Čo má spoločné letný festival Pohoda a umývanie zubov? Viac ako si myslíte. Už desiaty rok je stan CURAPROX súčasťou festivalového areálu na trenčianskom letisku a tisíce ľudí sú príkladom, že aj na hudobnom festivale sa môžete naučiť, ako sa starať o svoje ústne zdravie, a to ozaj pohodovým spôsobom. Aká bola naša tohtoročná Pohoda?
Pri oslave desiateho výročia CURAPROX na najväčšom slovenskom festivale nemohol chýbať ani Apríl magazín. Kým moje kolegyne Magda a Viki priamo v stane zbierali inšpiratívne príbehy žien, ja som s fotoaparátom a diktafónom počas troch pohodových dní nasávala festivalovú atmosféru v celom areáli Pohody.
CURAPROX + Pohoda = láska
Jedným z prvých ľudí, na ktorých som pri vstupe do CURAPROX stanu natrafila, bola práve mama CURAPROX Slovensko. Lucii Paškovej vďačíme za veselú značku v našej krajine a mnoho aktivít, ktoré v rámci nej fungujú. Počas rozhovoru v prvý deň festivalu prezradila, prečo je značka, starajúca sa o ústne zdravie, už desiatykrát súčasťou Pohody.
„Pamätám si ešte tie ,drsné‘ časy Pohody, keď sa konala na výstavisku. Dokonca môj bývalý frajer staval skatepark, a tak som bola aj v organizačnom tíme. To bolo asi pred devätnástimi rokmi,“ spomína Lucia.
O deväť rokov neskôr prišla s myšlienkou priniesť na festival CURAPROX. „Na začiatku sme nemali zadefinované podmienky, poznala som len náš budget a to, že Mišo Kaščák nás tam chce mať. Predstav si takmer rovnako veľký stan a viac ako o polovicu menej ľudí v tíme. Predpokladali sme, že o inštruktáže bude záujem, ale naivne sme si mysleli, že ľudia sa budú nahlasovať na konkrétny čas. Mali sme rozvrhnuté pracovné harmonogramy. Záujemcovia o konzultáciu však stáli vonku v rade a naši ľudia museli pracovať všetci naraz. Ťahali sme dvanástky v stane bez klímy. Naše pohodové začiatky teda boli dosť divoké,“ spomína.
Pred desiatimi rokmi CURAPROX na Slovensku nebol až taký známy a podľa Lucie bola práve na Pohode perfektná cieľová skupina značky. „Poznala som festivalové prostredie. Musím však prezradiť, že kolegovia neverili, že to bude fungovať. Ale zafungovalo to. A za tých 10 rokov sa od prvotnej vízie toho veľa nezmenilo. Nebolo treba. Dokonca aj stolíky na konzultáciách boli donedávna tie, ktoré sme používali roky, až kým sa nezodrali,“ smeje sa.
Lucia hodnotí pozitívne prítomnosť Curaproxu na Pohode nielen z hľadiska návštevníkov, ale vníma to aj ako skvelú príležitosť pre študentov zubného lekárstva, ktorí návštevníkom názorne ukazujú, ako sa správne starať o ústne zdravie. „Zároveň je to pre celý náš tím perfektná príležitosť byť spolu, keďže počas roka sme všetci rozlezení.“
Každý sa chce naučiť, ako si správne čistiť zuby
Alica Šumská, Tomáš Olšiak, Evka Kimličková a Miška Koklesová boli tohtoročnými manažérmi stanu. Sú to ľudia z marketingového oddelenia firmy, ktorých hlavnou úlohou na festivale je zabezpečiť pohodový priebeh všetkých aktivít stanu. Ja som v stane plnom návštevníkov odchytila Mišku Koklesovú s otázkou, aký je hlavný dôvod ich prítomnosti na festivale.
„Veľmi by sme chceli búrať mýty o ústnom zdraví. Len málo Slovákov vie, že čistý zub sa nekazí. Ak sa o ústnu dutinu správne staráme, vzniká menej konfliktných situácií, a tak nemusíme mať taký strach zo zubára,“ vysvetľuje Miška. Aj prostredníctvom aktivít na festivale chcú prinášať osvetu, ako sa správne starať o svoje zuby.
