Pred pár dňami sme ani vo sne nepomysleli, že budeme tráviť toľko času doma, skladať deťom učebné plány alebo plánovať jedlo na dva týždne. Situácia je pre každého nová, no napriek tomu si stále vieme navzájom poradiť a pomôcť. Imunologička odporučila, ako sa chrániť pred vírusom. Rady výživovej poradkyne oceníte, ak neviete, ktoré potraviny by nemali chýbať vo vašom jedálnom lístku. Nemyslime však len na seba, ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc, je dnes viac než inokedy.

Umývanie rúk je základ, nezabúdajme však na dezinfekciu mobilov

V týchto dňoch už vieme, že prísne hygienické opatrenia a rúško sú základ. „Umývajte si ruky mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd. Často vetrajte a nekýchajte do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky. Vreckovku ihneď vyhoďte do uzavretej odpadovej nádoby,“ radí imunologička Helena Novosadová.

Zlepšiť ochranu pred vírusom môžeme však aj ďalšími krokmi. Lekárka radí, ak je to možné, vyhýbať sa výťahom, kde je veľmi blízky kontakt ľudí v malom priestore, alebo preplneným obchodom. „Je vhodné zvýšiť prísun vitamínov C, E, A a D predovšetkým v strave, pretože odtiaľ ich vie organizmus najlepšie využiť,“ hovorí.

Nezabúdajte na mobil, práve tam sa nachádza najviac baktérií. V práci pravidelne čistite povrchy a zariadenia, ktorých sa dotknete. „Koronavírus môže prežiť 4 až 5 dní na rôznych materiáloch, ako sú hliník, drevo, papier, plast a sklo. V domácnosti dezinfikujte mobily, tablety, kľúče, kľučky, vypínače či peňaženky, tlačidlá vo výťahoch. Na dezinfekciu povrchov postačí 60- až 70-percentný roztok alkoholu,“ vysvetľuje imunologička Helena Novosadová.

Obranyschopnosť organizmu podporíte spánkom

Pokiaľ je organizmus v dobrej fyzickej a psychickej kondícii, je šanca, že aj v prípade infikovania sa vírusom, môže byť priebeh ochorenia nezávažný. Podľa imunologičky Heleny Novosadovej je dôležitým krokom zdravý životný štýl s dostatkom spánku.

„Snažte sa udržovať v dobrej nálade, každý deň si spravte radosť nejakou drobnosťou, vnímajte bežnú krásu a venujte sa aj svojim koníčkom.“

„Znížená obranyschopnosť tela nie je jediným vedľajším účinkom pri nedostatku spánku. Viaceré štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí nespia, majú väčšie riziko vzniku zápalových ochorení. Nezanedbávajte ani pohybovú aktivitu a v domácom prostredí si zacvičte aspoň raz denne. Vhodné je aj otužovanie studenou vodou,“ radí imunologička Helena Novosadová.

Podľa lekárky vplýva na imunitný systém aj psychický stav človeka. „Dlhodobý stres a negatívne emócie majú svoje následky na fyzickom stave pacienta. Vyčerpávajú sa jeho energetické zásoby a výsledkom je oslabenie imunitného systému a zvýšená náchylnosť na zápalové ochorenia. Snažte sa udržovať v dobrej nálade, každý deň si spravte radosť nejakou drobnosťou, vnímajte bežnú krásu a venujte sa aj svojim koníčkom,“ radí Helena Novosadová.

Imunitu posilnia bielkoviny aj protizápalové potraviny 

Pravdepodobne si v týchto dňoch robíte zásobu jedla na niekoľko dní. Svoju imunitu môžete podporiť aj rozumným rozhodnutím v supermarkete.

Výživová poradkyňa Petra Kopecká radí jesť veľa ovocia a zeleniny, ktoré telo najlepšie pripravia na boj s vírusmi. „Kupujte druhy ovocia a zeleniny, ktoré vydržia dlhšie, ako sú napríklad cvikla, mrkva, petržlen, zeler, cibuľa, jablká, pomaranče, citróny. Nezabúdajte však ani na bielkoviny. Ich nedostatočný príjem vedie k oslabeniu imunitného systému. Bielkoviny by sme si mali nakúpiť vo forme mrazeného mäsa a rýb, rybích konzerv či strukovín. Zaraďte do jedálneho lístka aj protizápalové potraviny, ako sú omega-3 mastné kyseliny, bobuľovité ovocie, brokolica, avokádo, zelený čaj, huby, kurkuma, olivový olej,“ radí.

