu pôrodov na Slovensku a v Dánsku. Hovoria nahlas o náročných situáciách, ktorým čelili Melody, Stella a Lucia. Film otvára zložitosť témy pôrodnej traumy a nevyhnutnosť zmeny postoja zdravotníckeho systému a spoločnosti voči žene ako rodičke. Zároveň zdôrazňuje potrebu vytvoriť priestor na zmenu, a tak rešpektovať základné ľudské práva ženy.
3Žena
Film Žena vznikol z túžby ukázať svet očami ženy. Akými fázami musí žena prejsť, aby sa z malého dievčatka stala osemdesiatročná babička? Aké sú jej sny a túžby a čoho sa najviac bojí? Čo ju najviac zraňuje? Čo očakáva od života, od spoločnosti a od mužov? Ako sa cíti vo svojom tele a ako vníma svoju sexualitu? Akú rolu hrá v jej živote vzhľad a krása? Ako zmení jej život materstvo? Čo vlastne vieme o ženských túžbach a prečo sa ich niektoré národy tak boja?
Slabá, hlúpa, utáraná, žiarlivá, ľahkovážna a hysterická, ale aj jemná, milá, oddaná a skromná, to všetko opisuje ženskú „povahu“. Sú však ženy naozaj také?
4Žiaľ žien
Film Žiaľ žien predstavuje prvý diel zamýšľanej trojdielnej série Love & Rage. Vyše tridsať rokov vieme o problémoch s klímou, publikujeme dáta, zakladáme panely a nič zásadné sa nedeje. V minulom roku sa vďaka klimatickým hnutiam a aktivistom dostali do hry emócie a veci sa odrazu dali do pohybu.
Žiaľ žien nie je o štatistikách a teplotných stupňoch, ale o emóciách, ktoré vzbudzuje vidina kolapsu rovnováhy medzi planétou a ľuďmi. A najmä je o ženách, často matkách malých detí, pretože ženy neraz vnímajú a prežívajú ohrozenie klimatickou zmenou naliehavejšie než muži.
5Karavan lásky
Keď padne na nemecký vidiek súmrak, krajnice ciest vedúcich cez zemiakové polia do tmavých lesov lemujú rozsvietené svetlá početných karavanov. Prostitútky z východnej Európy a z Afriky v nich čakajú na okoloidúcich klientov.
Karavan lásky je strhujúci príbeh žien, ktoré pricestovali z veľkej diaľky za vyšším zárobkom a vidinou lepšieho života. Všetko sa zmení v deň, keď v mrazivej atmosfére jednu prostitútku zavraždia. Udalosť všetkými otrasie a prinúti ľudí konať. Film o mikrosvete, ktorý opisuje spoločnosť na samom konci globalizovaného kapitalizmu.
6Za morom
Filipínky sú často odkázané pracovať v zahraničí ako pomocníčky v domácnosti či opatrovateľky. Mnohé z nich odchodom do neznáma opúšťajú svoje deti. V jednom z početných filipínskych výcvikových stredísk zameraných na prácu v domácnosti sa skupinka začiatočníčok učí čeliť smútku za domovom aj možnému zneužívaniu.
Dokumentárny film Za morom, ktorý hraničí s fikciou, osvetľuje problém moderného otroctva v globalizovanom svete a zároveň upriamuje pozornosť na odhodlanie týchto žien, ich sesterskú spolupatričnosť a spôsoby, ako sa vyrovnať s tvrdými skúškami, ktorým budú v blízkej budúcnosti vystavené.
7Vitajte v Čečensku
Od roku 2017 viedol čečenský tyranský vodca Ramzan Kadyrov zvrhlú operáciu na „očistenie krvi“ Čečencov LGBTQ a dohliadal na vládnu kampaň zameranú na ich zadržanie, mučenie a popravu. Bez pomoci Kremľa a iba slabého globálneho odsúdenia berú aktivisti veci do svojich rúk.
David France vo svojom novom dokumente Vitajte v Čečensku využíva pozoruhodný prístup k anonymite, aby odhalil toto zverstvo a vyrozprával príbeh mimoriadnej skupiny ľudí, ktorá čelí zlu.
8Sídliskové vtáčatá
Film Sídliskové vtáčatá je plný frustrácie jednej generácie Škótov sklamaných prísľubmi spoločnosti. Očami Gemmy, budúcej matky, stojacej na prahu dospelosti, sledujeme upadajúce oceliarske mesto. Na mieste, kde máte iba dve životné vyhliadky – buď vás „nabúchajú“, alebo zavrú do väzenia – bojuje Gemma v násilnom prostredí, ktoré ju obklopuje, o kúsok nehy a porozumenia.
9Orchester z krajiny ticha
Členky prvého afganského orchestra majú 12 až 18 rokov, v ich krajine to je vek na vydaj. Sledujeme huslistku Marziu a cez jej optiku trávime dni na konzervatóriu a v detskom domove, vnímame realitu, ktorá ju obklopuje, aj jej sny.
Dievčatá sa pripravujú na koncert v Európe. Prichádzajú na Slovensko, kde sa stane neočakávaná vec: štyri členky orchestra sa rozhodnú emigrovať…Citlivý portrét prežívania dospievajúceho dievčaťa nám pomôže pochopiť dôvody, prečo utiecť aj prečo zostať vo vlasti. Paralela so železnou oponou pred rokom 1989 nám zrazu posúva afganský príbeh do úplne inej perspektívy.
10Na štartovacej čiare
Jenniffer je mladá športovkyňa, ktorá spochybňuje svoju kariéru ako národná športovkyňa na Kube. Jej matka Marbelis je tvrdou šéfkou verejného fumigačného centra v Havane. Keď sa jej brat chystá opustiť krajinu, Jenniffer sa snaží nájsť svoje miesto. Táto intímna rodinná kronika z pohľadu dvoch žien odkrýva portrét generácie, ktorá si nie je istá, čo bude na Kube ďalej.
Celý online festival Jeden svet bude možné jednoducho a prehľadne sledovať na webovej stránke. Výhodné festivalové permanentky si môžete zakúpiť už len do konca októbra.
Lístky na online pozretie jednotlivých filmov budú dostupné až v deň premietania daného filmu, a to vždy od 12.00 hod. Filmy si budú môcť návštevníci zakúpiť počas 24 hodín a následne si zakúpený film pozrieť v čase až do 48 hodín. Cena lístka na pozretie jedného filmu je 2,50 eura. Diskusie k filmom budú dostupné zdarma.
Aj tento rok budú môcť diváci festivalu Jeden svet rozhodnúť o Diváckej cene prostredníctvom hlasovania na www.jedensvet.sk. Všetci hlasujúci budú zaradení do žrebovania o výherné balíčky, ktoré budú obsahovať aj prekvapenia od Curaprox.
Ďalšie články z vydania Tabu
- Zubná lekárka o strachu: Pacienti majú často nepríjemnú skúsenosť z detstva, dá sa to však prekonať
- Témy, o ktorých sa doma nehovorilo. Svoje tabu odhalilo 5 žien
- Na deti má veľký vplyv, ako rodič hovorí o návšteve zubného lekára, hovorí zubná lekárka Soňa Lisá
- 9 podcastov z oblasti zdravia, ktoré sa oplatí počúvať