Ako spoločnosť čelíme mnohým komplikovaným výzvam, či už ide o ochranu životného prostredia, zraniteľných ľudí alebo demokratických hodnôt. Základ, samozrejme, svojim deťom odovzdávame príkladom, no mnohé témy si na pochopenie vyžadujú viac času a informácií, ideálne v spoločnom rozhovore. Nasledujúcich šesť tipov ponúka deťom a ich rodičom príležitosť na hlbšie porozumenie tém prostredníctvom zábavných príbehov a očarujúceho vizuálneho spracovania.

Hodnoty krajiny vysvetlí Ilustrovaná Ústava Slovenskej republiky

Základom zodpovednosti je poznanie pravidiel a tie najzákladnejšie v našej spoločnosti určuje ústava. Aj z dospelákov sa však málokto odhodlá na lúskanie legislatívy vo voľnom čase. Adam Berka, Andrej Kolenčík a Boris Meluš sa preto rozhodli tento problém vyriešiť vytvorením Ilustrovanej Ústavy Slovenskej republiky.


Svieže vizuálne spracovanie odpovedá aj na tieto otázky: Ku ktorým hodnotám sa hlási naša krajina? Ktoré práva garantuje svojim občanom? Pred kým nás zo zákona chráni a čo od nás vyžaduje? Kniha je podľa autorov určená pre každého a my si myslíme, že pre staršie deti môže byť skvelým východiskom na rozhovory o demokracii a základoch, na ktorých je naša spoločnosť postavená.

Spoznajte príbehy uletencov, ktorí boli nútení opustiť svoju krajinu

V komiksoch sa najčastejšie stretávame s postavami hrdinov, pre ktorých sú typické krikľavé kostýmy a nadľudské schopnosti. Uletenci, ktorých vydalo občianske združenie Liga za ľudské práva, sú však trochu iným komiksovým príbehom. Čiernobiele kresby výtvarníčky Daniely Krajčovej približujú príbehy piatich mladých ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoju krajinu a v súčasnosti žijú na Slovensku.

Zdroj: Liga za ľudské práva

Daniela a spoluautorky, sociálna pracovníčka Katarína Marinová a právnička Katarína Fajnorová, komiksovú knižku vytvorili na základe rozhovorov s utečencami a utečenkyňami, s ktorými dlhodobo pracujú. Nájdete tu ich veselé i smutné zážitky zo života na Slovensku, ale aj spomienky na detstvo. Knižka tak ponúka plastický a citlivo spracovaný obraz ľudí na úteku, ktorý môže prehĺbiť empatiu k tejto polarizujúcej téme.

Superhrdinovia ukážu, že napriek odlišnosti si všetci zaslúžime rešpekt 

Otázke netypických superhrdinov sa venuje aj príbeh škôlkara Miška, ktorý v siedmich častiach zažíva množstvo nečakaných stretnutí a ocitne sa v nových situáciách. Zvedavý Miško stretáva rôznorodých ľudí a deti si nenásilnou formou postavenou na pútavom príbehu uvedomujú, že napriek svojej odlišnosti si všetci zaslúžime rovnaký rešpekt. Autorkou príbehu je sociálna antropologička a filmárka Soňa Gyarfáš Lutherová, ilustrácie vytvoril Martin Krkošek.

Včelár Jožko naučí, ako sa správať voči prírode a jej obyvateľom ohľaduplne 

Často o zodpovednosti hovoríme v súvislosti s tým, akú planétu našim deťom vytvárame a zanecháme. Jedným z najvýraznejších aspektov klimatickej krízy, ktorej čelíme, je ohrozenie včiel. Tento hmyz medzi deťmi nebýva veľmi obľúbený, no pre život na našej planéte je nenahraditeľný. Tí najmenší sa o tom môžu presvedčiť prostredníctvom príbehu o včelárovi Jožkovi, kde Jožkovu osamelosť oživia práve pásikavé robotníčky.

Zdroj: Simona Čechová

Kniha Včelár Jožko je prvou autorskou publikáciou ilustrátorky Simony Čechovej, ktorá pochádza zo včelárskej rodiny. Časť knihy preto venuje aj priblíženiu včelárstva a výroby medu a čaro tradičného remesla sprístupňuje novým generáciám. Pôvabné spracovanie zároveň prináša príležitosť na rozhovor s deťmi o tom, ako sa voči prírode a jej obyvateľom správať ohľaduplne, aj keď ich nebavia príbehy o recyklovaní.

Dôležité udalosti Nežnej revolúcie vysvetlí komiks 

Uplynulý rok sme si pripomínali okrúhle výročie Nežnej revolúcie. Tridsať rokov, ktoré ubehli od pádu totalitného režimu, však znamená aj to, že čoraz menej ľudí má osobnú skúsenosť s touto udalosťou súčasných dejín. Pre mladých ľudí je preto určená séria autorských komiksov vydavateľstva E. J. Publishing, ktorá približuje udalosti Nežnej revolúcie z pohľadu vtedajších tínedžerov.

Sériu Nežný komiks tvoria štyri samostatné príbehy, ktoré vytvorili dvojice Michal Hvorecký a Klára Štefanovičová, Tereza Oľhová a Mária Kralovič, Soňa Balážová a Dávid Marcin, Daniel Majling a Jozef Gľaba. Každý z nich má svojskú atmosféru a štýl rozprávania i kresieb, ktorým zobrazuje bežné príbehy dospievania na pozadí veľkých dejinných udalostí. 

Príbehy hrdinov a hrdiniek inšpirujú, ako meniť svet okolo seba

„Príklady vedú“ by mohlo byť mottom projektu Svetlo pod perinou. Malým čitateľom a ich rodičom ponúka ilustrované príbehy, ktoré približujú život slovenských osobností. Na webe webe Svetla pod perinou nájdete významné mená histórie, od Štúra a Štefánika až po prvú profesionálnu maliarku, ale aj ľudí, ktorí pozitívne menia našu spoločnosť dnes.

Ich životné udalosti spracováva vždy iná autorská a ilustrátorská dvojica. Každý príbeh dopĺňa obrázok, ktorý môžu deti dotvoriť, a tri otázky, ktorými možno začať rozhovor. Poznať ľudí, ktorí utvárajú podobu Slovenska, je však len jeden rozmer ‒ Svetlo pod perinou deťom predovšetkým ukazuje široké pole možností, ako meniť svet okolo seba.