Na to, aby ste sa stravovali zdravšie, stačia aj malé kroky. „Klasické cestoviny nahraďte proteínovou cestovinou, ktorá sa vyrába z fazule či zo šošovice. Namiesto presladených cereálií si na raňajky spravte ovsenú kašu s ovocím a so škoricou. Namiesto chleba z 20 ingrediencií si kúpte alebo upečte kváskový chlieb z múky, vody, soli a rasce.  Nekupujte bujón, spravte si radšej domáci vývar. Vysokospracované potraviny prichádzajú o vitamíny, minerály a sú, naopak, plné chemikálií, ktoré nám poškodzujú zdravie aj imunitu,“ radí výživová poradkyňa Petra Kopecká.

Alkohol znižuje množstvo prospešných baktérií v črevách

Svoje zdravie posilníte aj tým, že obmedzíte potraviny plné cukru a chémie (farbív, konzervantov), ktoré náš imunitný systém oslabujú. „Vyhnite sa sladeným nápojom a alkoholu. Pravidelné pitie alkoholu znižuje celkový počet bielych krviniek a imunitný systém preto nebojuje proti chorobe efektívne. Alkohol taktiež znižuje množstvo prospešných baktérií v našich črevách, ktoré majú na imunitný systém veľký vplyv,“ hovorí výživová poradkyňa Petra Kopecká.

Vylúčte zo stravy zápalové potraviny, ktoré sú spúšťačom väčšiny ochorení. „Medzi najvýznamnejšie zápalové potraviny patria oleje s vysokým obsahom omega-6 mastných kyselín, ako sú slnečnicový olej, kukuričný olej, sójový olej… Patrí sem aj jedlo vyprážané na týchto olejoch, ako aj transmastné kyseliny (margaríny, croissanty, sušienky), cukor a alkohol,“ vysvetľuje výživová poradkyňa.

„Vysokospracované potraviny prichádzajú o vitamíny, minerály a sú, naopak, plné chemikálií, ktoré nám poškodzujú zdravie aj imunitu.“

Či už si robíte zásoby jedla na pár dní, alebo nakupujete priebežne, dôležité je nezabúdať nakupovať s rozumom. Pracovníci v obchodoch robia všetko pre to, aby bol dostatok potravín pre všetkých. Buďme preto solidárni, nezabúdajme na druhých a plánujme si nákup podľa toho, čo skutočne potrebujeme a využijeme.

Rešpektujme nastavené pravidlá, ochránime seba aj iných

Súčasná situácia je podľa sociologičky Eleny Gallovej Kriglerovej obrovská možnosť zamyslieť sa a pochopiť, že na svete nie sme sami a naša životná pohoda, zdravie a možno aj sociálna situácia priamo závisia od toho, ako sa budú správať ostatní ľudia a ako sa budeme správať my sami. „Pozerajte sa okolo seba, rozmýšľajte, či vo vašom okolí nie je niekto, kto žije osamelo, je starší či chronicky chorý a pomohla by mu akákoľvek pomoc,“ radí sociologička. 

Rešpektovanie pravidiel by malo byť v týchto dňoch pre každého samozrejmosťou. „Ochranou seba, zdržanlivým správaním a rešpektovaním pravidiel, ktoré pre toto obdobie nastavili verejné inštitúcie, chránime tých, ktorí to najviac potrebujú,“ vysvetľuje Elena Gallová Kriglerová.

Vyjadrite ľuďom rešpekt a ponúknite im pomoc

To, že mnohí z nás môžu zostať tieto dni doma, je veľmi dôležité. Nie všetci však majú rovnakú možnosť. „Nemali by sme sa podozrievavo pozerať na ľudí, ktorí nemôžu ostať doma. V mnohých prípadoch sú to ľudia, ktorí sa starajú o to, aby sme ako spoločnosť naďalej fungovali a mali zabezpečené základné potreby. Títo ľudia (predavači v potravinách, lekárnici, ľudia v úradoch, lekári, policajti a mnohí ďalší) sa izolovať nemôžu. Mnohým môže pomôcť, keď im vyjadríme rešpekt alebo poskytneme akúkoľvek pomoc,“ radí.

Sociologička zdôrazňuje, že práve v týchto dňoch nemá zmysel hľadať vinníkov a ukazovať prstom na iných ľudí. „V takýchto situáciách sme často svedkami toho, že zo vzniknutej situácie sú obviňované rôzne skupiny obyvateľstva, či už menšiny, alebo migranti. Prípadne sa zvyšuje napätie voči nim. Uvedomme si, že v tejto situácii sme spoločne a len spoločne ju môžeme zvládnuť. Bez ohľadu na to, ku ktorej skupine obyvateľstva patríme,“ dodáva Elena Gallová Kriglerová.