Prostredníctvom podcastov dnes môžeme počúvať rady a názory odborníkov kdekoľvek a kedykoľvek. Vybrali sme preto deväť podcastov, ktoré dlhodobo vzdelávajú a pomáhajú ľuďom zorientovať sa v mnohých oblastiach zdravia.

1Podcast psychologickej poradne IPčko

Psychologická online poradňa IPčko vznikla pred rokmi s cieľom pomáhať mladým ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej, nepriaznivej situácii. Ľuďom, ktorí sú poznačení traumou, zažívajú násilie, cítia sa sami a opustení, chcú ukončiť svoj život. Jedným z projektov, ktorý vznikol v rámci IPčka, je aj podcast o psychickom zdraví. Nájdete v ňom rozhovory psychológov s ďalšími odborníkmi o duševnom zdraví, problémoch mladých ľudí, ale aj o výchove detí či nástrahách internetu.

2Fyzio Podcast s fyzioterapeutom Tomášom Helmichom

Český Fyzio Podcast prináša odpovede na mnohé otázky, nad ktorými sa mnohí z nás už niekedy zamýšľali. Ako mi môže pomôcť fyzioterapeut? Kedy je dobré ísť na fyzioterapiu či masáž? Prečo vzniká pri niektorých pohyboch bolesť? Mnohé témy týkajúce sa zdravého pohybu vysvetľuje odborne a jasne fyzioterapeut Tomáš Helmich.

3Medzi nami zubami od Curaprox

Všetko o tom, ako sa starať o svoje zuby už odmalička, nájdete na jednom miesto v podcaste Medzi nami zubami. Zrozumiteľne a pútavo priamo od odborníkov, ktorých si Curaprox do relácie pravidelne pozýva. Započúvajte sa do série dielov venovaných mýtom, ktoré majú obrovský vplyv na zdravie našich zubov. Viete, ktorú dentálnu pomôcku by ste si mali vziať na opustený ostrov? Zubná kefka to nie je.

4Loono podcast

Za iniciatívou Loono stojí tím lekárov, študentov medicíny a ďalších profesionálov, ktorí sa snažia zvyšovať povedomie verejnosti o potrebe prevencie. Podcast je jednou z mnohých projektov, ktorým sa venujú. Nájdete v ňom diely venované ochoreniam, ako sú skleróza, meningitída, či HIV. Tvorcovia približujú skúsenosti ľudí, ktorí si rôznymi ochoreniami sami prešli, a priestor dávajú aj práci záchranárov a lekárov.

5Bez receptu

Kĺbové doplnky, vitamíny, probiotiká, doplnky na podporu imunity. Zorientovať sa vo voľnopredajných liekoch a výživových doplnkoch môže byť niekedy náročné. Dvaja farmaceuti sa rozhodli, že túto tému priblížia bežným ľuďom. V podcaste Bez receptu sa snažia vysvetľovať najnovšie a najodbornejšie informácie o liekoch a doplnkoch, a tak prinášať ľuďom zrozumiteľné a vedecky podložené fakty.

6Cukrovka pod kontrolou 

Dve ženy, ktorým pred rokmi diagnostikovali diabetes 1. typu, prinášajú osobný pohľad aj odborné vedomosti. V podcaste rozprávajú o tom, ako sa snažia mať cukrovku pod kontrolou a čím si museli prejsť, než si našli cestu, ktorá im vyhovuje. Približujú, ako cukrovka vzniká, ako funguje a v neposlednom rade prinášajú tipy, ako sa naučiť s cukrovkou žiť a viesť plnohodnotný život.

7Doktor má Filipa

Lekár na urgentnom príjme a zdravotný brat na poliklinike rozprávajú o tom, čo sa deje za dverami ambulancie. Odborne, ale aj s úsmevom a nadhľadom. Doktor má Filipa je o príbehoch z nemocnice, rozhovoroch s lekármi, ale aj o nečakaných situáciách, ktoré práca s ľuďmi často prináša.

8Balanc

Český podcast Balanc od Rádia Wave cez rôzne témy zdôrazňuje potrebu sebarozvoja a dôležitosť medziľudských vzťahov. Snaží sa byť odpoveďou na náročnú dobu, ktorá v mnohých ľuďoch vyvoláva stres, úzkosti a depresie. O dôležitých témach z oblasti psychického zdravia diskutujú odborníci, ktorí sa spoločne snažia poradiť ľuďom, ako zvládať rôzne psychicky náročné životné situácie.

9Podcast Alergia/Imunológia 

Podcast, ktorý v peľovej sezóne ocení každý alergik. V pravidelných intervaloch prináša aktuálne peľové spravodajstvo s predpoveďou na nasledujúci týždeň. Okrem toho sa v epizódach venuje dôležitým témam, ktoré súvisia s alergiologickými a imunologickými ochoreniami, ale aj najčastejším mýtom o alergii.