Lucia Gomez je matkou troch chlapcov, dvoch školopovinných učí doma. Na domáce vzdelávanie si za pár rokov vypočula pozitívne aj negatívne reakcie, najviac otázok však dostala pred pár dňami, keď rodičia po zatvorení škôl pre pandémiu zostali s deťmi doma. S odborníčkou na homeschooling sme sa rozprávali o tom, ako prebieha vzdelávanie v domácom prostredí, ale aj o tipoch, ako si rodičia a školáci môžu spraviť zo spoločných dní príjemný a efektívne využitý čas.
V predstavách mnohých prebieha domáce vzdelávanie ako výučba v detskej izbe, opak je však pravda. „Naše motto je neučiť sa medzi štyrmi stenami. Súčasťou vzdelávania je teda čas strávený na čerstvom vzduchu, v záhrade, ale aj v múzeách či na rôznych výstavách,“ opisuje Lucia, ako bežne homeschooling vyzerá.
V čase, keď s domácim vzdelávaním začínala, nebola na Slovensku táto forma ešte rozšírená. Rozhodla sa hľadať zaujímavé formy vzdelávania aj mimo Slovenska a spojila sa s hnutím Worldschooling, v rámci ktorého fungujú v rôznych krajinách skupiny zamerané práve na domáce vzdelávanie. „Spoločne robíme rôzne akcie, chodíme na výlety, navštevujeme iné rodiny alebo cestovatelia navštevujú nás,“ približuje Lucia.
Učiť sa pre seba, nie pre iných
Učenie doma v Luciinej rodine sa nezačína ráno o ôsmej a nekončí sa šiestou vyučovacou hodinou o pol druhej popoludní, ako to poznáme z bežnej školy. Hoci ešte nevie, na ktorú profesiu budú s manželom synov pripravovať, majú jasné priority. „To najdôležitejšie, čo sa musíme naučiť, je byť vynaliezavý, vedieť sa rýchlo adaptovať a s radosťou nachádzať nové možnosti – nájsť lásku k vzdelávaniu a pocit, že sa učíme pre seba,“ vysvetľuje odborníčka.
Zmenu, ktorú takýto prístup prináša, vidí predovšetkým na staršom synovi, u ktorého sa im podarilo obnoviť radosť z učenia. „V škole nemal rád matematiku, dnes o učive natáča edukačné videá. Má dyslexiu a dysgrafiu, no napriek tomu číta, počíta. Nepíše si poznámky, nie je schopný učivo memorovať, aj preto by v klasickej škole mohol mať obmedzenia,“ približuje svoju skúsenosť.
Cez ekológiu sa učia čísla, pri voľbách si vysvetlili občiansku náuku
U syna s poruchami učenia sa intenzívnejšie snažia podporovať to, čo ho baví, napríklad záujem o ekológiu, cez ktorú sa mu snažia prinášať ďalšie informácie.
„Keď sme preberali hlavné mestá európskych krajín, pozerali sme sa aj na to, ako jednotlivé štáty recyklujú. Podobne sme sa pozreli aj na aktuálnu tému súvisiacu s koronavírusom. Vysvetľovali sme si, kde prepukol a pozreli sme sa aj na čísla – štatistiky, prognózy a odhady. Pred pár týždňami sme sa zase rozprávali o voľbách, čo sa prelínalo s občianskou náukou. Pri každej téme je niečo, čo si vieme ukázať na reálnych príkladoch, a tak sa dieťa látku učí zážitkovo a hlavne pre život,“ hovorí.
„To najdôležitejšie, čo sa musíme naučiť, je byť vynaliezavý, vedieť sa rýchlo adaptovať a s radosťou nachádzať nové možnosti.“
Lucia sa preto snaží vzdelávanie vkladať aj do každodenných povinností. „Pranie, čistenie, varenie či pestovanie. Ku každej činnosti vždy vieme pridať nejakú matematiku, chémiu, prírodovedu alebo vlastivedu,“ vysvetľuje.
