Festival Pohoda už dávno nie je len o hudbe. Na trenčianske letisko pravidelne prichádza množstvo zaujímavých ľudí, ktorí prezentujú svoje projekty, diskutujú alebo festival navštívia, aby nabrali inšpiráciu. Vybrali sme osem zaujímavých žien, ktoré sme na tohtoročnej Pohode stretli alebo sa o nich od vás čitateliek a čitateľov Apríl magazínu dozvedeli na mieste.
1Silvia Valovičová − žena, ktorá sa stará o pamäť a aktívny život seniorov
Silvia stojí za občianskym združením Seniori v pohybe, ktorého cieľom je rozšíriť aktivity pre seniorov a pomôcť im tak k aktívnej a príjemnej starobe. Ďalším rozmerom pôsobenia združenia je tiež ponúknuť osamelým seniorom stretnúť sa s ich rovesníkmi. Medzi pravidelné aktivity združenia pôsobiaceho v Bratislave patrí nordic walking, tréningy pamäti, koordinačné cvičenia, žonglovanie pre seniorov ale aj pikniky, či spoločné venčenie psíkov z útulku.
Silvia Valovičová je certifikovanou trénerkou pamäti. Koordinačné cvičenia a tréningy pamäti poskytuje nielen seniorom, ale aj školám, firmám či ľuďom, ktorí sa starajú o svojich blízkych s problémami s pamäťou. Viac informácií nájdete na stránke mnemo.sk.
Silvia sa od svojich 16 rokov venuje dobrovoľníckym aktivitám, cez ktoré sa dostala k tréningom pamäti. Dlhodobo navštevovala domov seniorov, kde sa pravidelne stretávala s ľuďmi, ktorí majú problémy s pamäťou, a práve to ju motivovalo pomáhať ľuďom zlepšiť si svoju pamäť jednoduchou a zábavnou formou.
2Nora Selecká − žena, ktorá miluje prírodu a buduje komunitu
Nora Selecká je spoluzakladateľkou občianskeho združenia ALMA ERA, ktoré vzniklo s cieľom prispieť k zmenám v spoločnosti vedúcim k šetrnejšiemu prístupu k planéte. Občianske združenie šíri hodnoty komunitného spôsobu života s dôrazom na ochranu a zveľaďovanie životného prostredia, propaguje permakultúru a realizuje rôznorodé aktivity vedúce k udržateľnosti.
„ALMA ERA je občianske združenie, ktoré vzniklo preto, že nám záleží na tom kde a ako žijeme. Pomáhame ľuďom a planéte spôsobmi, ktoré sú postavené na princípoch lásky, empatie a porozumenia. Pomáhame tam, kde môžeme a kde je treba. Robíme to zo srdca, vo voľnom čase a zadarmo. Zbierame šatstvo a veci do domácnosti pre rodiny v núdzi, triedime, vozíme, prekladáme, uskladňujeme. Počúvame, povzbudzujeme, motivujeme, prednášame, zdieľame dôležité informácie, propagujeme udržateľnosť v každom smere. Tam kde nemôžeme pomôcť priamo my, hľadáme niekoho, kto pomôcť môže,“ vysvetľuje Nora.
Všetky tieto aktivity robia členovia združenia popri svojich zamestnaniach. Nora hovorí, že najmä v poslednom období cítia veľkú podporu, keďže sa myšlienky udržateľnosti a pomoci stávajú všeobecnou témou. „Teraz je ten správny čas oslovovať nielen ľudí, ale už aj firmy. Je ľahké začať tým, že zamestnávateľ motivuje a robí osvetu, ale je krásne, keď ide aj príkladom a osloví ich s prosbou, aby doma pretriedili svoje domácnosti a oblečenie, a to, čo je v použiteľnom stave priniesli do práce a takto pomohli tým, ktorí sú v núdzi a nemôžu si dovoliť kupovať nové veci. My všetko vyzdvihneme, pretriedime a posunieme ľuďom, ktorým pomáhame,“ objasňuje Nora.