CURAPROX spolupracuje so študentmi zubného lekárstva, ktorí priamo vo festivalovom stane sedia za stolíkmi a inštruujú návštevníkov. „Inštruktáž prebieha s našimi produktmi − klasickou zubnou kefkou, single kefkou, medzizubkou a novinkou − hydrosonickou kefkou. Detičky môžu absolvovať inštruktáž čistenia zúbkov detskou kefkou. Máme aj špeciálne roztoky, ktoré odhalia miesta v ústach, ktoré si čistíme menej poctivo alebo na ne zabúdame. Inštruktori tieto miesta odhalia a naučia návštevníka, ako ich nezanedbávať. Snažíme sa búrať mýty a ukázať, že zubár nie je postrach.“
Z roka na rok počet inštruktáží a nainštruovaných ľudí na Pohode stúpa. „Minulý rok sme nainštruovali okolo 2 000 ľudí, ako používať našu zubnú kefku, v prípade medzizubky a single kefky ich bolo ešte oveľa viac. Ľudia majú o inštruktáže záujem a cielene navštevujú náš stan. Alebo si ich pri vstupe odchytíme a oni sa dajú veľmi ľahko zlákať. Každý sa chce naučiť, ako si správne čistiť zuby,“ hovorí Miška s úsmevom.
Kniha spomienok, koleso šťastia aj zbieranie príbehov
Inštruktáže však nie sú jedinou aktivitou, ktorú má CURAPROX pre návštevníkov nachystanú. O všetkom, čo sa tam deje, informujú aj steny pestrého stanu, ktorý navrhla dizajnérka Miša Chmelíčková.
V stane je hravo od rána do večera − raňajkové menu, ochutnávky farebných pást, zľavy na produkty, inštruktáže, koleso šťastia či kniha spomienok. „K desaťročnici sme si povedali, že by bolo fajn dať ľuďom možnosť, aby nám prezradili ich zážitok spojený s nami. Možno stretli na inštruktážach nejakú lásku, zlepšili si zdravie alebo sa u nás veľa nasmiali. Vytvorili sme veľkú knihu fotiek a našich spomienok za posledných 10 rokov. Ľudia sa môžu nájsť na fotkách alebo zanechať svoj odkaz.“
Veľký záujem bol počas festivalu napríklad o koleso šťastia, v ktorom sa dali vyhrať rôzne ceny. Aktivity však presahovali areál stanu. Pátračkou chcel CURAPROX svojich návštevníkov vytiahnuť viac do areálu. „Návštevník si u nás môže vyzdvihnúť prvú indíciu, ktorá ho zavedie na ďalšie miesto. Takýchto stanovíšť je spolu šesť. Na konci čaká prvých 50 súťažiacich výhra a ostatní budú zaradení do žrebovania,“ vysvetľuje Miška Koklesová.
Keď je reč o pôsobení mimo stanu, nezabudne spomenúť ani pastové hliadky a zubné pasty pri umyvárkach. Takto pomáhajú najmä tým, ktorí svoju pastu nechali doma.
Prvýkrát sme s Apríl magazínom mali svoj kútik v CURAPROX stane aj my. Kolegyne Magda Tomalová a Viki Mirvajová striehli na zaujímavé ženy a ich inšpiratívne príbehy. „Pohoda je pre nás výborná príležitosť naživo sa stretnúť s našimi čitateľkami a čitateľmi, opýtať sa ich na názor a tiež získavať inšpirácie. Cieľom magazínu je prinášať príbehy žien, ktoré nie sú až také známe, no pozornosť si iste zaslúžia, a niekoľko výborných tipov na ne sme už dostali,“ hodnotí editorka Apríl magazínu Viki.