Vďaka tomu, že jej manžel pochádza z Kolumbie, hovoria doma okrem slovenčiny plynulo ďalšími dvomi jazykmi. Práve učenie cudzieho jazyka Lucia radí spojiť s bežnými činnosťami v domácnosti. „Deti sa môžu cudzí jazyk učiť popri upratovaní či triedení zimných a jarných vecí. S rodičmi si môžu urobiť v angličtine rozpis, ktoré miestnosti idú postupne upratovať. V každodennom živote sa toho dá naučiť veľmi veľa, nesmie sa to však robiť v strese, ale s láskou,“ približuje svoj pohľad.
Urobte si zoznam úloh pre všetkých členov rodiny
Lucia radí rodičom nechať na deťoch, aby si deň rozvrhli samy. Za dôležité však považuje, dohodnúť si povinnosti, ktoré ich v rámci daného dňa čakajú. „Urobte si zoznam, kto vie čo robiť a o čo sa dokáže doma postarať – kto bude mať na starosti umývačku riadu, kto vymení toaletný papier alebo vytriedi oblečenie podľa farby. Treba si k tomu sadnúť a dať deťom priestor, aby si naplánovali, kedy budú čo robiť vrátane toho, kedy budú mať prístup k technológiám. Nastavte si pravidlá, ale dovoľte, aby ich vytvorili deti,“ radí Lucia rodičom. Zároveň zdôrazňuje, že je veľmi dôležité, aby stanovené pravidlá rovnako dodržiavali aj rodičia.
„Deti vedia, že si počas dňa musia nájsť čas na to, aby si urobili úlohy z matematiky. Môžu sa však rozhodnúť, či si chcú úlohy urobiť v rámci online hodín, alebo samy. V rámci bežného dňa majú naše deti vždy jednu úlohu doma, jednu v záhrade aj priestor na stretnutia s kamarátmi. Môj dvanásťročný syn vie sám navariť obed, a keď treba, dokáže sa postarať aj o súrodencov a pomôcť mladšiemu bratovi s učením. Vie vytriediť oblečenie, dať ho oprať či upiecť koláč. Stále má však veľa času na svoje záľuby, napríklad na programovanie, na ktoré v rámci školy čas nemal,“ vysvetľuje Lucia.
Spoločne s deťmi si naplánovali jedlo na dva týždne dopredu
Hoci život Gomezovcov v posledných dňoch podobne ako život iných rodín ovplyvňujú obmedzenia súvisiace s koronavírusom, rozhodli sa aj túto situáciu využiť pri ďalšom vzdelávaní.
„Na začiatku sme si rozdelili peniaze a urobili zoznam potravín, aby sme z nákupu vydržali dva týždne. Do toho sme zakomponovali finančnú gramotnosť a venovali sme sa aj téme zodpovednosti za iných ľudí. Vysvetlili sme si, že cieľom nie je mať doma čo najviac potravín, ale nakúpiť iba to, čo potrebujeme, aby v obchode zostali potraviny aj pre iných ľudí. Spoločne sme zistili, že naplánovať a urobiť takýto nákup, a následne z neho variť, nie je náročné,“ približuje odborníčka, ako do riešenia mimoriadneho stavu zapojiť aj deti.
„Pri každej téme je niečo, čo si vieme ukázať na reálnych príkladoch, a tak sa dieťa látku učí zážitkovo a hlavne pre život.“
Lucia si uvedomuje, že plánovanie všetkých činností aj budovanie dôvery v schopnosti detí môže byť spočiatku náročné. „Nájdite v tom radosť a nebojte sa dať deťom slobodu. Ak máte viac detí, nechajte ich pomáhať si navzájom,“ odporúča.