3Miška Pobudová − riaditeľka občianskeho združenia Mareena, ktorému záleží na živote utečencov u nás
„Mareena je občianske združenie, ktoré sa venuje utečencom a cudzincom, ale aj celej spoločnosti. Naším cieľom je asistovať cudzincom v integrácii na Slovensku,“ predstavila OZ Mareena jeho riaditeľka Miška Pobudová.
Počiatky Mareeny siahajú do roku 2015, keď vznikla iniciatíva Kto pomôže, ktorej cieľom bolo presídliť rodiny zo Sýrie a z Iraku. Hoci sa zapojili stovky ľudí, presídlenie sa vzhľadom na kroky vlády uskutočniť nepodarilo. „Potom sme rozmýšľali, čo ďalej s iniciatívou, vtedy sme sa začali rozprávať s organizáciami, ktoré v oblasti integrácie už pracovali, povedali nám, že je tu priestor pomáhať utečencom, ktorí už na Slovensku sú,“ hovorí.
Členovia iniciatívy rozbehli dobrovoľnícky program, ktorý združoval ľudí, čo sa venovali utečencom, pomáhali im naučiť sa slovenčinu, tráviť voľný čas, pomáhali deťom so školskými predmetmi, s orientáciou v novom meste. Akcie sa nabaľovali až sa z toho stalo OZ.
Mišku sme zastihli v stánku Mareeny v NGO stane. „Pohoda je dobrý priestor, kde môžeme spropagovať Mareenu a dostať ju k širšiemu publiku, ku ktorému sme sa zatiaľ ešte nedostali,“ vysvetlila. „Myslím si, že už stovky ľudí si spravili náš gastro kvíz. Veľa ľudí sme vzdelali o nútenej migrácii v slovenských podmienkach a podarilo sa nám získať aj potenciálnych dobrovoľníkov a predať tričká, ktoré podporia naše aktivity,“ objasnila.
Momentálne Mareena intenzívne pracuje na kampani Cudzincov mám plné zuby, ktorú Miška v skratke predstavila. „V kampani sa cez jedlo snažíme povedať ľuďom, že cudzinecká kultúra nemusí byť ohrozením pre tú našu, ale cudzinci môžu byť obohatením spoločnosti. Vyzývame všetkých ľudí, aby si išli zjesť svoje obľúbené pho alebo kebab do nejakej prevádzky, ktorú majú radi, postli to na Instagram s #plnezuby a podpornou vetou, prečo sú radi, že cudzinec, ktorý im to varí, je na Slovensku.“
4Iveta Izraelová – psychologička liečiaca duše detí, ktoré to v živote nemajú ľahké
Iveta Izraelová pracuje v Centre pre deti a rodiny v Trenčíne ako psychologička. Deti k nej prichádzajú na základe rozhodnutia súdu a väčšina z nich je zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Na základe takmer desaťročnej praxe môžem povedať, že najnáročnejší typ detí sú deti s reaktívnou poruchou pripútania s útlmom prípadne extrémnou aktiváciou (patrí medzi poruchy, ktoré vznikajú následkom narušenia citovej väzby k opatrujúcej osobe, pozn. red.). Deti do nášho zariadenia bývajú umiestnené od útleho veku až do dospelosti,“ vysvetľuje Iveta Izraelová.
Kým s deťmi rieši prekonávané traumy a následné zmeny správania, dospievajúcich v Centre pripravujú aj na osamostatnenie sa, vzdelávajú ich v oblasti finančnej gramotnosti, aby v 18 rokoch mohli žiť samostatne, naučili sa hospodáriť, variť a starať sa o seba aj domácnosť. „Práca s mladými dospelými je tiež náročná, keďže sa ich snažíme pripravovať na bežný život mimo zariadenia. Aj keď osobne si myslím, že na život vonku ako taký sa pripraviť nedá. Nedokážeme predvídať a nedokážeme im ani vytvoriť podmienky pripomínajúce to, čo sa deje vonku,“ hovorí.