Prišiel som, videl som, nestačilo mi a prídem zas
Skúsenosti CURAPROX tímu svedčia o tom, že je mnoho ľudí, ktorí ich stan na festivale nikdy neobídu. Chodia každoročne. Dôkazom sú aj usmiate tváre ľudí, ktorí zo stanu vychádzajú. Janu Lesajovú so synčekom Jakubom som stretla v sobotu ráno po inštruktáži. Nebola to však ich prvá inštruktáž. „Včera sme boli s Kubkom a dnes sme si to zopakovali. Toto je náš obľúbený stánok, chodíme sa inštruovať každý rok. Zakaždým sa naučíme niečo nové, s pribúdajúcimi Jakubkovými zubmi občas príde aj nový problém,“ vysvetľuje mamička.
Mama Jana je skalná účastníčka Pohody od prvého ročníka, Kubka bráva od jeho dvoch rokov a spolu sú na festivale už šiesty raz. CURAPROX im predstavovať netreba. „Je super, že zohľadňujú vplyv značky na životné prostredie, recyklujú plasty. Minulý rok sme doniesli slušnú zásobu kefiek, teraz využívame túto službu v Smile shope. Páči sa mi však aj jednoduchý dizajn produktov a ich snaha neustále obohacovať sortiment,“ dodáva.
Naopak, mladá rodinka, Kristína, Tono a malá Tia, navštívili CURAPROX stan tento rok prvýkrát. „Vošli sme úplne spontánne, lebo mám rada značku. Inštruktáž bola perfektná, konečne som sa od povolaných dozvedela, ako správne používať medzizubné kefky. A tiež to, ako mám čistiť malej zuby, keď jej dorastú. Zatiaľ ich má len pár,“ hovorí mama.
Bojíš sa zubárov? Zastav sa na inštruktáži
Názorná inštruktáž s kefkou v ruke je veľmi nákazlivý spôsob, ako sa naučiť starať o svoj úsmev. V pohodovom CURAPROX stane panuje festivalová atmosféra, inštruktori sú milí a nápomocní a namiesto strachu človek zažije príjemný rozhovor.
Študentku štvrtého ročníka zubného lekárstva Danielu Baluchovú som stretla v piatok ráno počas pastovej hliadky pri umyvárkach. Danka je zapojená do vzdelávacieho programu pre deti Dental alarm a vďaka nemu si prvýkrát skúša aj inštruktáž na Pohode. „Kým v škôlkach si deti vytvárajú návyk k dentálnej hygiene, dospelý návštevník Pohody k nám prichádza s rôznymi otázkami a informáciami od dentálnych hygienikov či svojich známych. A tie nie sú vždy správne. Na to sme však tu, aby sme ich naviedli na správnu cestu.“
Baška Chrenková inštruuje deti na Pohode už tretí raz. Podľa nej je výborné, že CURAPROX stan je práve na festivale. „Ľudia sú tu uvoľnení, prístupnejší, nie sú v zhone a sú ochotní sa pristaviť a naučiť sa niečo nové. Nás teší, že môžeme ľuďom pomôcť. Nie je to o tom, že len predávame výrobky, hlavne odovzdávame ľuďom vedomosti.“
Baška hovorí, že stan navštevujú rôzne vekové kategórie. „Tínedžeri sú najhanblivejší, ale inštruktor ich už svojou praxou dokáže nalomiť,” smeje sa. Prichádzajú aj starší ľudia, ktorí si myslia, že keď majú poplombované zuby, nemá to zmysel. „Myslím si však, že odchádzajú s dobrým pocitom a odhodlaním,“ dodáva.
Adam Mikuš je večne usmiaty zubný lekár, ktorý s CURAPROX spolupracoval už ako študent pred deviatimi rokmi. Zapojil sa do projektu Dental alarm v prvom nábore, hoci vtedy nebol úplne presvedčený o tejto aktivite. „Ja a deti? To úplne nefungovalo. Išiel som však do toho a zhodou rôznych okolností som sa neskôr stal spoluautorom Dental alarmu, rozbiehal som vzdelávací program Brusher pre tínedžerov a otvoril som si ambulanciu zameranú na deti. Pre mňa je prvá Pohoda s CURAPROX ozajstným míľnikom mojej praxe,“ hovorí Adam Mikuš.
