Manželia a dizajnéri Elena a Peter Simoník založili ALLT štúdio pred desiatimi rokmi. Od začiatku bolo ich cieľom prinášať na trh široké portfólio – od vlastnej produktovej tvorby až po komerčné spolupráce. Dnes ALLT nedefinuje iba dizajn produktov, ale aj produktová fotografia či grafický dizajn. Na návšteve u Eleny a Petra sme sa rozprávali o tom, ako momentálne ALLT funguje, ale aj o spolupráci s Curaproxom.

Vlastné projekty išli rokmi postupne do úzadia 

Ich tvorbu môžete poznať cez šperky z kameňa či funkčné bytové doplnky.  Za viac než  desať rokov dizajnérskej práce si Elena a Peter vytvorili široké portfólio, z ktorého niektoré produkty sú známe aj v zahraničí.

„Venujeme sa na dennej báze v podstate všetkému. Produktovému dizajnu, grafickému dizajnu, fotografovaniu. Čo sa týka objemu, dnes je toho produktového dizajnu oproti iným projektom najmenej,“ hovorí Peter.

Kým kedysi tvorili väčšinu ich práce vlastné projekty, dnes uprednostňujú zákazky pre klientov. „V minulosti sme si vytvárali svoje produkty, s ktorými sme následne chodili po výstavách a veľtrhoch.

Chceli sme, aby nás bolo vidno, dnes si už vlastnú značku nevytvárame a priority sa nám trochu zmenili,“ vysvetľuje Elena, ktorá zároveň pracuje ako dizajnérka v Pixel Federation. 

„Produktovému dizajnu sa dnes už venujeme iba vtedy, keď máme zákazku. Neosvedčilo sa nám aktívne vyhľadávať zákazky. Zastabilizovali sme sa a dnes sú všetky spolupráce skôr o tom, že sa nám niekto priamo ozve,“ dodáva Elena. 

Pre Curaprox navrhli farebné koše aj stojany do Smile shopov

Podobne to bolo aj so spoluprácou s Curaproxom. Prvým produktom, na ktorom dvojica pracovala, bol dizajn košov určených na recykláciu, ktoré sa vyrábajú zo zubných kefiek a následne distribuujú do škôl. „Spomínam si, že to išlo veľmi hladko, v podstate sme do troch týždňov mali návrh, ktorý následne išiel do výroby,“ hovorí Peter.

Odvtedy pre Curaprox navrhli aj stojan na zubné kefky či univerzálny stojan na medzizubné kefky a hlavice hydrosonickej kefky. Najnovšie vytvorili aj stojany do výkladov v Smile shopoch. „Stojany sú zatiaľ iba v Smile shope v Nivách, berieme to ako taký pilotný model. Ak sa osvedčia, postupne ich asi uvidíte aj v ďalších,“ hovorí Elena.

SPRIEVODCA

Čo sa stane s kefkou Curaprox, keď doslúži? Pozrite sa, ako vznikne nový produkt

Čítajte viac

Najradšej používajú základné materiály

O udržateľnosť sa snažia aj vo svojej tvorbe, no uvedomujú si, že najväčšiu zmenu by v tejto téme pomohla urobiť legislatíva. „Pracujeme iba na zákazkách, ktoré môžeme vyprodukovať lokálne. Keď však niekto chce drevený výrobok, tak ho nebudeme prehovárať na recyklovateľný materiál. Sme úplne v pohode s tým, nech sa pri prvovýrobe používajú akékoľvek materiály. Nie je možné, aby sme my v takomto objeme udržateľnosť niekam posunuli,“ vysvetľuje Elena.

Podľa Eleny je omnoho dôležitejšie vnímať väčší, ekonomický faktor. „Keď je niečo zabalené v troch vrstvách plastu, ktorý sa musí vyrobiť a zlikvidovať, ale aj tak to stojí tri eurá, chyba je niekde inde,“ dodáva dizajnérka. 

Niekedy je digitálne riešenie lepšie ako analóg

Za roky praxe však už vedia povedať, kedy má výroba produktu zmysel a kedy by bola iná cesta pre klienta vhodnejšia. „Nie sme fixovaní na analógové veci, veľmi radi máme aj digitál. Naučili sme sa to postupne v praxi, keďže počas štúdia sme boli vedení skôr k analógovým riešeniam,“ hovorí Elena. 

Hľadanie najlepšieho a funkčného riešenia je pre nich v tvorbe prioritou. „Stáva sa, že niekto chce vyrobiť určitú vec, ktorá sa úplne do konceptu nehodí a jej výroba by bola v konečnom dôsledku zbytočná. V takom prípade mu poradíme, že by sa mu hodilo skôr digitálnej riešenie. Niekedy omnoho lepšie funguje digitál ako analóg,“ dodáva Elena.