Iveta hovorí, že najdôležitejším medzníkom jej práce je fakt, že formuje, ovplyvňuje a spolupodieľa sa na výchove budúcej generácie. Tomu sa venuje nielen v Centre pre deti a rodiny, ale aj vo svojej súkromnej poradenskej praxi a voľnom čase, v ktorom sa vzdeláva, chodieva na workshopy. „Mám veľmi rada detskú spontánnosť a úprimnosť, ktorú vkladajú do akejkoľvek činnosti. Keď vidím, že deti sa na spoluprácu so mnou tešia, veľmi ma to motivuje. Často vidím, že sa napríklad pri hre absolútne sústredia, nedajú sa tak ľahko vyrušiť ako dospelí. Detská duša je zvedavá a radostná, to je pre mňa indikátorom ich spokojnosti a aj tej mojej,“ hovorí o svojej motivácii.
5Miroslava Kupcová − milovníčka prírody, ktorá do Piešťan priniesla originálne projekty
Miroslava Kupcová je zakladateľkou internetového obchodu Organila, ktorý predáva prírodnú kozmetiku a produkty do domácnosti. Nájdete v ňom vegánske produkty a prípravky, pri ktorých si môžete byť istí, že neboli testované na zvieratách. K založeniu obchodíka ju viedla najmä túžba vytlačiť povrchnosť a egoizmus úctou k prírode a priniesť ľuďom produkty, ktoré nie sú okamžite fungujúcimi chemikáliami, ale udržateľnejšou a zdravšou voľbou.
Misiu šetriť životné prostredie aj zdravie ľudí Miroslava pretavila aj do svojho ďalšieho projektu − v Piešťanoch založila prírodné kaderníctvo, ktoré je spojené s kamennou predajňou kozmetiky a drogérie. V kaderníctve sa používajú prírodné prípravky a vlasy farbia hennou.
V duchu etického podnikania rozbieha Miroslava momentálne ešte jednu aktivitu − zrenovovala dlhodobo nevyužitý priestor, aby ho vrátila obyvateľom Piešťan. Čoskoro by z neho mala byť kaviareň, miesto na oddych a dejisko kultúrnych podujatí.
6Beáta Hrvolová z LocalHand − farebný bytový textil, ktorý je kvalitný a udržateľný
Na Pohode sa dalo nájsť množstvo malých značiek ponúkajúcich originálne a udržateľne výrobky. Jedným z nich je aj LocalHand, chránená krajčírska dielňa z Galanty, ktorá sa špecializuje na bytový textil. „Všetky výrobky zhotovujeme prevažne z látok, ktoré sú prírodného charakteru, bavlnené a ľanové. Nájdete tu však aj látky, ktoré sú s prímesou akrylu alebo polyesteru, a to preto, lebo chcem mať látky, ktoré sú odolné proti škvrnám, vode,“ vysvetlila Beáta Hrvolová z LocalHand.
Beáta vysvetlila, že firma najskôr začínala s obrusmi, teraz šijú aj vankúšiky, prikrývky na posteľ, batohy, behúne. „Šijeme štandardizované rozmery, ale aj na mieru, ponúkame teda sčasti aj zákazkové šitie,“ vysvetlila.
Filozofia dielne, v ktorej dnes pracuje približne 12 ľudí, súvisí s náhodným zistením jej zakladateľa. „Náš majiteľ pred rokmi zdedil galantériu, chcel nakupovať obrusy a zistil, že dosť veľká diera na trhu, nielen u nás, ale aj vo svete sú naozaj kvalitné obrusy, tak sa pustil do toho, že nakúpi látky a skúsi výrobu.“
Na Pohode do stánku LocalHand prichádzali ľudia, ktorí značku už dobre poznali, ale aj tí, pre ktorých bola novinkou. „Tí, čo nás nepoznali, sa veľmi potešili z pestrosti materiálov a prekvapila ich aj kvalita materiálu. Sme v niečom výnimoční, ľudí to zaujme a my sa z toho tešíme,“ hodnotí Beáta.