Adam je dnes na Pohode odborným dozorom. „Máme tu študentov rôznych ročníkov zubného lekárstva, ktorí sa pri inštruktáži stretávajú naozaj s rôznymi situáciami. Občas príde niekto, kto čaká, že mu tu ošetríme kaz. Prichádzajú otázky a situácie, ktoré študenti ešte nepoznajú. A na to som tu ja a moji kolegovia z dozoru,“ vysvetľuje.
Pohoda podľa neho priťahuje ľudí, ktorí to majú v hlave dobre nastavené. „A tak to vyzerá aj v našom stane. Stalo sa, že sme tu riešili doslova liečebné plány, vybavovali lekárov v mieste bydliska návštevníka a odporúčali konkrétne kroky pri riešení zdravotného problému. Síce primárne poskytujeme inštruktáž, to, čo sa tu v skutočnosti deje, ju často presahuje.“
Oslavné konfety a farby od dvornej dizajnérky
Do stanu zavítala aj autorka dizajnu celého stanu. Miša Chmelíčková je meno, ktoré fanúšikom CURAPROX nemusíme predstavovať. Je autorkou úspešnej limitovanej edície Pop Art a už pred dvoma rokmi dostala možnosť navrhovať branding stanu na Pohode. V desiatom oslavnom ročníku svoju skúsenosť zopakovala.
„Som dlhodobo oboznámená s vizuálnou identitou značky, vedela som, s čím pracujem. Nápad vznikal spoločne, rozhodovali sme sa, čo na steny stanu dáme, ktoré produkty zobrazíme,” približuje proces tvorby. Miša vizuálom nadviazala na svoj skorší dizajn, keď na mikinách CURAPROX zobrazila príbeh firmy. „Rozvinuli sme to a vytvorili postavičky, ktoré fungujú s ilustrovanými produktmi. Oslavu 10 rokov značky na Pohode vo vizuáli reflektujeme veselosťou pomocou farieb a konfiet,“ vysvetlila dizajnérka.
Miša sa veľmi teší, keď svoju prácu z obrazovky vidí priamo v areáli. „Veľa projektov zostáva v počítači a existuje len v digitálnej forme. Toto je jeden z tých, ktorý žije, je interaktívny. Postavičky na baneroch sú v reálnej veľkosti, ľudia s nimi veľmi dobre fungujú na fotografiách. Je to zábavné a vyjadruje to aj identitu značky CURAPROX,“ opisuje dizajnérka.
Vidíme sa o rok
Z 23. ročníka odchádzame naplnení atmosférou festivalu. Odnášame si nové priateľstvá, hudobné objavy, ale aj vedomosti. Lucia Pašková, skalná účastníčka festivalu a zakladateľka CURAPROX Slovensko, to krásne zhrnula:
„Učíme sa veľa vecí, ale neučíme sa základy. Zuby sú naozaj niečo, čo si môžeme zachovať doživotne, keď sa vieme o ne starať. Málokedy však máme príležitosť naučiť sa to jednoduchou a hravou formou. U zubára nás prostredie neteší, a keď sa bojíme, viac zabudneme. V CURAPROX stane sú však ľudia uvoľnení a počúvajú. A zároveň si to môžete prísť každoročne zopakovať.“ Ak ste to tento rok zmeškali, o rok návštevu farebného stanu určite nevynechajte.
Ďalšie články z vydania Čítanie na leto
- 8 inšpiratívnych žien a projektov, o ktorých ste nám povedali na festivale Pohoda
- K dizajnu zubných kefiek som pristupovala tak, ako keď vytváram fotografie, hovorí fotografka Mária Švarbová
- Počet dní voľna nie je podstatný, dôležité je, ako ich trávime, hovorí o potrebe dovolenky psychologička
- Aj z buriny sa dá pripraviť chutné jedlo. Pozrite si 12 divorastúcich rastlín, ktoré spestria váš jedálny lístok
- Sprievodca zdravým opaľovaním. Čo robiť, aby sa nepríjemné následky slnenia na dovolenke neprejavili ani o pár rokov?