Radšej učivo preskočiť, ako ho dieťaťu vysvetľovať frustrovaný
Aktuálne obdobie, keď sa deti v dôsledku zatvorenia škôl vzdelávajú doma, môže byť podľa odborníčky pre množstvo rodičov pomerne frustrujúce. „Mnohí dospelí si môžu uvedomiť, že učivo, ktoré treba s deťmi prebrať, nemali radi a vynoria sa im nepríjemné spomienky. Je dobré, aby sa učeniu spolu s deťmi venovali s láskou a našli v tom niečo, čo ich bude baviť alebo radšej danú látku preskočili. Inak bude vo výsledku rodič vystresovaný a dieťa učivo aj tak nepochopí,“ približuje Lucia, ako by malo vyzerať vzdelávanie v domácich podmienkach.
„Rodič sa môže postaviť do pozície, že učivo si naozaj nepamätá, a spoločne s dieťaťom chce zistiť, o čom to je. Môže to otočiť tak, že dieťa učí jeho. Priznať si, že neviete všetko, je tiež dôležité. Vyvarujte sa slovám, že deti sa učia somariny, ktoré ste v živote nepotrebovali, lebo im to znechutíte a v konečnom dôsledku z toho nebudú mať nič,“ radí.
Prebuďme u detí lásku k objavovaniu
Ak si neviete rady, ako s učivom ďalej, zavolajte niekomu z rodiny, komu je téma blízka, alebo využite internet a technológie, vďaka ktorým možno aj zložitejšie témy vysvetliť jednoducho. Odpovede na mnohé otázky ohľadom učiva nájdete aj v skupine Zavretá škola na Facebooku, kde rodičia a učitelia zdieľajú užitočné informácie o vzdelávaní doma.
Lucia odporúča zamyslieť sa, čo všetko možno do vzdelávania detí zahrnúť, ako to robí ona s manželom, napríklad upratovanie alebo varenie. „Skúste počas týchto týždňov prebudiť v deťoch lásku k objavovaniu, robte pokusy, všetko to, čo deti v škole bežne robiť nemôžu,“ hovorí.
Ukážme deťom, ako prekonávať stres a hádky
Aktuálne obdobie treba podľa Lucie vnímať ako šancu na strávenie pekných chvíľ, na ktoré ako rodina budete ešte dlho spomínať. „Nachádzame sa v úplne inom nastavení prežitia. Škola je niečo, čo by nás malo stresovať najmenej. Práca a škola išli dlho na úkor rodiny, tak nech je teraz zdravé rodinné prostredie na úkor práce a školy,“ približuje prístup, ktorým by sa podľa nej mali rodiny riadiť.
Podľa odborníčky netreba zabúdať na to, že deti sa od rodičov učia na základe skúseností a práve v tomto čase majú rodičia šancu ukázať im, ako sa zachovať v rôznych situáciách a ako prekonávať hádky. „Aj pre nás v rodine je to komplikovaná situácia. Snažíme sa však veľa rozprávať a navzájom sa učíme, ako zvládať nové situácie, deti sa učia, ako prekonávať stres,“ približuje.
„Keď sa deti v budúcnosti dostanú do neľahkej situácie, budú sa správať tak, ako sa ich rodičia správajú dnes. V týchto dňoch sa učia veci potrebné pre život, ktoré sa v škole nenaučia,“ uzatvára Lucia.
Ďalšie články z vydania Zodpovednosť
- Posilnenie imunity, zdravá strava aj pomoc druhým. Odborníčky radia, ako zvládnuť najbližšie dni
- Mení sa spoločnosť aj klíma. Odborníci vysvetlili, v ktorých oblastiach musíme byť zodpovednejší ako predošlé generácie
- 6 príbehov pre deti, ktoré vysvetlia hravo a zrozumiteľne aj náročné témy
- Ľudské práva či riešenie klimatickej krízy. 5 žien prezradilo, podľa čoho sa rozhodujú, koho budú voliť
O Lucii Gomez
Po strednej škole odišla do Anglicka, kde vyštudovala predprimárne vzdelávanie. Momentálne žije s rodinou, manželom a tromi synmi na Slovensku. Založila malú rodinnú škôlku a roky sa venuje domácemu vzdelávaniu. Svojimi aktivitami sa snaží predovšetkým o prepájanie ľudí v rôznych sférach vzdelávania.