7Martina Paulíková − ekologička, ktorej záleží na ochrane našich vôd
Martina pôsobí od roku 2006 v Nadácii Ekopolis, ktorá sa zameriava najmä na environmentálnu udržateľnosť. V nadácii má na starosti grantové projekty, ktorých cieľom je zapojiť komunity do zlepšovania životného prostredia. „Participácia verejnosti ma oslovuje kvôli pozitívnym zmenám v živote komunít aj v kvalite prostredia, ktoré môže priniesť. Verím, že práve toto je cesta k zvýšeniu zodpovednosti občanov o svoje životné prostredie, pretože čakať na štát či niekoho iného, že všetko vyrieši, zachráni a zlepší je iluzórne. Miestni ľudia majú vo svojich rukách podstatnú moc, ako urobiť svet okolo seba lepším, a teší ma, že si to mnohí uvedomujú,“ píše Martina na stránke nadácie.
Okrem toho sa angažovala aj v dobrovoľníckych projektoch, napríklad vo Zvolene sa podieľa na plánovaní a starostlivosti o mestský park Lanice a chráni údolie rieky Slatina pred zaplavením nepotrebnou priehradou. Pôsobí ako expertka WWF Slovensko v oblasti ochrany vodných tokov a presadzuje udržateľné hospodárenie vodou na Slovensku. Je tiež členkou monitorovacieho výboru pre Operačný program Kvality životného prostredia, čím sa podieľa na monitoringu využitia fondov EÚ na ochranu vody. Nájsť ju môžete aj medzi hrdinami projektu EÚ s názvom EU protects.
8Lucia Šenkýřová − nadšenkyňa spoločenských hier doma aj v práci
Lucia Šenkýřová je mamou dvoch detí, ktorá pracuje v obchode so spoločenskými hrami iHRYsko. Hranie spoločenských hier je súčasťou jej práce aj súkromia. S Luciou sme sa stretli v stane iHRYska priamo v areáli festivalu Pohoda. „Snažíme sa tu zabaviť ľudí. Ľudia sa radi hrajú, aj keď občas majú strach, že budú musieť priveľmi rozmýšľať. Príťažlivý je pre nich najmä magnetický stolný futbal a potom ich nahovoríme aj na nejakú ďalšiu spoločenskú hru,“ hovorí Lucka s úsmevom.
Lucia v iHRYsku, projekte, ktorý pozostáva z e-shopu, predajne a herne, pracuje asi deväť rokov. „IHRYsko založil Peter Černák, ktorý veľmi rád hrával spoločenské hry. Myslím, že aj s manželkou sa spoznal pri spoločenských hrách a rozhodol sa, že chce, aby sa viac ľudí spolu hralo, aby rodiny nesedeli len pri telke. Povedal si, že donesieme nejaké dobré hry na Slovensko, a tak sme začali,“ približuje začiatky.
V práci má Lucia, podobne ako ďalší členovia tímu, na starosti viacero úloh − faktúry, vykladanie tovaru, vybavovanie objednávok, testovanie hier. Spoločenské hry sú však silnou súčasťou aj jej súkromia. „Doma sa hráme stále. Namiesto knižnice máme hryžnicu,“ smeje sa. „Spoločenské hry spolu s manželom hrávame aj závodne, konkrétne Osadníkov z Katanu. Je to hra, v ktorej zbierate suroviny a staviate. Bola som aj na majstrovstvách sveta, ale skôr je to pre mňa o tom, že sme dobrá partia, ktorá sa rada stretne a zahrá si,“ hovorí.
Máte aj vy vo svojom okolí inšpiratívne ženy alebo zaujímavé projekty? Napíšte nám o nich na FB Apríl magazín alebo e-mailom na info@aprilmagazin.sk.
Ďalšie články z vydania Čítanie na leto
- Veľa úsmevov aj rád, ktoré len tak nezabudnete. Pripomeňte si s nami atmosféru miesta, ktoré je súčasťou Pohody už 10 rokov
- K dizajnu zubných kefiek som pristupovala tak, ako keď vytváram fotografie, hovorí fotografka Mária Švarbová
- Počet dní voľna nie je podstatný, dôležité je, ako ich trávime, hovorí o potrebe dovolenky psychologička
- Aj z buriny sa dá pripraviť chutné jedlo. Pozrite si 12 divorastúcich rastlín, ktoré spestria váš jedálny lístok
- Sprievodca zdravým opaľovaním. Čo robiť, aby sa nepríjemné následky slnenia na dovolenke neprejavili ani o pár rokov?