Mala 50 rokov, keď dostala poslednú menštruáciu. Cítila, že už nepatrí k mladým, ale ešte nie je ani stará. Hovorí, že je to taký malý duševný chaos. Iveta Conortová vyrozprávala, ako prežívala obdobie prechodu.

Iveta žije v Bratislave. Pracuje ako vedúca predajne, má jedno dieťa a bežný život. A úplne normálne, ako každá žena, aj ona si prešla menopauzou. Akurát s rozdielom, že ona sa o tom nebojí hovoriť nahlas. Otvorene porozprávala, ako vnímala signály tela aj sprievodné javy spojené s prirodzenou fázou v živote každej ženy.

Vedela, že raz to príde

Iveta sa na prechod, ako ľudovo nazývame klimaktérium, nepripravovala. „Vedela som, že raz to príde. Trošku som sa obávala toho, aké to bude, keď som počula mamu alebo sestru rozprávať, ako veľmi krvácali. No hlavne nevedeli, kedy presne príde ďalšia menštruácia. Žiadna špeciálna príprava na toto obdobie sa však u mňa nekonala,“ vysvetľuje. Dokonca si nevšimla žiadne príznaky či varovné signály. „Popravde som to neriešila. Nesledovala som ani médiá ani okolie,“ dodáva.

Iveta mávala pravidelný cyklus. Až jedného dňa, keď mala 50 rokov, menštruáciu nedostala. „V očakávanom termíne sa nič nekonalo, až po troch mesiacoch od termínu som zase dostala menštruáciu a to bol koniec. Odvtedy som menštruáciu nemala, žiadne silné či slabé krvácanie. Vôbec nič,“ opisuje priebeh svojej menopauzy.

Hrá pri menopauze rolu genetika?

Hovorí sa, aká matka, taká Katka. Sú ženy, ktoré sa pri fyziologických zmenách riadia svojimi matkami. Podobný priebeh pôrodu, menštruačný cyklus či identické prežívanie klimaktéria. U Ivety sa to však nepotvrdilo. „Mama aj sestra počas menštruácie veľmi silno krvácali a mali nepravidelný cyklus. Vraveli, že je to dosť nepríjemné a nesmeli zabúdať na náhradné oblečenie, keď boli mimo domu. Našťastie, ja som takéto problémy nemala,“ vyvracia myšlienku genetiky.

Menopauza – strašiak žien?

S klimaktériom sa okrem vynechávania až postupného úplného skončenia menštruácie spája aj zhoršená kvalita vlasov a nechtov, chudnutie alebo priberanie na váhe, bolesti kĺbov či hlavy, návaly tepla a nadmerné potenie, búšenie srdca, problémy s močením, znížená chuť na sex či výkyvy nálad. Je to prirodzený hormonálny proces v tele každej ženy a Iveta nebola výnimkou.

„Keďže som nemala očakávania, dosť ma prekvapilo zvýšené potenie, čo mi zostalo doteraz. Pevne verím, že sa to raz skončí. Občas ma vedeli zaskočiť aj návaly tepla a zhoršil sa mi spánok. Zaspávala som v pohode, ale v noci som sa prebrala a už som nemohla zaspať. Cez deň som sa preto cítila dosť unavená. Niekedy sa mi to stáva aj teraz, ale už veľmi zriedka,“ menuje príznaky klimaktéria. Spomína aj zvýšenie hmotnosti v oblasti brucha. „Ale tie kilá už som zhodila,“ smeje sa.

Keď sa Ivety pýtame na zmeny v spolunažívaní s rodinou, neopisuje žiadne katastrofické scenáre. „Rodine som rozprávala o svojich pocitoch. Vedeli, že ma trápi potenie a horší spánok. Neviem však, či toto moje obdobie nejako špeciálne vnímali. Nikto nič nehovoril,“ hovorí s úsmevom. Menopauza zásadne neovplyvnila ani Ivetin sexuálny život. „Všetko zostalo ako predtým. Nemala som pocit, že by sa niečo zmenilo.“

Menopauza je zaťažkávajúcou skúškou psychiky

Depresie, úzkosti a pocity strachu nie sú neobvyklé v období, keď sa žena lúči s jednou životnou fázou. Sú prirodzenou súčasťou klimaktéria, napriek tomu tieto príznaky ženám jeho prežívanie nezľahčujú. Neobišli ani Ivetu. „Začala som premýšľať o živote a bola som v tom období trochu smutnejšia. Mala som pocit, že už nepatrím k mladým, ale ešte nie som ani stará. To je ako v puberte − ešte nie ste dospelá, ale už nie ste ani dieťa. Je to taký malý duševný chaos. Moja duša je stále mladá, len telo starne,“ vysvetľuje svoje pocity.

Napriek tomu svoje správanie či životný štýl Iveta nezmenila. Vraj sa netreba opúšťať. „Naďalej si sem-tam zacvičím, idem na prechádzku so psom, vyrazím si na výlet. Veľmi rada a veľa čítam a som filmový maniak. A, samozrejme, chodím do práce,“ menuje a so smiechom dodáva: „Možno som trošku lenivejšia ako predtým, ale to už pripisujem môjmu veku.“

Iveta tvrdí, že klimaktérium sa na jej psychike veľmi výrazne nepodpísalo. „Patrí to k životu, ako to raz musí prísť, tak to aj musí odísť,“ priznáva odhodlane.

A čo by povedala kamarátke, ktorú menopauza ešte len čaká, keby si prišla po radu? „Jedine, že to musí vydržať a že vlastne o nič nejde. Nech pije bylinkové čaje proti nadmernému poteniu. A nech rodine bez problémov vysvetlí, prečo je podráždená. Nie je to vôbec hanba, len to treba povedať,“ dodáva.

O Ivete Conortovej

Narodila sa a žije v Bratislave, je rozvedená. Má jednu dospelú dcéru a samicu nemeckého ovčiaka. Číta všetko, čo jej príde pod ruku a je čitateľné. Nemá rada lacné romantické filmy. Má rada inteligentný humor, a keď začne hrať hudba, chce sa jej tancovať.